Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her iki kisiden birinde Hemoroid görülüyor

En sik tetikleyici nedenleri kronik kabizlik ve ikinma olan hemoroid hastaligi, Bati toplumlarinda insanlarin yaklasik %50’sinde hayatlarinin herhangi bir döneminde görülüyor. Hastaligin seyrine göre çesitli sekillerde tedavi edilebilen hemoroidin görülme sikligi yasla birlikte artabiliyor, yakinmasi olan bu kisilerin yaklasik %20’sinde ise girisimsel tedavi gerekiyor. Kadiköy Sifa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Levent Eminoglu hemoroid hakkinda en önemli bilgileri açikliyor.

Hemoroidal hastalik, damar yumagi yapisinda olan ve anüsün çikisinda yastikçik görevi gören hemoroidal dokunun kalinbagirsak duvarina baglandigi baglarin kronik kabizlik, ikinma, gebelik ve uzun süre ayakta çalismak gibi nedenlerle zarar görmesiyle olusan bir hastaliktir. Ilaç veya girisimsel tedavi uygulanan hastalarin sayisi göz önüne alindiginda, tedavi maliyeti ve isgücü kaybi ile günümüz modern toplumlarinin en önemli saglik sorunlarindan biridir.

Kadiköy Sifa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Levent Eminoglu, hastalikla ilgili en önemli yakinmanin kanama ve agri oldugunu belirterek sunlari söylüyor;

“Hemoroidal hastalikta karsilasilan en sik tetikleyici neden kabizlik ve ikinmadir. Diskinin kivamini yumusatici diyet önlemleri hastaligin kontrol altina alinmasinda önemli ve etkilidir. Rafine gidalardan kaçinilmasi; kepekli ekmek ve kepekli undan üretilen gidalarin tüketilmesi; bol miktarda sebze ve meyve yenmesi; acidan, eksiden, mayali içeceklerden uzak durulmasi ve günde en az 1,5-2 lt. sivi alinmasi önerilmektedir. Spor yapmanin barsak hareketleri üzerinde düzenleyici etkisi vardir.”

Op. Dr. Levent Eminoglu, “Hemoroidal hastalik, ilerleme durumuna göre 4 evreye ayriliyor ve her evrede degisik sagaltim (tedavi) yöntemleri kullanilabiliyor. Özellikle 2. ve 3. evre hemoroidlerde DeLongo yöntemi öneriliyor. Bu girisim yönteminde hemoroid dokusunda kesilme ve dikis olmadigindan girisim sonunda agri ve ve rahatsizlik hemen hemen hiç olmuyor ve hasta ayni gün evine dönebiliyor.” diye ekliyor.

Yasam tarzi degisikliklerinin ve ilaç tedavilerinin yeterli olmadigi durumlarda girisimsel yöntemlerle hastaligin tedavisinin mümkün oldugunu belirten Op. Dr. Eminoglu, girisimsel yöntemler arasinda yer alan De Longo Tekniginin, operasyon sonrasinda agri hissedilmedigi için rahatlikla günübirlik uygulanabilen ve hasta konforunu bozmayan bir yöntem olmasi sebebiyle sikça kullanildigini ve yüz güldürücü sonuçlar alindigini dile getiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası