Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSERDE ERKEN TESHISLE ÇOCUK SAHIBI OLMA SANSI

Genel olarak genç yaslarda yakalanilan meme, lenf, testis kanserlerinde erken teshis asamasinda, yumurta veya spermlerin dondurulmasi(Vitrifikasyon: Hizli Dondurma Yöntemi) ile çocuk sahibi olunabiliyor. Kanser tedavisinde kemoterapi ve / veya radyoterapi uygulanan hastalarin kisir kalmasi nedeniyle, çocuk sahibi olmak için tek çözüm olan Vitrifikasyon yöntemi, gelismis ülkelerin yani sira, Türkiye’de de uygulaniyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Yardimci Üreme Teknikleri Yöneticisi Uzm. Dr. Engin Enginsu, genç yasta en çok rastlanan meme, lenf, testis kanserlerinde erken teshis asamasinda onkologlarin, kemoterapi ve/veya radyoterapi tedavisinden önce hastalarina mutlaka kisirlik hakkinda bilgi vermesi gerektigini belirtiyor.

Dünyada ve Türkiye’de kanser hastalarinin yüzde 50’sinin üreme sagligi ya da üremeyi korumaya yönelik teknik olanaklardan haberi olmadiginin altini çizen Uzm. Dr. Engin Enginsu, günümüzde kansere yakalanan hastalarin yüzde dördünün 35 yasin altinda oldugunu ifade ediyor.

Uzm. Dr. Engin Enginsu, Kanser tedavilerinde son 25 sene içerisinde bes yillik yasam sansinin yüzde 56’dan yüzde 64’e yükseldigini, meme kanserinde bu oranin yüzde 90’lara ulastigini ve çocukluk dönemi kanserlerinde ise bu oranin yüzde 6’dan yüzde 75’lere yükseldigini açikliyor.

Uzm. Dr. Engin Enginsu: Iyilesen hastalar daha sonra anne-baba olmayi istediklerinde, kanser tedavileri nedeniyle kisir kaldiklarini ögreniyor. Erken teshiste onkologlarin, hastalarina sperm ve yumurta dondurma islemini (Vitrifikasyon)önermesi büyük önem tasiyor.

Çocuk yaslarda görülen kanser vakalarinda da uygulanabilen bir islem oldugunu aktaran Uzm. Dr. Engin Enginsu Vitrifikasyon ile dondurma yönteminin üç sekilde gerçeklestirildigini söylüyor:‘Birinci yöntemde; kadina ilaç verilip tüp bebek uygulamasindaki gibi yumurtalar toplaniyor. Evli ise, tüp bebekteki embriyo asamasina geliniyor ve embriyo donduruluyor. Ikinci yöntemde; genç erkeklerin spermleri donduruluyor. Üçüncü yöntemde ise; yumurtalik dokusunda zar kadar küçük parçalar dondurularak saklaniyor. Bu yöntem bakirelere de uygulanabiliyor’

Laboratuvar ortaminda eksi 196 derece sivi nitrojende saklanan sperm ve yumurtalarin, çocuk sahibi olmak istendiginde tüp bebek yöntemi kullanilarak hastalarin aile kurmalarina yardimci olundugunu söyleyen Kadiköy Sifa Saglik Grubu Yardimci Üreme Teknikleri Yöneticisi Uzm. Dr.Engin Enginsu, basari oraninin kurtarilan yumurta sayisi, yumurta ve sperm kalitesine bagli oldugunu belirtiyor.

Uzm. Dr. Engin Enginsu yurtdisinda uzun yillardir uygulanan yumurta dondurma isleminin bizim ülkemizde henüz yayginlasmadigini, sadece birkaç tüp bebek merkezinde uygulandigini, maliyetinin de sanilanin aksine tüp bebek maliyetinden fazla olmadigini açikliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası