Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VÜCUT SAGLIGININ BAROMETRESI SAÇLAR

Bakimli saçlar, yüzyillardir özellikle kadinlar için güzelligin en önemli unsurlarindan birisi. Öyle ki saçlarda meydana gelen her patolojik durum, kiside derin psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Dolayisiyla saç problemleri kisiler için önemli bir stres kaynagi olusturuyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Deri Hastaliklari Uzmani

Dr. Figen Akin, kadinlarda saç dökülmelerinin nedenleriyle ilgili bilgi verdi.

Kadinlarda; “yaygin” ve “erkek tipi” olmak üzere iki tip saç dökülmesi görülüyor. Erkek tipi saç dökülmesinde, özellikle saç üst kisimlarinda seyrelme ve bu bölge saçlarinda incelme gerçeklesiyor. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle yumurtalik kistleri, hormonal bozukluklar ve böbrek üstü bezi büyümeleri sonucu olusuyor.

Hizli kilo kaybi saçlarin dökülmesine neden oluyor

Anadolu Saglik Merkezi’nden Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin, kullanilan ilaçlardan beslenme aliskanliklarina kadar pek çok faktörün saç dökülmesi üzerinde etkili olabilecegini belirterek su bilgileri verdi:

“Saç, vücut sagliginin spesifik bir barometresidir. Saç dökülmesinin yaygin nedenleri arasinda tansiyon düsürücü, kan sulandirici, lipid düsürücü ve guatr ilaçlarinin da aralarin da bulundugu ilaçlarin yani sira radyasyon ve kemoterapi gibi kimyasal maddelere maruz kalinmasi yer aliyor. Hormonal nedenler ile siki diyetler ve hizli kilo kaybi gibi beslenme faktörleri, anemi, gebelik, atesli hastaliklar da saç dökülmelerinde etkili oluyor. Vitamin ve özellikle çinko ve selenyum gibi mineral eksiklikleri, yaslilik, tiroid ve bagisiklik sistemi hastaliklari, yaygin veya bölgesel deri hastaliklari, psikolojik veya fiziksel stres gibi nedenler de saç dökülmelerine yol açiyor.

Saçin her gün yikanmasi dogru degil

Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin Saç dökülmesini önlemek için önce buna neden olan hastaliklarin tedavi edilmesi gerektigini söyledi ve saçin her gün yikanmasinin dogru olmadigina dikkat çekti:

“Saç dökülmesini önlemek için öncelikle altta yatan hastaliklarin tedavi edilmesi gerekiyor. Bunun disinda beslenme aliskanliklarina, özellikle proteinden zengin, karbonhidrattan fakir beslenmeye, yesil sebze, süt, yumurta, baklagiller tüketimine dikkat edilmeli. Saça mümkün oldugu kadar boya, jöle, fön gibi fiziksel ve kimyasal uygulamalar yapilmamali. Kisin soguga, yazin günes ve deniz suyunun olusturdugu kuruluga karsi gerekli önlemler alinmali. Saçi her gün yikamak dogru degil. Iki üç günde bir PH degeri 5,5 olan sampuanlar ile yikamak yeterli. Saçi sik yikamak saçin yag dengesini bozar. Eger bu hususlara dikkat edilirse zaten saç dökülmesi de en aza indirilir.”

Sonbaharda saçlar daha çok dökülüyor!

Sonbaharda saç dökülmesi diger mevsimlere göre daha fazla oluyor. Bunun nedeni bu mevsimde sebze ve meyvenin az olmasi nedeniyle vitamin aliminin azalmasidir. Ayrica havalarin sogumaya baslamasiyla saçi besleyen kisim olan ve saç sogani olarak adlandirilan bölgedeki kanlanmanin azalmasi, sogan kisminin boyutlarinda küçülmeye neden oluyor. Bu da saçta dökülmeye yol açiyor. Fakat bir süre sonra bu dökülme kendiliginden geçiyor. Devam etmesi durumunda bir doktora basvurmakta yarar var.

Gebelik döneminde saçlarin tümü büyüme evresine girerken, dogumdan üç dört ay sonra saçlarin hepsi dökülme evresine giriyor ve dökülüyor. Fakat bu, mevsimsel saç dökülmesi gibi geçici bir durum. Dogumdan sonra baslayan bu saç dökülmesi 6 ay ila 1 yila kadar uzayabiliyor. Gebelik döneminde ek çinko kullanimiyla dogum sonrasi meydana gelen saç dökülmesinin siddeti azaltilabiliyor. Ayrica gebelik döneminde demir eksikliginin giderilmesi de bu dökülmenin azaltilmasi açisindan önem tasiyor.

Saglikli saçlar için deniz mahsulleri tüketin

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birisi dengesiz beslenmedir. Saglikli saçlar için öncelikle;

Yeterli protein ve çinko (özellikle yumurta, deniz ürünleri, fasulye, ceviz ve süt),
B12 vitamini (karaciger, börek gibi sakatatlar, deniz ürünleri ve süt),
Folik asit (yesil yaprakli sebzeler, misir ve mercimek),
Bakir (lahana, karnabahar ve diger yesil yaprakli sezeler)
Selenyum (deniz ürünleri, sogan, sarimsak) gibi vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alinmasina dikkat edilmesi gerekiyor.

Ayrica sigaradan uzak durmak saç sagligi için önem tasiyor.

Bilinenin aksine saçlari kisa kestirmekle saçlarin gürlesmesi arasinda dogrudan bir baglanti bulunmuyor. Sadece saçlarin uzamasi ile saç telleri daha kirilgan bir hale geliyor. Saç bu kirilmalarin temizlenmesi ile daha kolay uzuyor ve daha canli hale gelebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası