Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DETOKS DIYETLERI ‘MODA DIYET’ OLMAKTAN ÖTEYE GEÇEMEZ

Günümüzde insanlar en büyük sorunlarindan biri olan asiri kilo için birçok diyet uyguluyor. Ancak uygulanan her diyet dengeli ve saglikli beslenme için yeterli olmayabiliyor. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu, sikça uygulanan detoks diyetlerinin çogu zaman ise yaramadigini ve beslenme ile ilgili bir sorun varsa bir diyetisyene basvurulmasi gerektigini söylüyor.

Moda diyetler, mucizevi agirlik kayiplari veya saglik gelistirici mucizevi etkileri oldugu iddia edilen diyetlerdir. Moda diyetlerin herhangi bir bilimsel dayanagi olmaz ve uzun vadede zararlari genellikle bilinmez. Detoks diyetleri bu anlamda günümüzün moda diyetlerinden sayilabilir.

Detoks vücudumuza çesitli yollarla giren zararli toksinlerin vücuttan uzaklastirilmasi fikriyle ortaya atilmis bir ‘temizlenme’ metodu olarak uygulanmaktadir. Bu fikirden yola çikarak sadece meyve sulari, su, bazi içeceklerden olusan çok düsük kalorili diyetler uygulanmaktadir. Ancak bu sekilde uygulanan diyetler ne yazik ki bilimsel kanitlara dayali, dengeli ve yeterli beslenme ilkeleriyle uyusmamaktadir.

Bazi Detoks diyetleriyle vücudun toksinlerden arindirilmasi hedeflenmektedir. Oysa ki saglikli bir vücut kendini toksinlerden arindirici özelliklere zaten sahiptir. Akcigerler, karaciger, böbrekler, barsaklar vücudun toksinlerden arinmasini saglayan önemli organlardir. Örnegin asiri alkol tüketimlerinde olusan yükü atmak için karaciger görevini yerine getirerek ve daha fazla çalisarak detoksifikasyonu saglayacaktir. Burada yapilmasi gereken asiri alkol alimini aliskanlik haline getirmemek ve dengeli beslenmeyi ilke edinmektir.

Beslenme yoluyla toksinlerin vücutta atilmasini saglayacak tek içecek sudur. Su, vücutta birçok kimyasal reaksiyonda görev almaktadir. Bu özelligiyle vücut için bir ihtiyaçtir. Ancak uzun süre hiçbir gida tüketmeden sadece su içerek detoksifikasyon yapmayi planlamak dogru degildir. Çünkü uzun süreli açlik durumunda vücutta yag ve kas dokulari yikilir ve zararli bazi maddeler açiga çikar. Dolayisiyla böyle bir uygulama yarardan çok zarar getirebilir.

Detoksifikasyon vücudun zaten dogal bir mekanizmasi olduguna göre beslenme yönünden yapilmasi gereken sey yeterli ve dengeli sekilde beslenmek, gerekli vitamin ve minerallerin beslenmenizde bulunup bulunmadigini degerlendirmek olmalidir. Beslenme yönünden eksiklikleriniz oldugunu düsünüyorsaniz ayrintili bir beslenme degerlendirmesi için bir diyetisyene basvurmaniz gerekir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Uzman DiyetisyenTugçe Aytulu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası