Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Migren en çok kadinlari vuruyor

Yapilan arastirmalar Türk kadinlarinin yüzde 74’ünün agri yasadigini ortaya koyuyor.

Yasamlarinin ortalama 5 yili agri çeken kadinlarda en sik görülen agri çesidi ise bas agrisi ve migren.

Tüm dünyada en yaygin hastaliklardan biri olarak yasanan migren, kadinlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülüyor. Yapilan arastirmalar ülkemizde eriskinlik döneminde migren görülme sikliginin erkeklerde yüzde 11 iken kadinlarda yüzde 22 civarinda oldugunu ortaya koyuyor. Ergenlik dönemindeki genç kadinlarda migren görülme sikligi ise her geçen gün daha da artiyor.

Uzmanlar kadinlarda migrenin daha fazla görülmesini östrojen seviyesinin yüksekligi ile iliskilendiriyor. Migren hastaligi bulunan kadinlarin yüzde 60’inda bas agrisi ataklari adet dönemlerinde siklasiyor. Sadece adet dönemlerinde görülen bir migren türü bile bulunuyor. Bu migren türünde bas agrisi adetin 1. ve 2. gününde görülüyor diger zamanlarda ise ortaya çikmiyor. Kadinlarin yüzde 60’inda hamilelik sirasinda, özellikle de ikinci ve üçüncü üç aylik dönemlerde migren açisindan bir iyilesme görülebiliyor. Uzmanlar bu iyilesmenin, östrojen ve progesteron hormonu seviyelerinin bu dönemde nispeten sabit kalmasina bagli oldugunu düsünüyor. Yüzde 15 oraninda ise migren bulgulari hamilelik döneminde kötülesebiliyor. Hastanin migren paterni, hamilelik bittiginde ve tekrar adet görmeye basladiginda geriye dönüyor.

Kadinlarin ayrica bas agrisi öncesinde görme bozuklugunun yani sira isiklar ve çizgiler görebilecegini belirten Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Mustafa Ertas, aurali migreni olan kadinlarin bir sorununun da dogum kontrol ilaçlari ve sigara oldugunu vurguluyor. Ertas, “Eger aurali migreni olan hasta dogum kontrol ilaçlari ve sigara kullaniyorsa felç geçirme riski, migreni olmayanlara göre 15 kat artiyor. Bu risklerden kaçinmak için bas agrisi tipinin dogru teshis edilmesi gerekmektedir. Aurali migren tipi olan kadinlarin bu riskten kaçinmasi için bu tip ilaç kullanimlarindan ve sigara aliskanliklarindan vazgeçmesi gerekmektedir” dedi.

Migrenin tedavisi akut ataklarin tedavisi ve ataklarin gelmesini önleyici tedavi olarak iki asamada degerlendiriliyor. Akut tedavide agri kesiciler (antienflamatuvar) ilaçlar veya triptanlar kullaniliyor. Aspirin gibi agri kesici antienflamatuvar ilaçlar, tek baslarina ya da bulanti kesici bir ilaçla bas agrisinda etkili bir çözüm olarak öneriliyor. Önleyici tedavi, migren ataklari ayda iki veya üç defadan daha fazla görüldügünde, günlük yasami etkileyecek kadar siddetli oldugunda uygulaniyor ve genellikle her gün kullaniliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası