Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kurban Etinin Biyoyarari Için Sebze Dopingi!

Kirmizi et ve tatli tüketiminin arttigi kurban bayraminda saglikli ve keyifli beslenmenin pratik yollari: Kurban etini sabah kahvaltisinda tüketmeyin; bekletilen et daha lezzetli olur. Az pisen etin kalitesi ve lezzeti azalir; firinlayin ya da izgara yapin. Demir deposu olan kirmizi et, B12, B6, B1, A vitamini içerir; biyoyararliligini arttirmak için mutlaka sebze ile birlikte tüketin.

Zevkle ve özenle hazirlanan bayram sofralarinin vazgeçilmezi tatliya kurban bayraminda kirmizi et de eslik ediyor. Her ikisinin de asiri miktarda tüketimi ise birçok hastalikta kötü tabloya neden olurken yeni hastaliklarin olusmasina da zemin hazirliyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nden Beslenme ve Diyet Uzmani Gizem Keservuran, saglikli bir kurban bayrami için yapilmasi gerekenleri üç baslikta özetledi: “1- Dogru besin seçimi. 2- Kurban kesimi, gida güvenligi, etlerin saklanmasi.3- Etlerin saklanmasi, yemek çesitleri, hazirlama ve pisirme yöntemleri.”

Keservuran, kurban bayraminda sagligin etlerin kesim asamasi ile basladigini belirterek sözlerini söyle sürdürdü: “Mutlaka veteriner kontrolünden geçmis kurbanlik alinmali ve kurbanlik kesimleri uygun sartlarda yapilmali. Etler uygun kosullarda kesilmezse, dogru pisirilmez, uygun sicakliklarda bekletilmezse hayvanlardan insanlara tenya, sarbon, tüberküloz, salmonella gibi hastaliklar bulasabilmektedir.”

Gizem Keservuran, kurban bayraminda beslenme ile ilgili en sik gündeme gelen 5 soruya yanit verdi:

1- Kurban eti sabah kahvaltisinda yenebilir mi ?

Yanlis aliskanliklarin basinda kurban etlerinin kesildikten hemen sonra hatta sabah kahvaltisinda tüketilmesi gelmektedir. Hayvanlardaki mikroorganizmalar kesimden sonra 24 saat içinde ölür ve hayvan ilk kesildiginde ölüm sertligi olarak adlandirdigimiz sertlikte olur. Özellikle mide ve barsak problemi olan kisilerin dikkat etmesi gereken bir konu da budur. Etler soguk ortamda birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir. Büyükbas hayvanlarin etleri 0 derecede 7-10 gün bekletildiginde tam yumusama saglanir ve etin lezzeti artar.

2- Etler nasil saklanmali?

Etler uzun dönemde tüketilecekse, birer pisirimlik parçalara ayrilmali ve buzdolabi posetlerinde veya yagli kagida sarilarak buzdolabinin buzluk kisminda veya derin dondurucuda saklanmalidir. Etler bu sekilde, -20 C'de birkaç hafta, -180 C'de ise daha uzun süre saklanabilir. Etlerin tüketilecek kadari buzdolabinin orta raflarinda çözdürülmeli, çözdürülen etler tekrar dondurulmamalidir.

3- Kurban etleri nasil pisirilmeli?

Sofralara sunacagimiz etin lezzeti bizim elimizde. Eti pisirme yöntemimiz etin kalitesini dogrudan etkilemektedir. Etin lezzeti, kivami, kokusu, vitamin–mineral içerigi tamamen pisirme yöntemimizle ilgilidir. En dogru pisirme sekli ise izgara, haslama, firinda veya sebzelerle birlikte tencerede pisirme seklidir. Etlerin çok uzun süre yüksek isiyla temas etmesi (kizartma , kavurma veya mangal-barbekü seklinde pisirme) çesitli kanserojen maddelerin olusumuna neden olmaktadir, ayrica mangalda pisirme sirasinda etin dis kismi hizli sekilde pismekte proteinler katilasmakta ve etin iç kismi çig kalmaktadir. Etlerin az pismis veya çig tüketilmesi etin kalitesini düsürecegi gibi, besin zehirlenmelerine de neden olabilir. Etler izgarada pisirilecekse vitamin kaybini önlemek ve kanserojen madde olusumunu engellemek için etler atesten 15 cm uzakta olmalidir ve kömürler kor halini aldiktan sonra etler pisirilmelidir.

4- Hangi yaglarla pisirmeliyiz?

Et ile yapilan yemeklere ise ayrica yag eklenmemelidir. Kirmizi et doymus yag içerigi yüksek bir besin olmasi nedeniyle yemekler zaten lezzetli olacaktir, ilave yag eklenmesi vücudu ek yük getirecek diyetle alinan yag miktarinin artmasina neden olacak. Özellikle kuyruk yagi, iç yagi ve tereyagi gibi yaglarin kullanimindan kaçinilmalidir. Kirmizi et doymus yag, kolesterol içerigi oldukça yüksek besindir. Eti görünür yaglarini mutlaka temizleyin. Son yapilan bilimsel arastirmalar yagli kirmizi et tüketiminin kan yaglarinda ve ürik asit düzeylerinde artisa neden oldugunu göstermektedir. Ayrica fazla tüketimin kolon , mide, prostat kanseri riskini arttirdigi da bilinmektedir. Bu nedenle haftada 2 kez dogru pisirme yöntemleri ile hazirlanmis kirmizi et tükletimi saglikli birey olmada önemli bir adimdir.

5- Kirmizi et protein deposu mudur?

Kirmizi et iyi kalite protein olmasinin yani sira çinko, fosfor, magnezyum, özellikle demir, B12, B6, B1, A vitamini olmak çesitli vitamin ve mineralleri de içerir. Özellikle demir mineralinin en iyi kaynagidir. Demirin en iyi dostu olan C vitaminini ise içermez. Dolayisiyla demir emilimini, biyo yararliligini arttirmak için mutlaka sebzeler ile birlikte tüketilmelidir. Kurban etlini özellikle sebzeler ile haslayip tüketmek saglikli beslenme açisindan oldukça önemlidir. Ayni zamanda kirmizi et yaninda kalsiyum içeren besinlerin ( süt , yogurt, ayran ) tüketimine dikkat edelim C vitamini demir emilimini arttirirken kalsiyum demir emilimini azaltmaktadir.

KURBAN MÖNÜSÜ

Saglikli kurban bayrami için pratik önlemler;

Ilk ögününüz 2 bardak su ardindan hafif bir kahvalti olsun.

Az ve sik araliklarla dogru besinleri seçerek beslenmeye özen gösterin

Drajeler, çikolatalar, serbetli tatlilar yerine sütlü tatlilari veya meyve tatlilarini (elma , armut, ayva tatlisi ) tercih edin.

Tabaginizin dörtte birini kirmizi et kalan kismini ise sebze yemekleri ve salatadan olusturun, bunun yaninda tam bugday ekmeginizi tüketmeyi unutmayin.

Ikramlarla ve fazla yemeyle bozulan barsak hareketlerinizi düzene koymak adina ara ögünlerde meyve tüketimine önem verin, elma, armut, ayva gibi meyvelerinizi iyi yikadiktan sonra kabuklu tüketmeye özen gösterin.

Barsaklarda su tutulumuna neden olan fazla çay kahvenin tüketiminin yerini bitki çaylarina birakin. Bozulmus barsak hareketlerinizi düzenlemek için vücudunuza yardimci olun.

Ögün aralarinda su tüketmeyi unutmayin.

Bayram ziyaretine gitmeden önce evinizde yemeginizi veya ara ögününüzü mutlaka tüketin.

Yine de “Eyvah fazla yedim, kaçirdim “ diyorsaniz , fiziksel aktivitenizi mutlaka arttirin.

Bayrami firsat olarak görüp seyahate çikan bireyler açik büfelerde dikkatli olun saglikli beslenme kurallarini unutmayin.

Kurban bayraminda özellikle sismanlik, kalp-damar hastaligi, diyabet, hipertansiyon, mide-barsak rahatsizligi olan bireyler ve yaslilar beslenmelerine dikkat etmek zorundadirlar. Özellikle kronik hastaligi olan (diyabet, böbrek hastaligi, sindirim problemleri, yüksek tansiyon, kalp-damar rahatsizligi) ve beslenme tedavisi alan bireyler kurban bayraminda ögünlerde tüketmeleri gereken miktarlari asmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası