Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar alerjisi deyip geçmeyin

VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak, özellikle ilkbahar aylarinda artan polenler nedeni ile alerjik astim hastalarini, dikkatli olmalari konusunda uyariyor. Prof. Dr. Levent Tabak, ayrica saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinitin soguk alginligi ile karistirilmamasi gerektigini hatirlatiyor.

ALERJIK RINIT

Yaz nezlesi deyip, geçmeyin!

Saman nezlesi, bahar alerjisi ya da yaz gribi olarak isimlendirilen alerjik rinit; kisilerin duyarli olduklari alerjenler ile temasi sonrasi ortaya çikan ve çok sayida kisiyi etkileyen bir hastaliktir. Agirlikli olarak burun iltihabi belirtilerinin bulundugu hastalarin önemli bir kisminda; alerjik astim, konjonktivit ve deri hastaliklari da görülmektedir. Alerjik rinitin baslica belirtileri; burunda kasinti, tikaniklik, akinti, hapsirma, kuru öksürük ve bogaz kasintisidir.

Basta polenler olmak üzere; küf mantarlari, çesitli gidalar (yumurta, çilek, balik… vb.), ev tozu, kedi ve köpek gibi hayvan tüyleri ve çesitli kimyasallar da hastaliga neden olabilmektedir. Alerjik riniti olan kisilerde; sinüzit, kulak hastaliklari ve geniz eti gelisimi de siklikla görülmektedir.

ALERJIK ASTIM

Alerjik astimin tanisini koymak testler ile artik çok kolay!

Alerjik astim, genetik olarak alerjiye yatkin olan kisilerin, belirli bir süre boyunca duyarli olduklari alerjene maruz kalmalari sonucunda gelisebilmektedir. Alerjik astim; hava yollarinin, mikrobik olmayan iltihabina bagli gelisen brons asiri duyarliligidir. Bu kisiler, duyarli olduklari alerjenler ile temas etmeleri sonucunda; kuru öksürük, nefes darligi, hirilti, hisilti ve gögüste sikisiklik hissi gibi sikâyetler duyabilmektedir. Bu sikâyetler tekrarlayan nöbetler halinde seyretmekte; sikayetler geceleri ve sabaha karsi artmakta; alerjenden uzaklasma ya da ilaç kullanimi sonrasinda azalmakta ve hatta tamamen kaybolabilmektedir. Alerjik astim, bazi hastalarda yilin belli aylarinda daha fazla görülmektedir.

Alerjik astimli hastalarda en sik rastlanilan alerjiler; ev tozu (akar), agaç ve çimen poleni, kedi-köpek tüyü, hamam böcegi ve küf mantari alerjileridir. Alerjik astimli hastalarda çogu kez tani, iyi bir hikâye alinmasi ile konulabilmektedir. Kesin tani konulabilmesi için kisinin alerjen ile karsilasmasi sonrasinda sikâyetlerin baslamasi ve muayene bulgularinin ortaya çikmasi; alerjenden uzaklasmasi sonrasinda ise sikâyetlerin azalip, kaybolmasi gerekmektedir. Muayene sirasinda tani, solunum fonksiyon ve çesitli laboratuvar testleri ile konulabilmektedir.

Polenlerden korunmak için uygulanabilecek yöntemler:

Doktorunuza danisarak uygun bir yöntem ile hangi polenin bünyenizde alerjiye yol açtigini belirleyin. Her bitki, yilin belli bir döneminde polen ürettigi için alerjik oldugunuz polene göre önceden koruyucu tedaviye baslayarak hazirlik yapabilirsiniz.

Polen sayisinin ilik, kuru ve günesli günlerde artmasi; sabahlari erken saatlerde ve yagmur sonrasinda azalmasi nedeni ile özellikle polen miktarinin fazla oldugu saatlerde, açik alanlarda olabildigince az sürelerde kalinmalidir. Çim polenine alerjisi olanlar, bahçe çimlerini kendileri biçmemelidir.

Polenler ile kaplanma sonucu iç mekânlarda alerjiye neden olma riskine karsi; giysiler ve çamasirlar yazin açik havada kurutulmamalidir. Polen mevsiminde pencereler, kapali tutulmalidir.

Eger mümkün ise polen mevsiminde tatile çikilmali ve sikâyetleri tetikleyen polenlerin bulunmadigi, kiyidaki esintiler vasitasi ile polen sayisinin nispeten daha az oldugu deniz kiyisinda yer alan bölgelere seyahat edilmelidir.

Otomobil alma ya da degistirme ihtiyaci gündeme geldiginde; polen yakalayici hava filtreleri olan otomobiller tercih edilmelidir. Otomobillerinde polen filtresi olan kisiler de otomobillerinin bakimlari esnasinda polen filtrelerinin degistirilmesine özen göstermelidir.

Alerjisi oldugu halde çiçek yetistirmekten vazgeçmek istemeyenler, böcekler vasitasi ile döllenen renkli süs bitkilerini; örnegin gülü tercih etmelidir. Bu tarz çiçeklerin polenleri, hava ile tasinamayacak kadar agir oldugu için semptomlara yol açma olasiliklari daha düsüktür.

Meslege bagli gelisen astimin saptanabilmesi için solunum testleri çok önemli!

Spirometri cihazi ile solunum fonksiyonlarini ölçerek, çesitli akciger hastaliklarina tani koymak mümkündür. Nefes darligi, öksürük ve gögüste sikisiklik hissi olan hastalarda bu sikâyetlerin, öncelikle akciger hastaligina bagli olup olmadigi ölçülmelidir. Solunum fonksiyon testleri ile bu sikâyetlerin, akciger hastaligina bagli olup olmadigi büyük ölçüde anlasilabilmektedir.

Solunum fonksiyon testleri ile önce hastanin akciger fonksiyonlari degerlendirilmekte; çikan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmakta ve yeniden uygulanan solunum fonksiyon testlerinde düzelme gösterilmesi ile tani konulabilmektedir. Solunum fonksiyonlari normal olan kisilerde de brons provokasyon testi ile yine astim hastaligi olup olmadigi belirlenebilmektedir.

VKV Amerikan Hastanesi
Gögüs Hastaliklari
Prof. Dr. Levent Tabak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası