Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKUL ÇAGINDAKI ÇOCUKLARDA DOGRU BESLENME

Atasehir Memorial Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin, “Okul çagindaki çocuklarda saglikli beslenme” hakkinda bilgi verdi.

Beslenme insanin yasina, cinsiyetine ve özel durumlarina göre ihtiyaci olan besin ögelerini vücuduna almasidir. Sagligin korunmasinda ve iyilestirilmesinde beslenme çok önemli bir rol oynamaktadir. Süt çocugu olarak kabul edilen, yasamin ilk yilinda beslenme; büyümenin baslica belirleyicisi iken, oyun çocugu ve okul çocugu dönemlerindeki beslenme; saglikli beslenme aliskanliklarinin kazanilmasi ve eriskin yasta etkileri ortaya çikacak olan bazi saglik sorunlarinin önlenmesi açisindan önem kazanmaktadir.

Insanlarin beslenme aliskanliklari çocukluk çaginda baslamaktadir ve yerlesen bu aliskanliklarin ileriki dönemlerde degistirilmesi daha zordur. Örnegin küçük yasta meyve yeme aliskanligi kazanmamis, sadece meyve suyu tüketmis bir çocuk daha ileriki dönemlerde meyve yemeyi reddedecektir. Ayni sekilde çocukluktan itibaren düzensiz yemek yiyen, yemek saatleri belli olmayan bir insanin da ileriki dönemlerde üç ögün düzenli ve saglikli yemek yemesi beklenemez. Küçükken süt içme aliskanligi kazanmamis bireylerin daha ileriki yaslarda süt içmesi çok zordur. Bu sebeplerle basta sunu belirtmek gerekir: Agaç Yasken Egilir! Ailelerin çocuklarina verebilecekleri en güzel en degerli hediye; onlara dogru beslenme aliskanliklari kazandirmalaridir!

NEDEN OKUL ÇAGI?

Bu dönem; basta fiziksel büyüme ve gelismenin arttigi, kemik olusumunun hizlandigi, yasam boyu sürecek davranislarin kazanildigi, beslenmeye bagli ortaya çikabilecek bazi kronik hastaliklarin temelinin atildigi ve besin ögelerine gereksinimin yükseldigi dönemdir.

Okul çocugunu etkileyen faktörler

Aile
Ögretmen
Okul
Reklâmlar
Arkadaslar
Okul Kantinleri
Olusabilecek olumsuz durumlar:

Sismanlik
Zayiflik
Demir eksikligine bagli anemi
Rasitizm
Iyot yetersizligi
Dis çürükleri
Okulda beslenmeye dikkat!

Çogu zaman ebeveynler çocuklarini okula gönderdikleri zaman beslenme konusunda daha rahatladiklarini düsünürler. Oysaki okula baslayan çocugun dersleri kadar beslenmesi de ailenin denetimi altinda olmalidir. Ögün atlayip atlamadigi, çikan yemeklerden ne seçtigi, kantin tüketiminin olup olmadigi, arkadaslarindan etkilenip etkilenmedigi, su içip içmedigi gibi beslenme ile ilgili tüm ayrintilarin konusulmasi gerekmektedir. Eger çocuk okuldan gelince aile evde olamiyorsa evdeki besin tüketimi bile okul çagi beslenmesinde önemlidir. Okullarin yemekhane ve kantinlerinde sunulan yemek alternatiflerinin genellikle yag içerigi yüksektir. Yapilan bir arastirmada çocuklarin günlük beslenmesinin %37’ sini okuldan karsiladiklarini bunun bile çocuklardaki obezite riskini arttirdigi göstermistir.

Altin ögün KAHVALTI atlanmamali!

Kahvalti uzun süren açlik sonrasinda alinan ilk ögündür ve tüm günü etkileyen altin degerinde bir ana ögündür. Güne zinde bir sekilde baslamak ve gün içersinde içinde bulundugumuz faaliyetlerde; anlama, algilama, animsama ve verimli bir sekilde çalismak için kahvaltinin önemi çok büyüktür. Yapilan birçok çalismada kahvalti ögününün en çok atlanan ögün oldugu görülmüstür. Sebep olarak sabah açlik hissetmeme, zaman darligi ve kilo verme kaygisi gibi durumlar öne sürülmektedirler.

Özellikle erken saatlerde okula giden ögrenciler incelendiginde güne kahvalti ile baslamayanlarin okul basarilarinda azalma oldugu görülmüstür. Ayni zamanda çocuklarda da görülebilecek bazi hastaliklarin kontrolünü saglamada da kahvaltinin önemi oldukça fazladir. Glisemik yükün azalmasi, insülin direncinin olusmamasi ve kalp hastaliginin olusmamasi için her gün mutlaka düzenli olarak kahvalti yapmak gerekmektedir.

Kahvaltida olmazsa olmazlar:

Süt, peynir, yumurta çocuklarin büyüme ve gelismesinde en iyi kalite proteinleri içeren besinlerdir. Ayni zamanda içerigindeki kalsiyum ile çocuklarin boy gelisimini saglar.

Yagli tohumlardan ceviz kahvaltilarda olmasi gereken içerigindeki yag asitleri ile beyin gelisimine yardimci bir besindir. Çocuklarin kahvaltilarinda 2- 3 tam ceviz koymayi aliskanlik haline getirmek gerekir. Baslica badem, findik, ceviz olmak üzere yagli tohumlar çocuklarin ara ögünlerinde kolaylikla tüketilebilecek gidalardir.

Pekmez, bal, findik ezmesi veya reçel de çocuklarin günlük enerjilerine katkida bulunabilecek karbonhidratli besinlerdir. Anemi olusumunu önlerler, konsantrasyonu arttirirlar.

Sabah kahvaltisinda içecek olarak yapilmasi gereken 2 saglikli tercih vardir. Bunlar taze sikilmis meyve sulari ve süt. Çocuklariniza kahvaltida çay içme aliskanligi kazandirmayin.

Çig sebzelerden domates, salatalik, maydanoz, biber gibi yesillikler ile dilimlenmis taze meyveler muhakkak kahvaltida mevsimine uygun olarak bulundurulmalidir. Vitamin ve minerallerin en önemli kaynaklari sebze ve meyvelerdir.

Kahvalti ögününde her çocugun 2- 3 dilim ekmek tüketmesi gerekir. Tahilli ekmekler, cevizli, zeytinli ekmekler de çocuklarin büyümesine katki saglayan lif içerigine sahip olup saglikli seçimler olarak tercih edilebilir.

Bazen daha pratik ve aperatif olmasi açisindan ayni zamanda çesitlilik de saglayarak çocuklara kahvaltilik gevrekler de verilebilir. Yaninda taze sikilmis meyve suyu veya taze dilimlenmis meyve ya da ceviz findik koyulursa kahvalti daha yeterli hale gelir.

Sikilmamalari ve çesitlilik açisindan çocuklara bazen kahvaltida peynirli veya sebzeli gözleme, börek veya simit de verilebilir.

Ne olursa olsun önemli olan kahvaltilarini yaparak güne baslamalaridir. Okulda veriliyorsa bile öncelikle evde bu aliskanligin oturtulmasi saglanmalidir. Çünkü okul kahvaltilari bazen protein açisindan yetersiz, karbonhidratça daha zengin olabilmektedir. Daha çok çikolata, pogaça, açma, börek, simit, bal, tereyag agirlikli alternatiflerdir. Bu da çocuklarin daha yagli beslenmesine ve kilo almalarina sebep olmaktadir. Ayrica genelde bu tip kahvalti yapan çocuklar büyüme gelisme için yeterli proteini alamazlar. Bu konuda ailelerin bilinçli davranmasi gerekmektedir. Gerekirse okul menülerinin dogru planlanmasi konusundan okul ile görüsmeleri gerekir.

Çocugunuzun okulda ne yedigini onu sikmadan ögrenmeye çalisin!

Çogu okulun aylik menüsü önceden planlanir. Aileler bu menülerde bulunan yemekleri ve içeriklerini çocuklarina anlatarak daha dogru tercihler yapmalarina yardimci olmalidirlar. Çogu zaman ögle yemeklerinde çocuklar sebze yemeklerini ve salatayi tüketmek yerine pilav, makarna ve börek gibi karbonhidratli gidalari daha çok tercih ederler. Bu noktada aileye düsen görev; çocuklarina sebze yemeklerinin ve salatanin da yenmesi gerektigini, pilav makarnanin karin doyuncaya kadar çok miktarda yenmemesi gerektigini anlatmaktir.

Ara ögünler de olmazsa olmazlar:

Çocugunuzun beslenme çantasina okulda verilmiyorsa kahvaltidan ögle yemegine kadar ve ögleden aksam yemegine kadar ara ögün koyma aliskanligi kazandirin. Yapilan çalismalar ara ögün yapmayan çocuklarin atistirmalari daha çok tükettigini ana ögünleri de kimi zaman atladigini göstermistir. Özellikle ögleden sonra eve erken gelen çocuklarda genellikle sik atistirmalar yapar. Dogru ara ögün yapan çocuk ana ögününü atlamaz ve düzenli yer. Yapilabilecek en güzel tercihler; taze veya kuru meyveler, findik, ceviz, badem, 1 kutu süt veya ayran, 1 dilim evde yapilmis kek veya kurabiye olabilir.

Aksamdan sonra 1-2 porsiyon meyve veya sütlü tatlilar veya süt ihmal edilmemelidir.

Aksam yemeginde neler olmali?

Her güne farkli alternatifler koymakta yarar vardir. Et yemekleri ( izgara, firinda pismis veya sulu yemek seklinde ), kurubaklagil yemekleri, kiymali veya tavuklu sebze yemekleri ana yemek olarak tercih edilebilir. Bu yemeklerden herhangi birinin yanina çorba veya zeytinyaglilar da eklenebilir.

Aksam ögünlerinde çok yemek çesidi olmasindansa her güne farkli çesit koymakta yarar vardir. Önemli olan aksam ögününde et grubunu, sebze grubunu, süt yogurt grubunu ve tahil grubunu bulundurmaktir. Pilav makarna çocuklarin çogu zaman ögle ögünlerinde bulundugu için daha az siklikta pisirilebilir. Salatalara vitaminlerin emilimi için 1 tatli kasigi zeytinyagi koyulmalidir. Haftada en az 2 -3 gün balik tüketimine özen gösterilmelidir.

Ailelere pratik öneriler:

Çocugun bilissel gelisimi için iyot tüketimine özen gösterilmelidir. Iyot tüketimi IQ seviyesini 13.5 puan etkilemektedir. En iyi iyot kaynagi iyotlu tuzdur. Yemeklere pismeye yakin tuz eklenirse günlük yeterli iyot saglanir.

Olusabilecek kansizlik büyümeyi etkiler, dikkat ve algilamayi azaltir. Hastalik olusma riskini arttirir. Demirden zengin gidalar çocuklarin beslenmesinde muhakkak olmalidir. Bunlar; et, tavuk, balik, yumurta, kurubaklagiller, pekmez, tahin, kuru meyveler, koyu yesil yaprakli sebzelerdir. Bu besinleri C vitamininden zengin turunçgiller, domates, biber ve sebzelerle beraber tüketirsek daha iyi emilim saglanir..

Yemek zamanlarini ayni saatlerde olmasina özen gösterilmelidir.

Çocuklarin yemek tabaklarinin ayri olmasina özen gösterilmelidir. Bu hem çocugun özgüvenini saglar hem de ne kadar yedigini kontrol edebilmede aileye yardimci olur.

Yemegin görünümü kokusu ve sunumu çocuk için seçici bir özelliktir. Hiç sevmedigi gidalari bazen sevdiklerinin arasina karistirip güzel bir sunumla yedirebilirsiniz.

Zorlamadan sakin ve rahat bir ortamda yemek yemelerine ayri bir özen gösterilmelidir. Çocuk olusabilecek sikintilardan daha çok etkilenir ve istahta azalma ile sonuçlanabilir.

Çocuklarin aktivitesini arttirmak amaci ile haftalik düzenli egzersizler yapmaya yönlendirilmeleri gerekir. Çagin hastaligi obezitenin çocukluk çaginda basladigi ve bu dönemde yag hücrelerinin olustugu unutulmamalidir. Düzenli spor yapmaya alismis çocuklarin obez olma riski daha düsüktür. Metabolizmalarini hizlandirir ve psikolojik açidan çocuklara daha iyi gelir.

Çocuklarin sivi alimini da takip etmek gerekir. Özellikle hazir meyve sularinin çok tüketildigi su dönemde çocuklarinizi taze sikilmis meyve suyuna, süte, ayrana ve en basta suya alistirmak en sagliklisidir. Yemek masasinda asitli içecekleri gören çocuk ileriki dönemde bunu kendisine aliskanlik haline getirir. Unutmayin sizin beslenme tarziniz ileriki dönemde çocugunuzun beslenme tarzina muhakkak yansir.

Son olarak çocugunuza olan sevginizi sekerleme, tatli ve çikolatalarla göstermek yerine onlara vakit ayirarak, onlarla spor yaparak, alisverise giderek, yürüyüs yaparak, bowling vb. zevkli oyunlar oynayarak yapiniz. Elbette ki çocuklar çikolata, tatli ve fast food tüketebilirler fakat önemli olan bunlari ara sira aliskanlik haline dönüstürmeden ödül olarak vermektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası