Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSER TEDAVISINDE YÜZ GÜLDÜREN GELISMELER

Kanser tehdidi gün geçtikçe büyüse de tedavi basari oranlarinda da artik yüz güldüren sonuçlar alinabiliyor. Kanser tedavisinde kullanilan ilaçlar, daha radikal ameliyat yöntemlerinin kullanilmasi ve hastalarin bilinçlenmesi, basarili sonuçlarin alinmasini saglayan en önemli unsurlar.

Kanser tedavisi basari oranlarinda artik yüz güldüren sonuçlar alinabiliyor. Kullanilan ilaçlar, daha radikal ameliyat yöntemleri ve hastalarin bilinçlenmesi, kanser tedavisinde basarili sonuçlarin alinmasini sagliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Medikal Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Haluk Onat ve Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Metin Çakmakçi kanser tedavisinde yasanan son gelismeleri anlatti.

Dünya Saglik Örgütü'nün verilerine göre iki yil sonra kansere bagli ölümler kalp hastaliklarini geçecek, yani kanser tehdidi büyüyor. Bu konuda ne düsünüyorsunuz?

Kanser su anda kalp hastaliklarindan sonra ölüme neden olan en önemli ikinci hastalik. Ancak kanser görülme sikligi gittikçe artmakta ve yillar içinde kalp hastaliginin da önüne geçme olasiligi var. Bunun artmasinin nedenlerinin basinda yas faktörü geliyor. Yasli nüfusun artisi en önemli etkenlerden birisi. Günümüzde ölüm yasi giderek yükselmekte. Bu her toplum için geçerli. Gelismis ülkelerde bugün ölüm yasi 80’in üstüne çikmis durumda. Türkiye’de ise 70 yasin üstünde. Kanser her yasta görülebilecegi gibi daha çok orta yas ve ileri yas hastaligidir. Insanlar yasadikça kansere yakalanma riskleri de artmaktadir.Tabii her yasta görülebilir ancak akciger, barsak, prostat gibi sik görülen kanser türleri, daha çok orta yasin üstünde görülür.

Bu artisi sizce ne tetikliyor?

Sigara kullanimi, beslenme aliskanliklari, gidalardaki katki maddeleri, sanayinin yol açtigi hava kirliligi kanseri tetikleyen en önemli nedenler. Kansere neden olan bilinen etkenlerden mümkün oldugunca uzak kalmak kanserden korunmada çok önemli faktör. Cep telefonlarinin kanser yaptigina dair kesin bir bilgi yok elimizde ama riski artirabilir.

Hasta profillerinde degisim var mi?

Gelismis ülkelerle gelismemis ülkelerde kanser görülme sikliginda farkliliklar vardir. Gelismis ülkelerde görülen bazi kanser türleri gelismemis ülkelerde görülmeyebiliyor. Ya da bunun tam tersi olabiliyor. Gelismemis ülkelerdeki kanserler genelde enfeksiyona bagli kanserlerdir. Bunlarin basinda karaciger, lenf ve rahim agzi kanseri gelmektedir. Bu kanser türleri gelismis ülkelerde ise daha az görülmektedir. Gelismekte olan ülkelerde de kanser görülme sikligi artmaktadir; önümüzdeki dönemde gelismis hem de gelismekte olan ülkelerde kanser hastalarinin daha da çok artacagi öngörülmektedir. Bundaki en önemli neden; bu ülkelerde sanayilesmenin gelismesi ve dolayisiyla hava kirliliginin artmasi, beslenme aliskanliklarinin batililasmasi, katki maddesi barindiran gida maddelerinin daha fazla tüketilmesi ve sigara kullanimidir.

Kanserin tedavi yöntemleri son yillarda ne gibi gelismeler gösterdi?

Kanser tanisinin erken dönemde konulmasi, teknolojinin gelismesi, hekimlerin bu konuda bilgilenmesi ve hastalarin bilinçlendirilmesi ile tedavi yöntemlerinde önemli bir mesafe kaydedilmistir. Kisilerin her yil düzenli olarak check-up ve saglik kontrolleri yaptirmalari, kansere yakalansalar bile erken tani konulabilmesini ve iyilesme oranlarinin yükseltilmesini saglar. Hastaligin ileri dönemleri için ise ilaç tedavisinde çok büyük gelismeler kaydedilmistir. Kanserin ilerledigi hastalarda artik hedefimiz kisinin bu hastalikla yasamasini saglamaktir. Son yillarda hastanin ölümünü engelleyen ve yasamasini devam ettirmesini saglayan ilaçlar gelistirilmistir. Bu ilaçlari, “hedefe yönelik ilaçlar” olarak adlandiriyoruz. Kanserin gelisimini durdurabilen bu ilaçlarin sayisi gün geçtikçe artmaktadir. Bunlar sayesinde hastalarin ömrünün uzatilmasi mümkün hale gelmistir.

“Kanser tedavisinde artik daha radikal ameliyatlar yapiliyor”

Kanser tedavisinde hangi yöntemler kullanilmaktadir?

Kanser tedavisinde üç farkli yaklasim vardir. Bunlar genellikle birlikte kullanilir. Bunlardan birisi cerrahi, yani ameliyattir. Ikincisi ilaç tedavisi yani kemoterapi ve biyolojik ilaçlar. (Hedefe yönelik ilaçlar, hormonlar vs), üçüncüsü ise radyoterapi yani isin tedavisidir. Hemen hemen bütün kanser türlerinden bunlarin farkli kombinasyonlari kullanilir. Kanserlerin hepsi tümöral bir doku yapmayabilir. Örnegin kan kanseri tümör kitlesine yol açmaz. Ama aralarinda mide kanseri, böbrek kanseri, beyin kanseri gibi birçok kanser türü tümöre yol açar. Cerrahinin rolü; olusan o tümörü ve onunla iliskili dokulari çikartmaktir. Buna ek olarak ilaç ya da isin tedavisi uygulanabilir. Tabii bunlarin siralamasi degisebilir.

Cerrahi yöntemde son 10 yilda ne gibi gelismeler yasandi?

Son on yilda daha radikal ameliyatlar yapabilir olduk. Artik çok daha genis ve agresif isler yapabiliyoruz. Ikincisi, minimal invaziv cerrahi kanser tedavisinde de kendine yer buldu. Üçüncüsü, hastaya özel davranabiliyoruz. Örnegin, basta meme olmak üzere bir grup kanser ameliyatinda eskiden her hastada koltuk altindaki bütün lenf nodlari çikartiliyordu. Ama günümüzde öyle teknikler gelisti ki, seçerek, ameliyat sirasinda bir takim radyoaktif maddelerle isaretledigimiz lenf nodlarinin tutulumuna bakarak ameliyatlari sekillendirebiliyoruz. Yine alet ve teknolojide degisiklikler oldu. Bunun sayesinde ameliyat süreleri kisaldi ve daha kansiz ameliyatlar gerçeklestirebilir olduk. Kisacasi sonuçlar iyilesti. Bir de artik, gereksiz yere, büyük ameliyatlar yapmadan da hastalari tedavi edebiliyoruz.

Gelecekte cerrahinin yeri degisebilir mi?

Evet, azalabilir. Tümöre odakli, çok daha basarili ve etkili ilaçlarin gelistirilmesiyle birlikte gelecekte daha az hastanin ameliyat edilmesi gerekebilir.

Halk arasinda biçak degdiginde kanserin daha hizli yayildigi yönünde bir inanis var. Bu dogru mudur?

Öyle bir sey kesinlikle yok. Bir tümörden biyopsi yapildiginda, o tümörün biyolojik degisiklige ugramasi ya da daha hizli büyümesi diye bir gözlem tipta yoktur. Ama kanser ilerleyici bir hastalik. Ne olursa olsun tani koymak için bir yerden biyopsi yapmak zorundasiniz. Yaptiginiz zaman da, örnek aldigimiz tümör tedavi edilemez boyutta ya da evredeyse, hastanin kötü seyrine hep bir bahane aranacaktir. Bu söylenti de o bahaneyle bagdastiriliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası