Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZLERINIZI 8 AÇIN!

Besinler, göz sagligimiz için büyük önem tasiyor. Çogumuz balik veya havuç yemenin gözlere iyi geldigini duymusuzdur. Veya göz kapagimizda arpacik çiktiginda; çay ile kompres veya sarimsak sürmek gibi uygulamalari çogumuz denemisizdir. Peki bunlar gerçekten dogru uygulamalar mi?

Acibadem Göz Sagligi Merkezi'nden Göz Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Banu Cosar göz sagligimiza besinlerin etkileriyle ilgili halk arasinda mit haline gelmis 8 konu ile ilgili bilgi verdi:

1. Baliktaki Omega 3'ü Vücut Daha Kolay Kullaniyor

Balik tüketimi ile alinan omega-3 yag asitlerinin; görmeyi tehdit eden “yasa bagli sari nokta hastaligi” ve kadinlarda “göz kurulugu” riskini azalttigini gösteren bazi veriler mevcut. Omega-3’ten zengin baliklar arasinda ton baligi, somon, uskumru, ringa, alabalik ve sardunya yer aliyor. Balik yagi haplari da, balik tüketiminin yerine geçiyor. Omega-3 yag asitlerini bol içeren diger besinler ise keten tohumu, ceviz ve koyu yesil yaprakli sebzeler. Ancak, baliktaki omega-3’ün vücut tarafindan kullanimi daha kolay oluyor.

2. Havuç, Göz Sinirlerine Iyi Geliyor

Havucun gözlere faydali oldugu ve gece görüsünü artirdigi yönünde yaygin bir inanç vardir. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasinda isigi algilayan hücreler için gereklidir. “Rod” ve “kon” ismi verilen bu isik algilayicilar, ciddi A vitamini eksikliginde fonksiyon görmez ve gece körlügü olusur.

3. Arpaciga Sarimsak Sürmeyin, Ilik Su Kompresi Yapin

Arpacik ve salazyon (yag kisti), göz kapaginda sislik yapan ve birbiri ile karistirilan hastaliklar. Her iki hastalikta da kirpik diplerindeki yag bezlerinin kanal agzi tikaniyor.

Ancak salazyonda sadece tikaniklik oluyor; arpacikta ise tikanikliga ek olarak, mikrobik iltihaplanma söz konusu.

Arpacigin tedavisi sicak pansuman, antibiyotikli damla ve pomad ile yapiliyor. Salazyonda ise bu tedaviye kortizonlu damlalar da ekleniyor.

Sarimsagin içindeki sülfid bilesenlerinden “alisin”in antibakteriyel etkisi biliniyor. Ancak günümüzde pek çok antibiyotikli/kortizonlu damla ve pomad varken, sarimsak sürmek tavsiye edilen bir uygulama degil.

Çayla kompres ise, çay yüzünden degil, sicak etkisi ile arpaciga ve salazyona iyi geliyor. Hiç çay kullanmadan, sadece sicak su ile kompres yapin.

4. Salatalik Sisen Gözlere Iyi Geliyor

Göz alti torbalari, göz çevresindeki yag torbalarindan kaynaklaniyor. Yas ilerledikçe, bu yag torbalarini geride tutan zar gevsiyor ve yaglar öne dogru gelip, iyice belirginlesiyor. Ancak kimilerinde genç yaslarda da yapisal olarak bu yag torbalari belirgin olabiliyor. Sabahlari, göz altlari daha sis oluyor. Bunun nedeni yatarken kan dolasimi dagiliminin degismesi ve yerçekimi etkisi ile göz çevresinde sivi birikmesi.

Salatalik, cilde uygulandiginda hafif “astringent” yani sikilastirici/büzüstürücü özellik gösteriyor. Bunun nedeni içindeki askorbik asit (C vitamini) ve kafeik asit. Salataligin yapisinin çogunu ise su olusturuyor. Bu da buzdolabindan çikarildiginda yarattigi sogutucu etkiyi sagliyor. Salatalik hem içindeki “su tutucu etkiyi azaltan maddeler”, hem de “soguk” etkisi ile göz kapaklarinin üstüne kondugunda sabah sisligini gerçekten azaltiyor. Ve eger böyle bir uygulama yapmak istiyorsaniz, -salatalik alerjiniz olmadigi müddetçe-, göz sagliginiz açisindan bir sakincasi yok.

Ancak göz alti sisliklerini azaltmak için en etkin yol sabahlari dogrudan soguk kompres yapmak: Bunun için, buz veya eczaneden aldiginiz sogutucu jel posetlerini kullanabilirsiniz. Soguk kompres, göz çevresindeki damarlari büzerek göz altinda biriken ödemin (sisligin) azalmasini sagliyor. Ama tabii göz alti torbalari çok belirginse, kalici çözüm ancak “blefaroplasti” denen operasyonla saglanabiliyor.

5. Badem Yagi Kirpikleri Uzatmiyor

Badem yagi (“almond oil”) içerdigi antioksidanlar nedeni ile pek çok göz çevresi kreminin ve makyaj temizleyicinin içinde bulunuyor. Ancak badem yaginin kirpikleri uzattigini gösteren bilimsel bir çalisma yok. Kirpikleri gürlestirdigi bilinen tek madde, bazi göz tansiyonu ilaçlarinin içinde bulunan “prostaglandin anologlari”. Ama göz tansiyonu hastasi degilseniz, sakin bu göz damlalarini kullanmayin çünkü kontrolsüz göz damlasi kullaniminin istenmeyen baska yan etkileri de var.

6. Parlak Gözler Için Sakin Limon Sikmayin

Asla böyle bir uygulama yapmayin. Limonun gözleri parlatan bir etkisi yoktur. Aksine limonun içindeki sitrik asit ve düsük pH yüzünden gözleriniz kizarir, yanar ve tahris olur.

7. Göze Özel Vitamin, Sari Nokta Hastaligina Faydali

Gözler için özel olarak üretilmis vitamin haplari mevcut. Bu vitamin kombinasyonlari, yasa bagli sari nokta hastaliginin ileri evreye geçme riskini %25 oraninda azaltiyor. Yasa bagli sari nokta hastaligi, yaslilikta görme kaybina en sik yol açan hastaliklardan biri. Sari nokta hastaliginin ilerlemesini yavaslatici etkiye sahip formulasyon söyle:

C vitamini 500 mg
E vitamini 400 IU
Beta-karoten 15 mg
Çinko oksit 80 mg
Kuprik oksit 2 mg

Simdilik herkese degil, sadece yasa bagli sari nokta hastaligi olanlara göz için ekstra vitamin kullanimi tavsiye ediliyor.

8. Haftada 2 Balik, Findik, Sebze-Meyve Gözlere Iyi Gelir

Göz sagligi için beslenmenizde su basit degisiklikleri yapmak faydali:

Omega-6 yag asitlerinden zengin pisirme yaglari yerine daha az omega-6 içeren zeytinyagini tercih edin. (Balikta bol bulunan omega-3 yag asitlerinin aksine, omega-6 yag asitleri saglikli degil.)
Bolca balik, meyve ve sebze tüketin.
Doymus yaglar ve margarinden kaçinin.
Kizartilmis besinlerden kaçinin.
Özetle, bolca yesil yaprakli sebze, haftada 2 porsiyon balik, findik, sari/turuncu meyve ve sebze tüketimi; vücut sagliginiz için oldugu gibi göz sagliginiz için de yararli...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası