Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IÇINIZDE DOYMAYAN BIR DEV MI VAR?

Zaman zaman daha sofradan kalkarken aciktiginizi hissettiginiz oldu mu? Hatta 'Yoksa midemde bir sorun mu var?’ dediginizi duyar gibiyiz. Kendinizi suçlamadan önce ögünlerinizde tükettiginiz yiyecek ve içecekleri gözden geçirmenizde yarar var. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Ayse Korkmaz, açlik hissini dindirmek için posa içerigi yogun olan tahillar, taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller ve findik, fistik, tahin, helva, susam gibi vücudun enerji ihtiyacini karsilayan besinlerinin tüketilebilecegini belirtiyor.

Vücudumuzun besin alimimizi kontrol eden mekanizma beynimizde, hipotalamus adi verilen bir bölgedir. Hipotalamus da iki bölgeye ayrilmaktadir. Bir tanesi açlik merkezi, bir tanesi de tokluk merkezidir. Bu bölgelerden salgilanan hormonlar, kisilerde besin alimini artirmak ya da azaltmak seklinde etki göstermektedir.

Örnegin:

Norepinefrin: Protein alimini azaltir, karbonhidrat alimini artirir.

Dopamin: Karbonhidrat alimini azaltir.

Insülin: Besin alimini artirir.

Glukagon: Besin alimini azaltir vb.

Ayni zamanda stres aninda istah artiran hormonlarin salgilanmasinda da artis olmakta ve bununla birlikte besin alimi da artmaktadir.

Genel olarak besin alimi ile ilgili olarak beynimizde meydana gelen olaylar bu sekildedir. Bununla birlikte besinlerin içerisinde bulunan bazi maddelerin de kisilerde tokluk hissi yarattigini söylemek yukaridaki bilgiler dogrultusunda daha dogru bir ifade sekli olacaktir.

Besinlerin içinde tokluk yaratan etkilerini,

Posa içerigi
Yag içerigi
Besinlerin glisemik indeksi(cevaplari) seklinde siniflamak mümkündür. Bu etkilerin nasil oldugunu tek tek incelemek gerekirse;

1-Besinlerin posa (lif) içerigi

Posayi, besinlerin bagirsaklar tarafindan sindirilemeyen kismi olarak tanimlamak mümkündür. Suda çözünürlük yönünden; çözünür posa ve çözünmeyen posa diye ikiye ayrilir. Tahillar, taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller posadan zengin besinler arasinda sayilmaktadir. Diyette posa aliminin artirilmasinin besin alimini azaltma yönünde etki gösterdigi söylenmektedir. Posanin sindirilmesi ve vücuttan atilmasi daha uzun sürede oldugu için kiside daha uzun bir süre tokluk hissi yaratmaktadir. Tabii ki burada unutulmamasi gereken bir nokta ise kisinin posadan zengin bir beslenme uygulamasina engel olabilecek herhangi bir saglik sorununun olmamasidir. Örnek olarak; ishal, ülseratif kolit vb.

2- Besinlerin yag içerikleri

Yaglar vücudumuzun en ekonomik enerji kaynagidir. Enerji ihtiyacimizin ortalama olarak %25 – 30’unu karsilamaktadirlar. Ayni zamanda yapisi nedeni ile kiside tokluk hissi yaratirlar. Yag içerigi yüksek besinle arasinda, yagli tohumlar (findik, fistik gibi), sivi ve kati yaglar, tam yagli et, tahin, helva, susam gibi besinler sayilabilir.

Ancak unutulmamalidir ki fazla yagli besin tüketimi beraberinde bazi hastaliklari getirmektedir. Kalp ve damar hastaligi, sismanlik gibi... Bu nedenle yag içerigi yüksek olan besinler tüketilirken dikkat edilmelidir.

3-Besinlerin glisemik indeksi

Glisemik Indeks (G.I.); besinlerin yenildikten sonra gösterdikleri glikoz yanitin (kan sekeri üzerindeki etkisi) beyaz ekmege göre degerlendirilmesidir. Beyaz ekmek standart 100 olarak kabul edilir. Diger besinlerin degerleri buna göre degerlendirilir. Bir hesaplama sonucunda düsük puanda olan besinlerin glisemik indeksi düsük demektir. Yani kisinin kan sekerini daha az etkilemekte ve bu nedenle daha az besin alinmasini saglamakta ve kiside tokluk hissi yaratmaktadir. Posa orani yüksek olan besinlerin glisemik indeksi düsüktür. Bu nedenle bu besinler daha uzun süre tokluk hissi yaratmaktadirlar. Basit karbonhidrat olarak adlandirilan bal, reçel, pekmez, seker gibi besinlerin G.I.’i yüksek oldugu için kana çabuk karismakta ve daha sonra tekrar kiside açlik hissi uyandirmaktadir.

Amerikan Hastanesi

Beslenme ve Diyet Bölümü

Diyetisyen Ayse Korkmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası