Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Hatali Beslenme

Okullarin açilmasi ile birlikte çocuklarin beslenmesi büyük önem kazanmaktadir. Bu dönem ileriki yillar için saglikli beslenmenin temelini olusturacak bir dönemdir. Çocugun okul çaglarinda edindigi beslenme aliskanliklari gelecekte de süreklilik göstermektedir. Bu dönem de çocuk kadar anne ve babanin da beslenme konusunda bilinçli davranmasi gerekmektedir.

Hatali beslenme aliskanliklarinin çok sayida nedeni vardir. Bunlarin basinda çocuklarin besin gereksinimlerinin bilinmemesi, ailenin beslenme aliskanliklari ve okul çagindaki çocuklar için en iyisini yapmak isteyen annelerin kendi bilgilerine göre en iyi bildigi besinlerden çocuguna fazla miktarda yedirmek istemeleri gelmektedir. Bunlarin disinda fiziksel aktivite azligi; özellikle ailenin aksamlari veya evde oldugu günler içerisinde televizyon- bilgisayar karsisinda oturmalari, çocuklari ile oyun oynamamalari, yürüyüsler yapmamalari, sözlerden daha kalici izler birakan olumsuz mesaj ya da mesajlar birakabilmektedir. Ayrica ögün atlama, seker, tuz ve yag içerigi yüksek yiyecek-içecek tüketimi özellikle ileri yaslardaki beslenme aliskanliklarini kötü yönde etkilemektedir. Bu hatali beslenme sekli, özellikle çocukluk dönemindeki sismanlik (Obezite) riskini artirmaktadir.

Çocuklarin beslenmesinde bu dönemde görülen en sik degisiklik kahvalti yapmamaktir. Kahvalti günün en uzun açligi olan gece açligini takip etmesi nedeniyle biten enerjinin tekrar alinabilmesi için en önemli ögündür. Bu konuda yapilmis bazi çalismalar da bulunmaktadir. Bu arastirmalarda, kahvalti yapan çocugun sinif içerisindeki basarisinin daha fazla oldugu, problem çözme yeteneklerinin digerlerine göre daha gelismis oldugu, kavrama yeteneklerinin daha iyi oldugu gözlenmis, bazi arastirmalarda ise kahvalti yapan çocuklarin beslenme yetersizliginden olusan hastaliklara daha az yakalandiklari rastlanmistir. Yine bu arastirmalarin sonucunda kahvalti yapmayan çocuklarin daha sisman olduklari belirlenmistir.

Yetersiz ve yanlis beslenme çocuklarin sagligini etkiliyor

Aile içerisinde ve okulda beslenme bilgisinin yetersiz verilmesi, okul yemeklerinin sevilmemesi ve çocuklarin % 90’inin kantinlerde hamburger, tost, kizarmis patates, cips kola gibi yag ve karbonhidrat bakimindan yüksek olan fast-food besinleri tüketmeleri; günlük almalari gereken vitamin ve özellikle kalsiyum minerali bakimindan yoksun beslenmeleri büyüme ve gelismelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun yani sira besin endüstrisinde özellikle bu yas gruplarina yönelik reklamlar / kampanyalar (çikolata, fast-food, cips gibi abur cubur besinler) hatali beslenme aliskanliklarinin kazanilmasina neden olmaktadir. Böylece erken yaslarda kazanilan aliskanliklarin ileriki yaslarda degistirilmesinde zorluklar yasanmaktadir. Çocuklarin okul ve evde çesitli yiyecekleri tüketmeleri ve temel beslenme ilkeleri konusunda bilgilendirilmeleri çok önemlidir. Özellikle; ögünlerin atlanmamasi, kahvaltinin önemi, ara ögünlere önem verilmesi, okul yemeklerinin fast-food yemeklerinden daha saglikli oldugu konusunda çocuklarin bilinçlenmeleri ileriki hayatlarinda yasam kalitelerini artiracaktir.

Okul çagi çocugunun beslenmesi ve bu dönemde beslenme aliskanliklarinda meydana gelebilecek degisiklikler bu nedenle çok büyük önem tasimaktadir. Hem daha saglikli hem de daha basarili nesiller yetistirmede ailenin ve ögretmenlerin beslenme konusunda bilinçlendirilmesi ve egitilmesi bu sebeple önemlidir.

Örnek kahvalti:

Taze meyve suyu, peynir, domates-salatalik, ekmek, pekmez, yumurta

Örnek beslenme çantasi:

Kuru meyveli veya cevizli ev yapimi kek veya ev yapimi peynirli pogaça, ayran veya meyve suyu

VKV Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü
Diyetisyen Zuhal Güler Çelik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası