Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agiz Sagliginda Dogru Bildigimiz Yanlislar

Dis hekimligindeki hizli gelismeler ve bunlarin agiz ve dis sagligina olan olumlu etkilerine ragmen birçogumuz halen kulaktan dolma bilgileri uyguluyoruz. Halk arasinda dogru olduguna inanilan birçok bilginin aslinda yanlis oldugunu belirten Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk agiz ve dis sagligi konusunda dogru bildigimiz yanlislari ve yaptigimiz hatalari anlatti.

Disleri sert bir sekilde firçalamak parlamasina neden olur

Disleri sert firçalamak; disleri temizlemek, parlatmak yerine dislerin mine tabakasinda asinmalara neden olur. Dislerin mine tabakasinin asinmasi sonucunda da alttaki sari tabaka ortaya çikar ve disler daha sari gözükür. Ayrica sert firçalamak, dislerde hassasiyete ve dis eti çekilmesine neden olur.

Eger dislerimde görülen bir problem yoksa dis hekimini ziyaret etmeme gerek yoktur.

Dislerinizde görünen bir problem olmamasi dis hekiminize yapacaginiz genel kontrollerinizi aksatmaniz için bir neden degildir. Bireylerin dislerinde hissedilen bir rahatsizlik duymadiklari takdirde dis hekimi ziyaretlerini ertelediklerini ancak bu durumda dis hekimlerinin erken teshiste bulunamayip hastalarin daha büyük problemlerle karsi karsiya kaldiklarini belirten Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk alti ayda bir yapilacak olan dis hekimi ziyaretlerinin agiz ve dis sagligi için oldukça önemli oldugunu ve ertelenmemesi gerektigini vurguluyor.

Ailemin disleriyle ilgili problemi yok dolayisiyla benimde endise etmeme gerek yok

Agiz ve dis sagliginda genetik özellikler küçük bir rol oynar. Agiz ve dislerinizin sagligi sizin onlara ne kadar iyi baktiginizla, agiz ve dis bakiminizi ne kadar düzenli yaptiginizla alakalidir.

Dislerimi günde bir kereden fazla firçalamak dis mineme zarar verebilir

Dislerinize ve disetlerinize hasar vermemesi için birçok dis hekimi yumusak dis firçalari önerirler. Böyle firçalar kullandiginiz sürece dislerinizi günde iki kere firçalamadan dolayi bir problemle karsilasmazsiniz.

Disleri beyazlatmak için karbonatla firçalamak gerekir

Disleri karbonatla firçalamak beyazlatmanin aksine disin mine tabakalarini çizer ve asindirir. Bunun sonucunda; disin parlakligi gider ve disler daha kisa zamanda renklesmeye baslar.

Yemeklerden sonra sekersiz sakiz çignemek dis firçalamak kadar etkilidir

Yemeklerden sonra sekersiz sakiz çignemek dislerinizi temizlemek, nefesinizi ferahlatmak gibi etkileri olsa da plaklari temizlemede dislerinizi firçalamanin yerini alamaz.

Eger disiniz agriyorsa agriyan disinizin üstüne asprin ya da kolonya koyun

Agriyan disinizin oldugu bölgeye asprin ya da kolonya koymak “alkol, asprin yanigi” denilen komplikasyonlara neden olur.

Dis beyazlatma dis minesine zarar verir

Dis hekimliginde kullanilan son teknolojiler sayesinde artik dislerinize yapilacak olan estetik uygulamalarin çok kolay ve son derece güvenli oldugunu belirten Dis Hekimi Onur Öztürk estetik uygulamalardan dis beyazlatma islemini yaptirmak isteyen hastalarin bunu dis hekimi kontrolünde güvenle yaptirabileceklerini, dis beyazlatma da kullanilan yöntemlerin dis hekimi kontrolünde yapildiginda dis minesine zarar vermediginin altini çizmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası