Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IKIZ BEBEK DOGUMLARINDA 30 YILDA YÜZDE 65 ARTIS

Ikiz bebekleri nerede görsek ilgimizi çeker. Sokakta bir annenin ya da babanin ikiz bebeklerinin arabasini sürmesini sevimli buluruz. Ancak ikiz bebekleri büyütmek göründügü kadar kolay degildir. Üstelik bu konuda dünyada yapilmis çok az bilimsel yayin bulunmaktadir.

Acibadem Maslak Hastanesi Bebek Yogun Bakim Uzmani Dr. Gülnihal Sarman, son 30 yilda ikiz bebek oranlarinda yüzde 65 oraninda artis oldugunu, yilda 1,5 milyon bebegin dogdugu Türkiye'de ise 45 bin ikiz dogum meydana geldigini belirtiyor.

Ikiz dogumlarin artmasinda baslica üç neden var:

40 Yasinda Her Bin Dogumun 50’si Çogul Gebelik

1. Ileri Anne Yasi:

Ileri anne yasi, hiçbir yardimla gebelik olmasa da çogul bebek riskini artiriyor. Bunun nedeni ileri yas annelerinde yumurtlama sayilarinin yüksek gitmesidir. 20 yasindaki gebelere bakildiginda bin dogumun 22’si ancak ikizken, 40 yasinda bin dogumun 50’si çogul gebelik oluyor.

Ikiz Dogum Normal Gebelikte Yüzde 1, Tüp Bebekte Yüzde 13

2. Tüp Bebek Yöntemleri:

Tüp bebek yöntemlerinin son yillarda artan sayilarda uygulanmasi basta ikiz bebekler olmak üzere çogul gebelik oranlarini artiriyor.

Tüm dünyada 80’lerin ortasindan 90’larin sonuna dogru ikiz ve üzeri çogul gebelikler adeta moda gibiydi. Bu bebekler o kadar erken dogdular ve öyle problemlerle yasadilar ki, bazi duraklar ve frenler getirildi.

1990’larin son döneminde “fetal redüksiyon” denilen islemle, ikiz üzeri olan tüm çogul gebeliklerde ikize indirmek söz konusu oldu. Bu bile çogul gebeliklerin beklenenin üzerinde olmasina yol açti.

Pek çok aile, çok çesitli nedenlerle, maksatli olarak kaybedilmesine izin vermedikleri için 2000’lerin basinda kadin dogumcular ve tüp bebek merkezleri daha az bebegi transfer ederek, fazla sayidaki bebegin anne karnina yerlesmemesi için çalismalarda bulundular.

Özellikle üçüz ve üzeri çogul gebelikler 90’larin sonlarina göre daha az doguyorlar. Bu da risklerin azalmasi açisindan çok daha faydalidir. Gerçekten de tüp bebek tedavisi sonucunda ikiz gebelik riski, normal gebeliklere göre 10 kat daha fazladir. Bütün normal gebeliklerde ikizlik yüzde 1 iken, tüp bebeklerde yüzde 13 oraninda görülür.

Çogul Gebelik Savastan Sonra Artiyor

3. Baska Faktörler:

Nijeryali kadinlarda ikiz dogurma binde 45 oranindayken, Iskandinav ülkelerinde çok daha düsüktür. Tarihsel olarak bakildiginda toplumlarin çok stresli dönemlerinin hemen sonrasinda ikizlikler artar, 3-4 sene sonra bu oran rayina girer. Bu artis, toplumun savas sonrasina hizli nüfus üretmek içgüdüsünden kaynaklaniyor olabilir. Belki bu ekonomik krizin hemen sonrasinda biz de dogal çogul gebeliklerin arttigi bir süreç yasayabiliriz.

Tek Ve Çift Yumurta Ikizinin Farki Nedir?

Tek yumurta ikizleri:

Tek yumurta ikizleri bir yumurta hücresinin sperm hücresiyle döllendikten sonra ayni yumurtanin ikiye ayrilmasi ile olusur. Tek yumurta ikizlerinin, kan gruplari, cinsiyetleri, saç göz rengi ayni olur. Bunlarin kesin tanisi genetik DNA testleriyle konulur. Bu ikizlerin çogunun plasentasi da aynidir. Ayri plasenta yüzde 30 oranindadir. Plasenta zarlarina mikroskop altinda bakildigi gibi, son yillarda genetik taniya da basvurulmaktadir.

Çift yumurta ikizleri:

Çift yumurta ikizlerinde iki yumurta iki spermle birlesir ve iki ayri bebek olusur. Bu ikizleri ayni odayi paylasan kardeslere benzetebiliriz. Ayri yumurta ikizleri birbirlerine çok benzeyebilecekleri gibi bazen de hiç benzemeyebilirler. Bu ikizlerin DNA’lari yüzde 50 oraninda aynidir. Kardeslik açisindan birbirlerine benzeyebilirler, farkli cinsiyette olabildikleri gibi ayni cinsiyette de olabilirler. Ayri yumurta ikizlerinin kendilerinin de ikiz bebek dogurma sansi 2,5 kat artar.

Yari ayni yumurta ikizleri:

Birbirine çok benzeyen biri kiz, biri erkek ikizler yari ayni yumurta ikizlerini düsündürür. Bir yumurta döllenmeden kendi basina ikiye bölünür. Iki ayri sperm tarafindan döllenir. Ayri cinsiyette olabilen bu ikizlerin DNA yapisi yüzde 75 aynidir.

Yapisik ikizler:

Yapisik ikizler de ayni yumurta ikizleridir. Çok nadir görülen bu ikiz türü, 200 bin gebelikte bir görülür. Bunlarin yüzde 65’i ilk günde ölür, yüzde 90’i da ilk sene içinde ölebilir. Bu bebekleri ayirarak yasamlarini sürdürmek çok zordur. Bu noktada hangi organlarini paylastiklari çok önemli olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası