Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLUK VE ERGENLIK ÇAGINDA AGIR GÜNES YANIGI GEÇIRENLERIN, ERISKIN YASLARDA MELANOM OLMA RISKI ÇOK FAZLA

Melanomlar, derinin renginin olusmasindan sorumlu olan melanosit adi verilen hücrelerden kaynaklanir. En önemli deri kanseri tipidir. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Halil Bayazit, “Melanomlarin, erken teshis ve tedaviyle çok iyi sonuçlar alinabilmesine ragmen, teshis ve tedavide gecikme oldugunda vücuda zarar verici etkileri oldukça fazla olan bir cilt kanseri tipi” oldugunu belirtiyor.

Melanom neye benzer?

Melanom, kaynagi olan melanosit hücresinin, derinin rengini üretme fonksiyonunu kanserli dokuda da devam ettirmesinden dolayi, kendini renkli bir cilt lekesi ya da kabartisi olarak belli eder. Bu renklenme, kahverenginin çok çesitli tonlarinda veya siyah-koyu mavi renklerde olabilir. Bazen bir tümör üzerinde, bu renklerin birkaçi bir arada bulunabilir. Çok nadiren bu leke ya da kabartinin beyaz veya kirmizi olabilecegi unutulmamalidir.

Melanom, siklikla normal deride kisa süre içinde herhangi bir ön isaret ortaya çikmadan belirir. Bazen melanomlar deride var olan benlerin üzerinden ya da kenarindan da gelisebilir; bu yüzden vücudunuzdaki benlerin yerlerini, sekillerini ve büyüklüklerini bilmeniz ve belirli araliklarla kontrol etmeniz (ya da dermatologunuzla birlikte degerlendirmeniz) oldukça yararli bir islemdir.

Melanom baska organlarda da ortaya çikabilir mi?

Melanom tüm belirtilerini öncelikle, deri yüzeyinde gösteren bir kanser tipidir. Bu, dikkatli hastalara ve deneyimli dermatologlara hastaligi çok erken evrede tanima ve tedavi etme imkani verir. Melanomlarda erken tani ve tedavinin paha biçilmez bir önemi vardir. Çünkü zamaninda tani ve tedavisi yapilmayan melanomlarda kan ve lenf yoluyla diger organ ve dokulara yayilma riski çok yüksektir.

Melanom kimlerde ortaya çikabilir?

Herkeste ve her yasta ortaya çikabilir. Ancak günes hassasiyeti olan açik tenli kisilerle, sik araliklarla asiri günes isinlarina maruz kalanlarin risk altinda oldugu düsünülmektedir. Özellikle çocukluk ve ergenlik çaginda agir günes yanigi geçirenlerin, eriskin yaslarinda melanom gelistirme riskinin fazla olduguna isaret eden kanitlar vardir.

Benler, normal kabul edilen belirli özelikleri tasimak kaydiyla her insanin cildinde var olan olusumlardir. Ancak bu benlerin sayisinin fazla olmasi (kabaca 40 – 50 tane civarinda ya da üstünde olmasi), riskin de artmis olduguna isaret eder. Bazen sayi az olmakla birlikte, bazi benlerin normalin disinda özellikle tasidigi gözlenir ki, bu da risk olarak kabul edilmektedir. Ailesinde (birinci derecede kan akrabalarinda) melanom olan kisilerin de risk grubuna girdigi, düzenli araliklarla kontrollerinin yapilmasi gerektigi ve bunun bazen hayat kurtarici olabilecegi unutulmamalidir.

Melanom isaretleri vücudun hangi bölgelerinde aranmalidir?

Derinin melanosit hücresi içeren her yerinde melanom olusabilir. Deri muayenesini belirli bölgelerle sinirlamayip agiz içi ve genital bölge de dahil olmak üzere tüm deri yüzeyi kontrol edilmelidir.

Deri kanseri tanisi nasil konur?

Deri kanseri tanisi, dermatologlar ve pataloglar tarafindan konur. Bazen dermatologunuz taninin kesinlesmesi ve tedavinin buna göre dogru bir sekilde planlanabilmesi için kanserli oldugundan süphe edilen dokudan küçük bir örnek almayi (biyopsi) gerekli görebilir. Bu örneklerin, bu konuda uzmanlasmis hekimlerce (patalog) mikroskop altinda incelenmesiyle tani kesinlesir. Çok küçük lezyonlarda, deri kanseri oldugundan süphe edilen doku tamamen çikarilarak tani ve tedavi islemi bir defada gerçeklestirilebilir. Sizin için en uygun yönteme dermatologunuz karar verip size detayli bilgi verecektir.

Deri kanserleri nasil tedavi edilir?

Deri kanserlerinin tedavisi, kanserin tipine ve yerlesimine göre degisiklikler gösterir. En temel ve bugün için en iyi sonuç veren tedavi sekli, kanserli oldugu kesinlesen dokunun ameliyatla alinmasidir. Deri kanserinin tipine, vücuttaki yerlesimine ve büyüklügüne bagli olarak bu islemi bir dermatologun, plastik cerrah ya da kulak – burun – bogaz cerrahisi uzmaninin yapmasi uygun olabilir.

Deri kanseri uygun yöntemlerle alindiktan sonra ek bir tedavi gerekir mi?

Eger bir kez deri kanseri teshis edilmisse, deri kanserinin tipi ne olursa olsun herhangi bir zamanda cildinizde yeni bir deri kanseri olusma riski, hiç deri kanseri olmamis bir kisiye göre artmis kabul edilir.

Deri kanseri geçirmis kisilerin belirli araliklarla (6 ay – 1 yil gibi) dermatologlar ve tibbi onkologlar tarafindan kontrolü gereklidir. Özellikle melanom tipi kanserlerde bu, mutlaka uyulmasi gereken bir kural olarak kabul edilir. Ayrica deri kanserleri ile günes isinlari arasinda iliskiden dolayi günesten mutlaka korunma son derece önemlidir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Halil Bayazit
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası