Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KAYARAK DÜSMELERE DIKKAT

Soguk ve karin hüküm sürdügü kis mevsiminde, günlük yasamda ve sportif faaliyetlerde göstermemiz gereken dikkat bir kat daha artmaktadir. Amerikan Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mahmut Berkman, sokaktaki kisa bir yürüyüsün bile, gerekli önlemler alinmadigi taktirde acil serviste noktalanabilecegini, özellikle kaygan zeminlerde düsme sonucu ciddi kemik ve eklem travmalari olusabilecegini belirtiyor.

Kayarak düsmeye bagli kiriklarin ilerlemis yaslarda ve kemik yogunlugu düsük (osteoporotik) kisilerde görülme ihtimali daha yüksektir. Düsük enerjili olarak tarif edilen bu tip travmalarda genç yaslarda basit burkulma ve ezilmeler olusurken, yaslilarda düsme sekline göre kalça, el bilegi ve omuz bölgesi kiriklari olusabilir. Kiriklardan korunmak için, ileri yastakilerin mecbur olmadikça karli havalarda disari çikmamalari tavsiye edilmektedir.

Mecburi durumlarda kaymayi önlemek için lastik tabanli saglam ayakkabilar veya ayakkabi üzerinden çorap giyilmesi pratik bir koruyucu önlemdir. Gençlerde ise siddetli düsmeler ile el bilegi ve ayak bölgesinde kiriklar ve diz ekleminde menisküs ve bag yaralanmalari olusabilir.

Kis aylarinda, ortopedik sorunlarin bir baska sebebi de bu dönemin favori sporu kayaktir. Kayak, yurdumuzda her yil daha çok bölgede ve daha çok kisi tarafindan yapilmaktadir. Dolayisiyla bu sporu yaparken olusan yaralanmalar, giderek artan bir sekilde ortopedistlerin karsisina gelmektedir. Kayakta kiriktan çok, diz eklemi baglarinin kopuk ve yirtiklari, menisküs yirtiklari görülür. Kayak ayakkabilari ayak bilegini tamamen sabitledigi için diz ekleminde anormal yüklenmeler olusur ve ters hareketlerde dizler kolaylikla sakatlanabilir. Travmaya maruz kalan diz eklemi siser ve ciddi agriya neden olur. Yüksek hizlara ulasilmasi ve kontrolsüz yapilmasi halinde, kayak sirasinda düsmeler ve çarpismalara bagli olarak, el bilegi, bacak ve kalça kemiklerinde kiriklar olusabilir. Bu kiriklar genellikle yüksek enerjili travmalar ile olusur ve cerrahi tedavi gerektirir.

Herhangi bir travma sonrasi ciddi agri ve sekil bozuklugu olusursa, kirik ihtimali akla getirilmeli ve derhal hastaneye basvurulmalidir.
Hastaneye nakil için kirik bölgesi sert karton veya tahta ile atellenmelidir.
Atelleme sirasinda bandaj gevsek sarilmali, dolasim bozulmamali ve sadece uzvun hareketi engellenmelidir.
Omurga ve legen kemigi kirigi süphesi varsa hasta mutlaka sedyeyle tasinmalidir.

Hastanede ortopedi ve travmatoloji uzmani tarafindan muayene ve röntgen ile degerlendirilen hastanin tedavisi düzenlenir. Gerekirse en kisa sürede cerrahi tedavisi yapilir.

Bag yaralanmalarinda ise diz eklemi atelle sabitlenmeli, buz uygulamasi ile sogutulmali, en erken sürede hastaneye basvurulmalidir.

Genellikle ilk tedavi uygun dizlik ve istirahattir. Radyolojik incelemeler ve muayene ile gerekli görülen olgularda artroskopik cerrahi tedavi uygulanir.

Bilindigi gibi modern tipta yasam süresinin ve kalitesinin artirilmasi en büyük amaçtir. Bunun saglanmasi da gençlerde spor yaralanmalari ve trafik kazalarini en aza indirmek, yaslilarda ise ölüm sebepleri arasinda ilk üçte gelen düsme sonrasi kiriklari mümkün olan en alt düzeyde tutmaktir.

Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü
Prof. Dr. Mahmut Berkman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası