Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Migren en çok kadinlari vuruyor

Yapilan arastirmalar Türk kadinlarinin yüzde 74’ünün agri yasadigini ortaya koyuyor.

Yasamlarinin ortalama 5 yili agri çeken kadinlarda en sik görülen agri çesidi ise bas agrisi ve migren.

Tüm dünyada en yaygin hastaliklardan biri olarak yasanan migren, kadinlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülüyor. Yapilan arastirmalar ülkemizde eriskinlik döneminde migren görülme sikliginin erkeklerde yüzde 11 iken kadinlarda yüzde 22 civarinda oldugunu ortaya koyuyor. Ergenlik dönemindeki genç kadinlarda migren görülme sikligi ise her geçen gün daha da artiyor.

Uzmanlar kadinlarda migrenin daha fazla görülmesini östrojen seviyesinin yüksekligi ile iliskilendiriyor. Migren hastaligi bulunan kadinlarin yüzde 60’inda bas agrisi ataklari adet dönemlerinde siklasiyor. Sadece adet dönemlerinde görülen bir migren türü bile bulunuyor. Bu migren türünde bas agrisi adetin 1. ve 2. gününde görülüyor diger zamanlarda ise ortaya çikmiyor. Kadinlarin yüzde 60’inda hamilelik sirasinda, özellikle de ikinci ve üçüncü üç aylik dönemlerde migren açisindan bir iyilesme görülebiliyor. Uzmanlar bu iyilesmenin, östrojen ve progesteron hormonu seviyelerinin bu dönemde nispeten sabit kalmasina bagli oldugunu düsünüyor. Yüzde 15 oraninda ise migren bulgulari hamilelik döneminde kötülesebiliyor. Hastanin migren paterni, hamilelik bittiginde ve tekrar adet görmeye basladiginda geriye dönüyor.

Kadinlarin ayrica bas agrisi öncesinde görme bozuklugunun yani sira isiklar ve çizgiler görebilecegini belirten Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Mustafa Ertas, aurali migreni olan kadinlarin bir sorununun da dogum kontrol ilaçlari ve sigara oldugunu vurguluyor. Ertas, “Eger aurali migreni olan hasta dogum kontrol ilaçlari ve sigara kullaniyorsa felç geçirme riski, migreni olmayanlara göre 15 kat artiyor. Bu risklerden kaçinmak için bas agrisi tipinin dogru teshis edilmesi gerekmektedir. Aurali migren tipi olan kadinlarin bu riskten kaçinmasi için bu tip ilaç kullanimlarindan ve sigara aliskanliklarindan vazgeçmesi gerekmektedir” dedi.

Migrenin tedavisi akut ataklarin tedavisi ve ataklarin gelmesini önleyici tedavi olarak iki asamada degerlendiriliyor. Akut tedavide agri kesiciler (antienflamatuvar) ilaçlar veya triptanlar kullaniliyor. Aspirin gibi agri kesici antienflamatuvar ilaçlar, tek baslarina ya da bulanti kesici bir ilaçla bas agrisinda etkili bir çözüm olarak öneriliyor. Önleyici tedavi, migren ataklari ayda iki veya üç defadan daha fazla görüldügünde, günlük yasami etkileyecek kadar siddetli oldugunda uygulaniyor ve genellikle her gün kullaniliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası