Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetin Önünde Olun, Hayatinizi Kurtarin

Geçen 20 yilda AIDS vardi, önümüzdeki 20 yilda ise ayni derece tehlike arz eden diyabetle ugrasacagiz…

Bazi bilim adamlari, insan sagligini tehdit eden yeni tehlikeyi bu ürkütücü sözlerle açikliyor. Fast-food’a dayali beslenme ve hareketsiz yasam diyabete davetiye çikariyor. Diyabet, tüm gelismis ülkelerde ölüm nedenleri arasinda ilk siralarda, daha kötüsü, diyabetlilerin %50’den fazlasi hastaliginin farkinda degil ya siz?

Yanlis beslenme nedeniyle diyabetin, dünyanin önündeki en büyük saglik sorunu oldugunu söyleyen uzmanlar, Uluslararasi Diyabet Federasyonu verilerine göre 1985’de tüm dünyada tahmini diyabetli sayisinin 30 milyon oldugunu zaman içinde bu sayinin katlanarak arttigini belirtti. 2025 yilinda 300 milyona çikacagi tahmin edilen diyabetli sayisinin, artis hizinin bölgelere göre farklilik gösterecegi belirtiliyor. Dünyadaki diyabet hastalarinin üçte ikisinin yasadigi gelismekte olan ülkelerde %170, gelismis ülkelerde ise %42 oraninda artis öngörülüyor.

Diyabetin bir çok hastaligi beraberinde getirdigini belirten uzmanlar, diyabetli hastalarin kalp ve damar hastaliklari, böbrek rahatsizliklari, göz rahatsizliklari, yaralarinin iyilesmemesi yada geç iyilesmesi, ayak ülseri gibi tehlikeler ile karsi karsiya olduklarini belirtiyor.

Her türlü hastalikta oldugu gibi, diyabet ve diyabete bagli olan hastaliklarin tedavisinde erken teshis büyük önem tasiyor. Diyabetli hastalarin büyük bir çogunlugunda görülme riski bulunan diyabetik ayak problemi iyi tedavi ve egitimle %80 oraninda önlenirken, gelisen tip sayesinde kalp ve damar problemi yasayan diyabetli hastalarin ameliyat sonrasi yara iyilesmemesi problemlerine de girisimsel radyoloji ile çare bulunuyor.

DIYABETIN AYAK SESLERI

Diyabetin neden oldugu en önemli rahatsizliklardan biri ayak ülseri. Kartal Egitim ve Arastirma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Op.Dr.A.Bülent Kavakli, tüm diyabetli hastalarin %25’inde ileri dönemlerde diyabetik ayak görüldügünü ve iyi tedavi edilmedigi taktirde, kangren ve buna bagli olarak uzuv kayiplarina kadar giden ciddi sonuçlar dogurabilecegini söyledi.

Diyabet, tedavisinin yani sira komplikasyonlari ile de ayrica önem tasimaktadir diyen Kartal Egitim ve Arastirma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Op.Dr.A.Bülent Kavakli, diyabetik ayak ülserinin iyi tedavi edilmedigi taktirde ciddi sonuçlar dogurabilen hatta ileri dönemlerde kangrene ve buna bagli olarak uzuv kayiplarina yol açan bir komplikasyon oldugunu belirtti. Kavakli, genellikle asiri kilo ile genetik yatkinlik birlestiginde ve hareketsiz bir yasam biçimi benimsendiginde olusan Tip 2 diyabetli hastalarda daha da erken ortaya çikan bu komplikasyonun önlenebilmesi için diyabetin iyi, dogru ve siki takibinin yapilmasi gerektigini dile getirdi. Kavakli, hasta ve hastaya yakinlarinin da bu konuda egitildikleri taktirde diyabetik ayak ülserinin %80 oraninda önlenebilecegini ifade etti.

Diyabetik ayagin, kronik olarak kan sekerinin yüksek olmasi sonucunda gelisen çesitli bozukluklarin net sonucu olarak ortaya çiktigini söyleyen Kavakli, sözlerine söyle devam etti: “ Diyabette, damarlarimizin kasilip gevsemesini kontrol eden sinirlerin iltihaplanmasi sonucunda ayakta terleme azalir, cilt kurur, ayak derisinde çatlaklar olusur. Hareket saglayan sinirlerin iltihabi sonucunda kaslarda güçsüzlük ortaya çikar, ayakta statik kusurlar meydana gelir, nasirlar olusur. Duyu sinirlerinin etkilenmesi ile agri duyusu azalir. Diyabet ayni zamanda tüm damarlar ile birlikte küçük damarlarda da damar sertligine sebep olur. Böylece ayagin beslenmesi, oksijenlenmesi ve iltihapla mücadele edecek savunma cisimlerinin infeksiyon riskine açik bölgeye gelmesi önlenir. Kuru cilt, çatlaklar olusmasina ve bakterilerin bu bölgeye yerlesmesine zemin hazirlar. Kan sekeri yüksek olan diyabetli hastalarda lökositlerin bakterilerle savasmasinda zayiflik ve ayakta da his kusuru olunca hasta infeksiyonun farkina varamaz. Normal kisilerde vücudun savunmasiyla kontrol altina alinabilecek infseksiyon, diyabetik hastalarda giderek ilerler, yara iyilesmez. Infeksiyon derin dokulari da içine alip kemige kadar ilerleyebilir. Tedavi edilmez ise sonuçlari çok ciddir. Ilerleyen asamalarda kangrene ve uzuv kayiplarina kadar varabilen sonuçlar dogurur.”

AYAK ÜLSERI EVRELERI

Evre 0 : Ülser Yok
Evre 1 : Yüzeysel Ülser
Evre 2 : Derin Ülser
Evre 3 : Ülser ve Infeksiyon
Evre 4 : Lokal Kangren
Evre 5 : Ayak ve bacakta ülser ve kangren

AYAK ÜLSERININ BELIRTILERI

Ayak ülserinin yüzeysel yada derin olmasina göre belirtilerin degisiklik gösterebilecegini söyleyen Op.Dr.Bülent Kavakli, yüzeysel ülserli hastalarin 2/3’ünde üsüme, titreme, ates ve lökosit fazlaliginin olmayacagini, apsenin, yaygin yumusak doku infeksiyonu veya sepsis(kan zehirlenmesi) olmasi durumunda görülecegini, derin dokular etkilenmisse, infeksiyon tedonlar araciligi ile bacaga dogru ilerleyecegini ifade etti.

AYAK ÜLSERINI ÖNLEME YOLLARI

Hastaligin en basindan itibaren siki kan sekeri takibi yapilmasi gerektigine dikkat çeken Kartal Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Op.Dr.A.Bülent Kavakli, “ kan sekeri normale yakin degerlerde tutulmaya çalisilmalidir. Sigara içiliyorsa birakilmalidir. Diyabetle ilgili diger problemler ( kan basinci, kan yaglarindaki anormallikler) tedavi edilmelidir. Yüksek topuklu, siki veya büyük ayakkabilar giyilmemeli, mutlaka açik renkli pamuk veya merserize çoraplar giyilmelidir. Yalin ayak gezilmemeli, ayakkabi giyilmeden önce elle içleri kontrol edilmelidir. Yeni ayakkabilar ilk günlerde 15-20 dakikadan fazla giyilmemelidir. Yürüyüslerden sonra ayaklar bir ayna yardimi ile kontrol edilmelidir. Ayaklar günde iki kez ilik suyla yikanmali, açik renk tercihan beyaz havlu ile iyice kurulanmali, parmak aralari disindaki bölgelere yumusatici kremler sürülmelidir. Asla pedikür yapilmamalidir.”

NASIR AYAK ÜLSERI TETIKÇISI OLABILIR

Diyabetli hastalardaki nasir olusumlarinin ihmal edilmemesi gerektigine dikkat çeken Kavakli, “Duyu kusuru olan ayakta nasirla kemik doku arasinda kalan yumusak doku zedelenir, çatlaklar olusur ve infekiyona yol açar. Bu yüzden nasirlar banyodan sonra ponza tasi ile hafifçe ovulabilir. Ancak kesinlikle kesilmemeli, nasir sökücü preparatlar sürülmemelidir.” dedi.

Diyabetik ayak ülseri olan bir hastanin günlük yasantisina dikkat etmesi gerektigine dikkat çeken Op.Dr.A.Bülent Kavakli günlük yasamda dikkat edilmesi gerekli hususlari söyle anlatti: “ Ayak ülseri sorunu ile karsi karsiya kalan hasta öncelikle doktoruna danismalidir. Tedavisinde degisiklik yapilmasi gerekebilir. Bunun yani sira, ülserli bölgenin üzerindeki yükü azaltacak sekilde tedbirler alinmalidir. Ülserli bölgeyi açikta birakan sandaletler, keçeden yapilan pedler, özel ayakkabilar yapilabilir. Ciddi durumlarda yatak istirahati gerekebilir. Gerekirse ülserli bölgeyi baskidan kurtaracak tam temasli bacak yürüme alçisi yapilmalidir. Giyilen ayakkabi tam olarak ayaga oturmali, vurmamali, sayasi yumusak olmali , çok hassas ayaklar için tabana çelik band yerlestirilerek ayakkabinin bükülmesine engel olunmalidir. Bunun disinda hassas ve yara olan bölgelerde baskiyi ortadan kaldirmak için tabana distan takviyeler konulabilecegi gibi içten de bir takim apareyler kullanilabilir. Maalesef ülkemizde bu tür özel imalat yaptiran yerler çok az oldugundan diyabetik hasta bu tür ayakkabilari bulamiyor ise, en azindan yumusak sayali spor ayakkabilar tercih etmelidir. Çorap lastigi bacagi sikabileceginden lastiksiz, çorap ucundaki bölge dikissiz olmalidir. Hasta ayagindaki en ufak akinti ve kanamayi görebilmesi için beyaz çorap giymelidir. Ayak ülserleri beslenmesi bozuk yaralar oldugundan özel pansuman yöntemleri ve materyalleri gerektirir. Bu maddeler yara içinde olusan ölü dokulari temizleyen ayrica yara içindeki siviyi emebilen maddelerdir. Ayrica uygun vakalarda hyperbarik oksijen tedavisi uygulanmalidir. Bu nedenle diyabetik ülserli hastalarda pansuman, muhakkak bu konuda bilgili ve deneyimli doktorlar tarafindan yapilmalidir.”

GIZLI SEKER EVRESININ BULGULARI

Anormal derecede susuzluk hissi ve agizda kuruluk
Sik sik idrara çikma
Asiri yorgunluk hissi, enerji eksikligi
Açliga tahammülsüzlük
Yemek sonrasi hemen açlik hissi, gece uykudan uyanip yemek yeme
Yemek sonrasi yorgunluk
Ani kilo kaybi
Geç iyilesen yaralar
Tekrarlayan enfeksiyonlar

DIYABETIK AYAK BAKIMI

Hastalar hergün ayaklarini kontrol etmeli, en ufak süpheli bir degisiklikte doktoru ile görüsmelidir.

Ayak kurcalanmamali, kendi kendine nasir tedavisi gibi gereksiz müdahalelerde bulunulmamalidir.

Sigara ve alkol BIRAKILMALIDIR!

Ayakkabilar rahat olmali, sikma-vurma olmamalidir. Her gün kontrol edilerek giyilmelidir. Çiplak ayakla ne evde ne de disarida dolasilmamalidir.

Çoraplar siki ve naylon olmamalidir.

Lastiksiz ve ayak ucu dikissiz çoraplar tercih edilmelidir.

Sicak oldugu bilinen seylerden uzak durulmalidir.

Tirnaklar bir baskasi tarafindan ve düz olarak kesilmelidir. Sekil degisikligi ve kalinlasmalar varsa doktor tarafindan tedavi edilmelidir.

Ayagin kendisinde sekil degisikligi gibi deformiteler varsa özel ayakkabilar yaptirilarak kullanilmalidir. Eger özel ayakkabilar bulunamiyor ise yumusak sayali bir spor ayakkabi tercih edilmelidir. Ortiopedist gerek görürse cerrahi olarak düzeltilmelidir.

Mantar vb. hastaliklar varsa doktorunuzla görüserek bir an önce tedavi olunmalidir.

Diyabetik ayak ülseri dünya ülkelerinde gelismislik oranina göre, %0,75-7,5 arasindadir. Ülkemizde bu oran %2 olarak belirtilmektedir.

Iyi egitim egitim verildiginde ve iyi tedavi edildiginde özellikle ayak ülserleri %80 oraninda azaliyor.

Su anda tüm dünyada 300 milyondan fazla kisi diyabet, yani seker hastasi olma riski tasiyor. 314 milyon kiside ise gizli seker hastaligi bulunuyor. Tüm dünyadaki diyabetlilerin %50’si hastaliginin farkinda degil.

2025 yili itibari ile gizli seker hastaligi tasiyanlarin sayisinin 472 milyona çikacagi tahmin ediliyor ki bu da yetiskin nüfusun %9’u demek.

Türkiye’de yaklasik 4,5 milyon diyabetli var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası