Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DETOKS DIYETLERI ‘MODA DIYET’ OLMAKTAN ÖTEYE GEÇEMEZ

Günümüzde insanlar en büyük sorunlarindan biri olan asiri kilo için birçok diyet uyguluyor. Ancak uygulanan her diyet dengeli ve saglikli beslenme için yeterli olmayabiliyor. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu, sikça uygulanan detoks diyetlerinin çogu zaman ise yaramadigini ve beslenme ile ilgili bir sorun varsa bir diyetisyene basvurulmasi gerektigini söylüyor.

Moda diyetler, mucizevi agirlik kayiplari veya saglik gelistirici mucizevi etkileri oldugu iddia edilen diyetlerdir. Moda diyetlerin herhangi bir bilimsel dayanagi olmaz ve uzun vadede zararlari genellikle bilinmez. Detoks diyetleri bu anlamda günümüzün moda diyetlerinden sayilabilir.

Detoks vücudumuza çesitli yollarla giren zararli toksinlerin vücuttan uzaklastirilmasi fikriyle ortaya atilmis bir ‘temizlenme’ metodu olarak uygulanmaktadir. Bu fikirden yola çikarak sadece meyve sulari, su, bazi içeceklerden olusan çok düsük kalorili diyetler uygulanmaktadir. Ancak bu sekilde uygulanan diyetler ne yazik ki bilimsel kanitlara dayali, dengeli ve yeterli beslenme ilkeleriyle uyusmamaktadir.

Bazi Detoks diyetleriyle vücudun toksinlerden arindirilmasi hedeflenmektedir. Oysa ki saglikli bir vücut kendini toksinlerden arindirici özelliklere zaten sahiptir. Akcigerler, karaciger, böbrekler, barsaklar vücudun toksinlerden arinmasini saglayan önemli organlardir. Örnegin asiri alkol tüketimlerinde olusan yükü atmak için karaciger görevini yerine getirerek ve daha fazla çalisarak detoksifikasyonu saglayacaktir. Burada yapilmasi gereken asiri alkol alimini aliskanlik haline getirmemek ve dengeli beslenmeyi ilke edinmektir.

Beslenme yoluyla toksinlerin vücutta atilmasini saglayacak tek içecek sudur. Su, vücutta birçok kimyasal reaksiyonda görev almaktadir. Bu özelligiyle vücut için bir ihtiyaçtir. Ancak uzun süre hiçbir gida tüketmeden sadece su içerek detoksifikasyon yapmayi planlamak dogru degildir. Çünkü uzun süreli açlik durumunda vücutta yag ve kas dokulari yikilir ve zararli bazi maddeler açiga çikar. Dolayisiyla böyle bir uygulama yarardan çok zarar getirebilir.

Detoksifikasyon vücudun zaten dogal bir mekanizmasi olduguna göre beslenme yönünden yapilmasi gereken sey yeterli ve dengeli sekilde beslenmek, gerekli vitamin ve minerallerin beslenmenizde bulunup bulunmadigini degerlendirmek olmalidir. Beslenme yönünden eksiklikleriniz oldugunu düsünüyorsaniz ayrintili bir beslenme degerlendirmesi için bir diyetisyene basvurmaniz gerekir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Uzman DiyetisyenTugçe Aytulu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası