Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Egzersiz yaparak kilo verebilir misiniz?

Sismanlik tanim olarak vücutta sagligi bozan yag birikimi demektir. Günümüzde kötü ve asiri beslenme yanisira hareketsiz yasamaya bagli olarak sisman insan sayisi giderek artmaktadir. Sismanlik kalp, damar hsataliklari, seker hastaligi ve eklemlerde bozulmalar ön planda olmak üzere bir dizi hayati kötü etkileyen ve yasam süresini kisaltan saglik sorununa neden olmaktadir. Önlenmesi ise oldukça güçtür.

Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Nadire Berker, belirli bir vücut agirligi ve yag birikimi olustuktan sonra vücutta olusan degisiklikler nedeniyle kilo vermek imkansiz denecek kadar zor olabilecegini ve bu nedenle normal kilosunun üzerinde oldugunu gören her insan kalori alimini kisitlamali, beslenmesini düzenlemeli ve hayatina egzersizi katmasi gerektigini belirtiyor.

Asiri ve kötü beslenmeye bagli olarak kalori alimi artisi vücutta yag dokusu ve seker fazlasi, hareketsizlik birlestiginde pankreas açlik halinde daha fazla insülin salgilamaya baslar. Vücuda alinan sekere vücudan verdigi insülin salgisi cevabi hizlanir. Ancak insüline hücrenin duyarliligi düser. Bir diger deyisle biz seker almaya devam ettikçe vücudumuz da bu sakarin hücrelerimize girebilmesi, vücudumuzun bu sekeri kullanabilmesi için daha fazla insülin salgilamaya baslar. Ancak hücrelerimiz bir süre sonra bu asiri insülin salgisina cevap vermezler, yani insüline duyarsiz hale gelirler, böylelikle seker hücre içine geçememeye ve kanda yükselmeye baslar. Ayrica adrenokortikal hormonlar ve büyüme hormonu yapimi azalir, yaglarin yakilmasindan sorumlu olan lipaz denen enzim azalir ve kolesterol üretimi hizlaniarak sismanlik giderek yerlesir, seker hastaligi sinsice baslar.

Asiri kilo nedeniyle hastalik riski arttigi gibi varolan veya yeni gelisen hastaliklar da daha siddetli geçirilir. Asiri kilo fiziksel is yapabilme kapasitesini azaltir. Sisman kisiler eggzersize baslamadan önce kapasitelerini ölçmek için egzersiz testi yapmak gereklidir. Ancak sismanlarda koroner arter hastaligi yani kalp damarlarinda tikaniklik riski yüksek oldugundan çok dikkatli olunmali, en ufak bir rahatsizlikta test sonlandirilmalidir. Test esnasinda tansiyon da aniden yükselebilir.

Egzersiz orta derece sisman insanlarda kilo kaybina yardimcidir ancak morbid obezitede ise yaramaz. Düzenli egzersizle yag dokusunda azalma olur. Vücut agirligi ayni kalabilir bu da kas dokusu gelismesine baglidir. Düzenli egzersiz göbek ve karin çevresi yag kaybina yol açar, gövde yag dagilimini düzeltir. Vücut yaglari gövde üst tarafinda biriken kisiler egzersizle daha kolay yag kaybederler. Fizik aktivite ve açlik arasi iliski tam aydinlatilmamistir. Kalori kisitlandiginda, diyetle vücudun kalori yakma hizi azalmaktadir. Ayrica vücut diyetteyken egzersizle yaktigi kalori mikatrini da azaltmaktadir. Bu nedenle egzersiz istenildigi ölçüde kalori harcamasina neden olamamaktadir. Yine de düzenli egzersiz ile kisi kilosunu koruyabilir.

Sismanlarda düzenli egzersiz hücrenin insüline gösterdigi direnci azaltmakta, açlik kan sekerini düsürmekte ve seker toleransini arttirmaktadir. Bu sayede seker hastaligi riski azalmakta, sismanligin sürmesine yol açan kisir döngü kirilabilmektedir.

Sismanlik tedavisinde amaç yag kütlesinin azaltilmasi, kas kütlesinin korunmasidir. Hafif ve orta derecede sisman olanlar, vücut yagi üst gövdede toplanmis olanlar, sürekli kilo alip vermeyenler, fazla kilolarini eriskinken almis olup gerçekten vermek isteyenler kilo kaybedebilirler. Asiri sismanlarin, durmadan kilo alip verenlerin, çocuklugundan beri sisman olanlarin kilo verme sansi yoktur.

Diyet yaparken amaçlar yag aliminin ve alinan toplam kalori miktarinin azaltilmasidir. Fiziksel aktivitenin amaçlari ise günlük hareket miktarinin ve kalp-akciger kondüsyonunun arttirilmasidir. Kilo kaybi saglayan tibbi müdaheleler arasinda açlik diyetleri, mide ameliyatlari, mideyi pas geçen barsak bypas ameliyatlari, çene telleme, mide içi balonlar, yaglarin cerrahi yöntemle alinmasi ve ilaçlar sayilabilir.

Sismanlarda egzersiz planlarken her zaman egzersiz testi yapmak zorunlu degildir. Testin amaci egzersiz reçetesinin daha detayli yazilabilmesidir. Kisinin fiziksel kapasitesi anlasilir ve egzersizin yogunlugu buna göre belirlenir. Program hazirlanirken eglenceli, pratik, kisinin hayatina uyumlu bir hareket ve spor dizisi seçilmelidir. Amaç kalori harcatirken vücuda hasar vermemektir. Kalori hem egzersiz sirasinda hem de hemen egzersizden sonra erken dinlenme fazinda harcanir. Bu nedenle günde bir uzun egzersiz seansi mi yoksa birkaç kez kisa seanslar mi yapilmasi gerektigi tartismalidir. Sismanlarda vücut agirliginin eklemler üzerine bindirilmedigi sporlar tercih edilmelidir. Yürüyüsler de yapilabilir, günlük yasam aktiviteleri arttirilir, dirençli çalismalar ile kaslar güçlendirilir. Her gün veya haftada en az 5 gün çalisilmalidir. Günde tek sefer 40-60 dakika veya günde 2 kez 20-30 dakika egzersiz yapilmalidir. Egzersizin siddeti kisinin maksimum kapasitesinin %50-70’i olacak sekilde ayarlanmali, daha sonra % 70-85’e çikilmalidir. Dirençli kas güçlendirme egzersizleri yerine aerobik egzersizlerle yag kütlesi daha kolay azalir.

Sismanlikta egzersiz programlarinin en hassas noktasi eklem hasarinin önlenmesidir, ayrica bireyin motivasyonunun yani egzersiz yapma hevesinin korunmasi da çok önemlidir. Kilo fazlaligi vücudun isi ayarlama sistemini bozdugundan egzersize baslamadan önce mutlaka gevseme, isinma yapilmali, egzersiz sonunda soguma yapilmali ve egzersizin siddeti yavas yavas arttirilmalidir. Eklemlere yük bindirmeyen veya az yük bindiren sporlar seçilmeli, isi ayarlamasina dikkat edilmeli, ortam serin, neredeyse soguk olmali, bool sivi alimi saglanmali, rahat ve ter atan giysiler giyilmelidir.

Egzersiz olarak kürek, yürüyüs ve bisiklet önerilir. Koroner arter hastaligi riski azalir, kilo azalir, fonksiyonel performans artar. Süre önemlidir, günde en az 60 dakika çalisilmali ve ideal olarak her gün çalisilmalidir. Bu progrmada istenilen hedeflere en erken 9-12 ayda ulasilabilir. Son olarak sismanlarda baska hastaliklarin da olabilecegi unutulmamali, özellikle kalp hastaligi veya hipertansiyon nedeniyle ilaç kullanan hastalarda egzersiz programlari mutlaka hekimler tarafindan gözden geçirilmelidir.

Amerikan Hastanesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
Prof. Dr. Nadire Berker
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası