Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEDEN VE AKIL SAGLIGININ SIGORTASI SOMON

Hem akil hem de beden sagligini koruyan ve fazla kilo aldirmayan beslenmede Somon basrolde… Kilo almadan ruhsal ve bedensel sagligimizi koruyabilmek için, kalori ve saf nisastali besinler açisindan kontrollü, ama besin kalitesi yüksek bir beslenme tarzi uygulamak mümkün.

Bilim adamlarina göre akil ve ruh sagliginin merkezi olan beyin, en ufak degisim ve eksiklikten aninda etkileniyor. Besin ve mineral degeri düsük, asiri mayalanmis hamurdan yapilan ekmek, sinir sistemini bozuyor. Buna karsin balik gibi fosforlu gidalar beyni isildatiyor.

Omega-3 yag asitleri, özellikle beyin, retina ve kalpte yüksek oranlarda bulunuyor. Beynin birçok fonksiyonunda önem tasiyor.

Amerika'da yapilan son arastirmalarda; Omega3, psikiyatrik rejimlerde kullanilmis ve stresse karsi dirençli hale gelen bünyenin ileride olusabilecek depresyon, intihar egilimi ve manik depressif dahil bir çok psikolojik rahatsizligi önledigi belirlenmis.

Amerikan Kalp Birligi ve Saglik Enstitüsü, bu yeni arastirmalarin sonuçlari dogrultusunda, her yetiskinin haftada en az iki kez balik yemesini tavsiye ediyor. Üstelik tavsiye edilen baliklar basta Somon olmak üzere, tümü oldukça yagli diye bilinen türden. Normal insan için Omega3' ün, günde 1,2 gram alinmasi yeterli iken, melankolik yada hafif depresyondakilerin ise 4-5 gr mutlaka tüketmesi gerekiyor.

Omega-3’ü almanin en leziz sekli, özellikle somon gibi soguk denizlerde yetisen yagli baliklarla zenginlestirilen menüler.

Ancak, her balikta omega-3 yag asidi yok, ya da miktari çok az. Derin ve soguk denizlerde yasayan baliklarda daha yüksek. Somon, uskumru, gibi baliklar omega-3 açisindan daha zengin. Kültür baliklarinda omega-3 seviyesi çok düsük. Bu baliklar misir gibi besinlerle yetistirildiklerinden yeterli omega-3 yapamiyor.

Akil Sagligi Diyeti

Beslenme uzmanlarina göre; beden sagligi kadar akil sagligini da korumak isteyenler, sabah taze peynir, yumurta, taze meyve suyu veya yulaf ezmesi gibi tahillar içeren dengeli bir kahvalti ile güne baslayabilir. Ana ögünlerde balik, yogurt, bol sebze ve meyve, tam bugday unundan ekmek, bulgur gibi besinler, hem beyin islevleri için gerekli maddelerini verir, hem de sismanlik ve kalp damar hastaliklarindan korur. Yemek aralarinda meyve veya bir miktar findik, badem gibi yiyecekleri tüketmekte yerinde bir aliskanliktir. Aksam yemeklerinde ise özellikle “omega 3” yag asitleri açisindan zengin, somon gibi yagli bir balik yaninda, yogurt, salata ve meyve, tercih edilmelidir.

SOMONUN ÖYKÜSÜ: Yüksek daglarda kaynayan irmaklarin yataklarina birakilan yumurtalar burada döllendikten sonra, ortak çikan yavrular gelisene kadar bu soguk sularda yasarlar. Daha sonra asagilara inip denize açilan Somon Baliklari iyice olgunlastiktan sonra koku duyularini kullanarak dogduklari yere yani irmak yataklarina dogru bir dönüs yolculugu yaparlar ve neredeyse ziplayarak suyun akisinin tersine, yukariya dogru çikarlar. Kendi yasamlarinin basladigi yere yeni yasamlar verecek yumurtalari biraktiktan sonra Somon’un yasam misyonu biter ama yasam döngüsü devam eder.

Eskimolar yagi ve kolesterolü bol miktarda tüketmekte ancak kalp problemleri yasamamaktadirlar. Yanit baliktaki Omega-3’lerdir. Eskimolarin kan örneklerini inceleyen arastirmacilar, batili insan kaninda çok düsük seviyede rastlanan bazi maddelerin, eskimolarin kaninda çok yüksek oranlarda bulundugunu saptadi. Bu maddeler, Poliinsatureol (çok doymamis) yaglarin uzun zinciri Omega-3 grubundan olan EPA ve DHA idi. Daha ileri ki çalismalar her iki maddenin de özellikle Somon ve Ringa gibi yagli baliklarda bulundugunu kanitladi. Arastirmalar ölümlerin %30 oraninda azaldigini göstermektedir. Örnegin Japonlar da çok Somon yiyor ve kalp hastaligina az yakalaniyorlar ve daha uzun yasiyorlar.

TÜRKIYE’DE SOMON

Saglik açisindan vazgeçilmez bir gida olan somon baligini, ülkemizde son iki yildir bulmak kolaylasti. Somon baligini taze ve bütün olarak, dilim olarak, fileto ve fümelenmis olarak marketlerde veya balikçilarda bulabilmek mümkün. Bütün olarak satilan somon baliklari 4-5 kg. civarinda oluyor.

Somon baliginin ülkemizde üretimi yok. Soguk denizleri seven bu balik için Türkiye’nin denizlerinin isisi uygun degil. Somon baligi taze olarak Norveç firmasi Hallvard Leröy’den ithal ediliyor. Dünyaca ünlü ve güvenilir bir firma oldugu bilinen Leröy’ün Türkiye’deki ortagi Alarko.

Alarko Leröy (www.alarko-leroy.com.tr) ortakliginda Norveç somonu tüketici ile bulusuyor. Tansas, Migros, ChampionSa, CarrefourSa, Gima, Kipa, Makro, Metro, Real, IKEA gibi magaza, yerel marketler ve sarküterilerde ambalajli ürünler ve taze somon mevcut. Tüm ürünler toptan tüketim için bütün fileto görüntüsü bozulmadan kiloluk ambalajlarda, tüketiciler içinse daha az gramajli vakumlu ambalajlar seklinde satisa sunuluyor. Bütün somon baligi, fileto ve steak (biftek) olarak balikçilarda da satiliyor.

Ayrica Alarko-Leröy, Izmit’deki Fabrikasi’nda modern ve hijyenik kurallara uygun teknolojilerle, Somon Füme, Somon Pastirma, Somon Loin, Somon Sicak Füme, Somon Lakerda, Somon Marine, Somon Fileto, Somon Steak gibi ürünleri üretiyor.

Norveç’ten taze olarak ithal edilen baligin taze raf ömrünü uzatmak için üretici firmanin uyguladigi ‘dogal’ koruyucu isleme yöntemleri var ve bunlar hiçbir suni katki içermiyor.

Baliklar Norveç’ten 0-4C sogutuculu TIR’lara yüklenerek Istanbul’a geliyorlar ve marketlere dagitiliyor. Alarko Leröy, taze somon baliklarinin raf ömrünün 21 gün oldugunu söylüyor, ama genelde marketlerde baliklar üç günde tükenmis oluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası