Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

|Genel Saglik| [63] |Beslenme | [18] |Ana Cocuk Sagligi| [52] |Agiz ve Dis Sagligi| [14] |Cinsel Saglik| [40] |Kadin Sagligi| [35] |Ruh Sagligi| [10] |Spor ve Saglik| [11] |Erkek Sagligi| [14] |ilkyardim| [32] |Estetik_Cerrahi| [25] |Cerrahi| [29] |Gebelik| [24]

Profiloplasti Profiloplasti

Yüzyillardir, gözlerin, burnun, kaslarin, dudaklarin birbirine mesafesindeki uyumla belirlenen altin oran, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sinin altin oraniyla da popülerleserek günümüze dek ideal güzelligi tarif etti. Bugün, kendi altin oranimiza Profiloplasty uygulamasiyla kavusabiliyoruz. Profiloplasty özetle; yüzdeki herhangi bir uygulamanin diger tüm uzuvlarla da uyumlulastirilmasi sürecini tanimliyor ve teoride matematiksel bir islem iken pratige döküldügü zaman bir sanat halini aliyor.

Kim daha güzel, orantili bir yüze sahip olmak istemez? Plastik cerrahi ve diger medikal estetik uygulamalar bu istek etrafinda; kusurlari gidermek ve güzellikleri öne çikarmak için çalisir.

Özellikle yüzümüzde genel begeniye ve kendi estetik anlayisimiza uygun bir görünüme sahip olmak isteriz. Daha küçük bir burun, dolgun yanaklar, gergin alin gibi.

Güzellik anlayisi kültürden kültüre degisse dahi, genel olarak güzellikle uzlasilan ve bilimsel olarak da açiklanabilen bir ölçü vardir. Leonardo da Vinci ile popüler olmus bir kavram olan ‘altin oran’ kabaca, büyügün küçüge orani olarak ifade edilir. Yüzün boyu / Yüzün genisligi; Dudak- kaslarin birlesim yeri arasi / Burun boyu; Yüzün boyu / Çene ucu-kaslarin birlesim yeri arasi;

Agiz boyu / Burun genisligi; Burun genisligi / Burun delikleri arasi; Göz bebekleri arasi / Kaslar arasi gibi.

Aslinda burnumuzu büyük, çenemizi dar, yanaklarimizi çökük bulup, plastik cerrahiden destek almak isterken, bilerek ya da bilmeyerek bu orana yaklasmaya çalismaktayiz.

Plastik cerrahi artik bunu daha bilimsel yapiyor ve Profiloplasty ile tek bir bölgeyi düzeltmek yerine, onun diger bölgelerle, örnegin bir burun ameliyati söz konusuysa, burnun çeneyle, dudaklarla, yanaklarla, alin ve kaslarla orantisini da gözetip tamamini birbiriyle uyumlu hale getirecek ve ideal orana yaklastiracak çözümler sunuyor. Yöntemin uygulayicisi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Op. Dr. Naci Çelik; Profiloplasty’nin ne oldugunu, nasil isledigini ve beklenen sonuçlari hakkinda bilgi verdi.

Profiloplasty nedir?

Profiloplasty kisaca tarif edilecek olursa kisinin yandan görünümünü düzeltmeyi amaçlayan islemlerin tümü olarak tanimlanabilir. Tabi ki yandan görünümde asil belirleyici faktör burun ve dolayisiyla burnu düzeltici islem olan rhinoplasty’dir. Maalesef pek çok doktor yüz görünümündeki sikâyet nedeniyle basvuran hastalarda islemin basitligi ve hastaya maliyetinin fazla olmamasi nedeniyle hastalara sadece rhinoplasty islemini önermislerdir. Bu da burun ameliyati oldugu halde hala kendisinin daha güzel ya da daha yakisikli oldugunu hissetmeyen hastalarin sayisinin artmasina ve yüze uygun olmayan yapay görünümlü burunlarin artmasina neden olmustur. Haliyle burun ameliyati olmak isteyen hastalar çevrelerindeki bu kötü örnekleri görerek yaptirmak istedikleri bu operasyonu yaptirmaktan vazgeçmislerdir.

Profiloplasty hastanin sadece yüzünün yan ve oblik (yan ile karsi arasi durus) görünümünü degerlendirmekle kalmaz bu görünüm üzerindeki etkisi olan ünitelerin kendi aralarindaki açi ve oranlari da dikkate alir.

Profiloplasty’nin tek tek plastik cerrahi islemlerinden farki nedir?

Profiloplasty yüzü bir bütün olarak degerlendirir ve

Alin-burun açisi

Burun-dudak açisi

Burun-çene açisi

Çene-Çene alti oran

Çene- boyun açisi

Kulak-burun büyüklügü orani gibi oranlari da dikkate alinarak bir uygulama programi önerir.

Örnegin burun ameliyati olmak için basvuran iri burunlu bir hastada ayni zamanda iri bir çene varsa hastanin sadece burnuna yapilacak bir islem iki sekilde sonuçlanir:

Hastanin burnu çeneyle orantili olacak sekilde iri birakilir ve sonuçta burun sekil olarak güzel olsa bile hastanin burnu ve çenesi eski iriliginde kalacagi için yüz hatlari kaba olur. Bu tür bir islem sonrasi hasta ve çevresi operasyonun hiçbir ise yaramadigini düsünürler çünkü iri burun hâlâ iri burundur.

Hastanin burnu küçültülür çenenin iriligine göre ayarlanmaz ve sonuçta yüzle uyumlu olmayan çok güzel görünümlü olsa bile çok yapay görünen ve hastayi kesinlikle mutlu etmeyen orantisiz bir burun ortaya çikar.

Böyle bir hastada yapilmasi gereken islem ayni operasyonda belki de çene ucundaki kemigin hafifçe törpülenmesi ve yapilacak burnun yeni çeneye göre ayarlanmasi olmalidir ki hasta sonuç olarak yüzüne uyumlu ve hos bir burna kavussun.

Profiloplasty ile neler yapilabilir ve hangi bölgelere uygulanabilir?

Alin: Örnegin alin çok düzse yag enjeksiyonlari ile alin konveks bir sekle getirilebilir. Saç çizgisi çok asagida yerlesmis hem erkek hem de kadinlarda epilasyon ile saçlarin alinmasi saglanarak dar alin daha genis bir hale getirilebilir ya da saçlar dökülerek saç çizgisinin geriledigi durumlarda saç ekimi yapilabilir. Tüm bu islemler kisinin yan görünümü üzerinde belirleyici olurlar.

Kaslar: Düsük kaslara kas asma yapilarak kas ucunun lateral kantusa olan mesafesi artirilarak gözler açiga çikartilabilir.

Burun: Rhinoplasty islemi ile burun küçültülebilir, büyültülebilir ucu kaldirilip indirilebilir veya burun uzatilip kisaltilabilir.

Yanaklar: Yasli yüzde sarkmis olan yanaklar asilarak kaldirilabilir ya da sisman görünümlü yanaklar daha zayif görünümlü hale getirilebilir. Elmacik kemikleri belirginlestirilebilir. Yanaklara dolgu yapilarak yüze daha dinlenmis bir ifade verilebilir.

Dudaklar: Anatomik olarak üst dudak hafifçe alt dudagin (1-2 mm) önündedir ve alt dudak üst dudaga göre daha kalindir. Bazen rhinoplasty adayi bayanlarda islemin en önemli noktalarindan birisi dudagin dolgu maddeleri veya hastanin kendi yaglari ile kalinlastirilmasidir.

Çene: Profiloplasty’de burundan sonra en önemli etkili faktör çenenin degerlendirilmesidir. Çene ucu problemleri çok çesitlidir:

Ülkemizde en sik görülen deformite mentumun geride olmasi ve çene yüksekliginin kisa olmasidir. Bu kadinlarda yuvarlak bir yüze neden olurken erkeklerde de zayif yüz hatlarina neden olur. Dolayisiyla profiloplastyde en sik uygulanan çene düzeltici yöntem augmantasyon mentoplasty yani çene ucu büyültme ameliyatidir.

Gidi bölgesi: Submental bölgedeki yag fazlaligi hastanin çenesinin oldugundan daha kisa görünmesine yol açar. Bu bölgeye yapilacak basit bir liposuction ya da submental yag eksizyonu çene konturunu düzgünlestirir.

Boyun bölgesindeki kirisik deri boyun germe operasyonu ile düzeltilebilir. Bu islem daha çok orta yas ve üzeri hastalarda uygulanmalidir.

Kulaklar: Kulaklar genel olarak karsidan veya arkadan bakildigi zaman deformiteleri daha çok görülen organlar olmakla birlikte profilden de normal anatomide tüm kulak kepçesinin kivrimlari tam olarak görülmelidir. Kepçe kulak deformitesi olan hastalarda bunun düzeltilmesi yandan görünüme büyük katkida bulunur.

Profiloplasty’nin uygulama süreci nasil isler?

Basvuran hastalarin bir kismi problemin sadece bir yönünü görebilir, örnegin istedigi ölçüde bir burunun dar bir çenede uygun olmayacagini hesap edemeyebilir. Burada rol plastik cerraha düser. Hastanin ön, yan ve oblik resimleri çekildikten sonra bunlar üzerinde çalismalar yapilir. Bilgisayar yardimiyla yukarda bahsettigimiz ünitelerin birbirleriyle iliskisi ortaya konur ve açilar ile oranlar ölçülür. Ardindan uygun görülen düzeltmeler yapilarak hastaya muhtemel sonuçlar sunulur.

Profiloplasty matematik ve bilgisayar programlariyla kisiye en uygun yüzün kazandirilmasi midir?

Profiloplasty teoride matematiksel bir islem iken pratige döküldügü zaman bir sanattir.

Basit bir dolgu islemi bir medikal estetisyen tarafindan yapilabilir. Bir burun ameliyatini kulak burun bogaz doktoru yapabilir. Yanaklara disaridan verilecek dolgu malzemeleriyle bir dermatolog tarafindan sekil verilebilir. Hatta bir oftalmolog göz kapaklariniz ve kaslariniza estetik operasyon yapabilir. Ancak sadece bir plastik cerrah bunlarin hepsini ve daha fazlasini bir arada degerlendirerek sizin için en uygun operasyon veya operasyonlar dizisini önerip uygulayabilir.

Profiloplasty uygulanmis hasta, tek bir islem görmüs hastaya oranla ne kazanir?

Profiloplasty ile genel bir uyumlulastirma süreci, hastaya, her seyden önce özgüven, harcadigi zaman ve paranin tam karsiligini aldigi tatminini kazandirir.

Burun ameliyati olduktan sonra, güzel bir buruna ama yine de güzel olmayan bir yüze, ya da defalarca burun ameliyati olup memnun kalmayanlara mutlaka rastlanmistir. Profiloplasty, yüzün herhangi bir uzvundaki radikal degisikligin diger uzuvlarla mutlaka uyumlulastirilmasi ve efsanevi altin oran’a yaklastirilmasi prensibiyle çalisir.

Profiloplasty, uzun vadede daha ekonomik, kalici ve tatmini yüksek sonuçlar vaat eder. Hastane, anestezi, muayene gibi farkli zamanlarda yapilsa yüksek bütçeli olacak islemler, bir arada yapildigi için daha ekonomik olmakta, iyilesme sürecine de bir seferde girilmekte ve sonuçlar daha yüz güldürücü olmaktadir.


Hit: 4415
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Sancaktepe İlhan Varank 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05524731224

Ab rh pozitif. Lütfen acil destek. Sağolun.

Tarih: 4/6/2020 9:02:07 AM
Fatma Akkök
  Aranan Kan: B RH +
Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 545) 458 74 56

Hastaya bu gece verilmesi gerekiyor. Acil. Lütfen destek olalım. Acil. B rh pozitif trombosit lazım. Destek olmanızı rica ediyoruz. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 4/5/2020 1:27:27 PM
Barış Kerem Bahar
  Aranan Kan: AB RH +
İstanbul Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05337066590

Lösemi hastasına acil AB rh pozitif kan ihtiyacı vardır. Destek olalım lütfen. Sağolun. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 3/30/2020 11:13:36 AM
Hasta Yakını
  Aranan Kan: A RH -
Mamak Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0537 335 61 36

Bebek Koç için A rh negatif kan ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 3/27/2020 11:33:13 AM
Bebek Koç
  Aranan Kan: AB RH +
Altunizade Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0-(533)-683-83-52

Çocuk hastaya AB rh pozitif trombosit ihtiyacı var. Acil. Sağolun.

Tarih: 3/20/2020 11:30:05 AM
Saba Balabanov
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası