Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BUGÜN HER 900 YETISKINDEN BIRI ÇOCUKLUK ÇAGI KANSERI SAGKALMISI

Istatiklere göre günümüzde gelismis ülkelerdeki her 900 eriskinden biri çocuklukta kanser hastaligina yakalanmis ve sagkalmistir. VKV Amerikan Hastanesi’nden Prof. Dr. Rejin Kebudi, kanser tani ve tedavisinde kaydedilen önemli gelismeler sonucunda, günümüzde çocukluk çagi kanserlerinin yaklasik % 70’inin tamamen iyilesebildigini ancak erken teshis ve tam tesekküllü onkoloji merkezlerinde tedavinin çok önemli oldugunu söylüyor.

Çocukluk çagi kanserleri, yenidogan döneminden ergenlik dönemine kadar her yasta görülmekle birlikte, çogu ilk 5 yasta görülüyor. Dünya Saglik Örgütü verilerine göre, dünyada yaklasik 25 milyon kisi kanserle yasiyor, her yil yaklasik 11 milyon kisiye yeni kanser tanisi konuyor. Çocukluk çagi kanserleri ise tüm kanserlerin yüzde 2-4’ünü olusturuyor. Türkiye’de her yil yaklasik 3000 çocuga kanser teshisi konuyor.

Istanbul Üniversitesi, Onkoloji Enstitüsü, Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi ve VKV Özel Amerikan Hastanesi Pediatrik Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Rejin Kebudi, çocuklarda görülen kanserler tiplerinin eriskin kanserlerinden farkli oldugunu belirtiyor.

Çocukluk kanserlerinin dagilimlari, tedaviye yanit oranlari ve uzun süreli sagkalim açisindan eriskin kanserlerinden farkliliklar gösterdigini söyleyen Kebudi, çogu ilk 5 yasta olmak üzere çocukluk çagi kanserlerinin dogumdan ergenlige kadar her yasta görülebildigini ve hizli gelistigini söylüyor. Ayrica kemik tümörleri gibi bazi kanserler 10-15 yasta daha sik görülüyor.

“Uyarici bulgu ve belirtileri bilmek önemli!”

Kanser tani ve tedavisinde kaydedilen önemli gelismeler sonucunda, günümüzde çocukluk çagi kanserlerinin yaklasik yüzde 70’inin tamamen iyilesebildigini vurgulayan Kebudi, “Ülkemizde çocukluk çagi kanserlerinin büyük bir kismi ileri evrelerde basvurmaktadir. Erken tani alan olgularda sagkalim oraninin anlamli olarak daha yüksek oldugu bilinmektedir. Bu hastalarin erken tani alabilmeleri, bu konuda egitimin yayginlastirilmasi ile mümkündür. Bunun için bu hastaliklara iliskin bulgu ve belirtilerin bilinmesi, hizla taniya gidilmesi ve bu hastalarin tam tesekküllü onkoloji merkezlerinde tedavisi çok önemlidir” diyor.

Çocukluk çaginda kanserin erken tanisi için, eriskinlerde kullanilan tarama testlerinin mevcut olmadiginin altini çizen Prof. Kebudi, “O nedenle çocukluk çagi kanserlerinde, en sik görülen uyarici bulgu ve belirtileri bilmek ve bunlarin varliginda hizla doktora basvurmak gerekir” diyerek ailelerin dikkat etmesi gerektigini belirtiyor.

Prof. Dr. Rejin Kebudi, teshisten sonra aile görüsmesinin büyük önem tasidigini vurgulayarak “Taniyi aileye söylemek ayri bir uzmanlik. Çünkü böyle bir tani bir anda aileyi ve çevresini yikabiliyor. Dogru bilgiyi vermek ama bunu verirken hastaya çok iyi yaklasmak gerekiyor. Hasta ve ailesinin psikolojik destek almasi gerekebilir” diyor.

“Çocuk onkologu orkestra sefi gibi çalismali”

Kebudi, çocuk kanserlerinden korunma ve tedavi konusunda ise sunlari söylüyor: ‘‘Günümüzde kansere yakalanan çocuklarin yüzde 70’i tamamen iyilesebilmektedir.

Istatistiklere göre günümüzde gelismis ülkelerde her 900 eriskinden biri çocukluk çagi kanser sagkalanidir. Bu çocuklarin toplumun saglikli birer bireyi olarak uzun bir hayat yasayabilmeleri için hem etkin tedaviyle çocuklari kanserden iyilestirmek, hem de tedaviyi geç yan etkilerin en az olacagi sekilde planlamak gereklidir.

Çocuklarda kanser tedavisi multidisipliner bir ekip isidir. Bu ekipte çocuk onkoloji uzmani liderliginde, cerrah, radyasyon onkologu, radyolog, patolog, biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanlari, psikolog, kardiyolog nörolog gibi çocuk uzmanliginin diger yan dallari, çocuk onkoloji hemsireleri ve gerektikçe diger branslar yer alir. Onkoloji alaninda dünyada çok hizli gelismeler olmaktadir. Çocuk onkologu dünyadaki bilimsel gelismeleri yakindan izlemeli, ekibi bir orkestra sefi gibi yönetebilmeli, bilimsel takip ve tedavi yaninda, uzun ve zorlu süreçte çocuk ve aile ile yakin ve sicak bir iletisim kurmalidir. Kanser tedavisi uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte çocuklarin psikolojik ve sosyal yönden de desteklenmeleri gerekir. Çocukluk çagi kanserlerinde kesin korunma yollari yoktur. Ancak iyi beslenme ve enfeksiyonlardan korunarak bagisiklik sisteminin güçlenmesi, kimyasal karsinojenlerden (kansere neden olan kimyasal maddeler) ve radyasyondan korunma, dogumsal bozukluklar anne adaylarinin kullandiklari ilaçlar ve alkol açisindan kontrol altinda olmalari riski azaltabilir. Hepatit B asilamasi ile hepatit B virüsünün yol açabilecegi habis bazi karaciger tümörlerinden korunma saglanabilir. Çocukluk çagi kanserlerine iliskin bulgu ve belirtiler gözlendiginde ise, derhal hekime ve kanser süphesi varsa tam tesekküllü saglik kurumlarina basvurmak gerekir. Unutulmamalidir ki, erken tani ile basari daha da artmaktadir.”

“VKV Amerikan Hastanesi’nde basarili çalismalar yapiliyor”

Tedavide VKV Amerikan Hastanesi’nde çok güçlü bir ekip olarak çalistiklarini vurgulayan Kebudi, “Amerikan Hastanesi’nde pediatrik onkolojik tedaviler gayet basari ile yapilabilmektedir. Burada ekip isi çok önemli. Hem ayaktan tedavi edilen hem de yatarak tedavi edilen hastalarimizla ilgili uzman hemsireler de uyum halinde çalismaktadir. Kemoterapi sirasinda da hemsirelerimiz çocuklarimizla özel olarak ilgilenirler” diyor.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatrik Onkoloji Uzmani
Prof. Dr. Rejin Kebudi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası