Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

|Genel Saglik| [63] |Beslenme | [18] |Ana Cocuk Sagligi| [52] |Agiz ve Dis Sagligi| [14] |Cinsel Saglik| [40] |Kadin Sagligi| [35] |Ruh Sagligi| [10] |Spor ve Saglik| [11] |Erkek Sagligi| [14] |ilkyardim| [32] |Estetik_Cerrahi| [25] |Cerrahi| [29] |Gebelik| [24]

Yaglar kadinda kalçada erkekte karinda toplaniyor Yaglar kadinda kalçada erkekte karinda toplaniyor

Kilo arttikça da ani saglik sorunlari ortaya çikar.

IKI ÇESIT YAG VAR!

Cinsiyete göre yag kitlesinde farklilasma olur mu? Kadin ve erkeklerdeki yag kitlesi arasinda bir fark var mi?

Kadinlardaki yag kitlesi, erkeklere göre daha fazladir. Kadinlarda yaglar kalçada; erkeklerde ise karinda toplanir. Metabolik bozukluk yapan karindaki yaglardir. Karin yaglari ikiye ayrilir. Karin duvarinin üzerindeki ciltle kas arasinda yag birikir. Ama bu, o kadar zararli degildir. Ikinci tür yaglanma ise kas dokusunun altindaki organlarin yaglanmasidir. Metabolik bozukluklara yol açan yaglanma, bu tip yaglanmadir. Bu yag, kana karisabilir. Hormonlar, vücuttan atilabilir.

Yag hücreleri vücutta nasil çogalir?

Kas dokusunun altindaki organlarda yag hücrelerinin sayisi artar. Hasta, obezitede kilosunu kontrol edemez. Bir anda çok kilo alir. Kilodaki degisimler tehlikelidir.

Vücutta kaç çesit yag vardir? Bu yaglarin, özellikleri nelerdir?

Vücudumuzda kahverengi ve beyaz yag dokulari vardir. Kahverengi yag dokulari; vücuda isi verir. Beyaz yag dokulari ise, vucütta kalir. Kilo artisina neden olur.

O zaman kahverengi yag dokusuna yararli yaglar diyebilir miyiz?

Tabii ki. Kahverengi yag dokusu aslinda koruyucudur. Bu yag dokusu azalirsa, kisinin obezite ve seker hastasi olma riski çok artar. Yani 'Leptin Rezistansi' söz konusudur. Yag dokusu artarsa, leptin beyne 'yeter artik yeme' komutu verir. Ama obezlerde beyin artik bu emri vermiyor. Leptin üzerine müdahale edecek tedaviler arastiriliyor. Ancak henüz bulunamadi.

OBEZITE SINIRI DÜSTÜ

Bir kisinin obez olup olmadigini nasil anliyorsunuz?

Vücut kitle endeksi araciligiyla bakiyoruz. Söyle ki; vücut kitle endeksi 30'un üzerinde olan kisilere biz 'obez' diyorduk. Ancak son arastirmalar gösterdi ki; kilo nedeniyle olusan hastaliklarin baslangiç seviyesi vücut kitle endeksinin altinda. Artik vücut kitle endeksi yüzde 25'in biraz üstünde oldugu zaman bile kilo nedeniyle olusan hastaliklar fazlalasiyor. Artik obezite sinirinin asagi indirilmesi düsünülüyor. Yüzde 27'lere falan indirilecek. Eger vücut kitle endeksi 30 ise haftada bir kilo verilmeli.

KADINLAR DAHA KOLAY KILO ALIR

Kadinlar daha kolay kilo alir, erkekler daha çabuk kilo verirler.

Erkeklerin metabolizmasi daha hizlidir. Çünkü kas kitleleleri daha fazladir.

Erkeklerde obezite, erkeklik hormonunun azalmasina neden olur. Testosteron yagda eridigi için miktari azalir.

Kadinlarda da karin içi yaglar androjen algisini artirdigi için menopoz öncesinde killanma gibi erkeklesme sorunlari da basgösterir.

Obezite, erkeklerde daha çok prostat yapar. Karin içi yaglanma erkeklerde daha fazladir.

Kadinlarda yaglar kalça bölgesinde toplanir. Kadinlardaki kilo vücuda daha az hasar birakir.

Erkeklerin kilolari daha tehlikelidir. Seker ve tansiyon gibi hastaliklari daha çok arttirir.

OBEZ KADINLARIN YÜZDE 40'I POLIKISTIK OVER!

Obeziteden korunmak için ne yapmak gerekir?

Öncelikle diyet sözcügünün ortadan kaldirilmasi gerekiyor. Onun yerine saglikli beslenme sözcügü tercih edilmeli. Çünkü diyet sözcügü herkes için çok antipatik...

KILO VERMELILER!

Son dönemde kadinlar arasinda polikistik over hastaligi hizla yayiliyor. O hastalikta da kisi, yemek yemese bile kilo aliyor. Siz bu konuda ne düsünüyorsunuz?

Polikistik over sendromunun, büyük oranda obezite ile iliskili oldugu anlasildi. Polikistik over hastalarinin yüzde 40'nin obez oldugu görüldü. Bu arada kilo verilmesiyle polikistik over'in tedavi olabildigi de kanitlandi. Insülin direnci yüksek olan hastalarda, polikistik over de ortaya çikiyor.

TEK YÖNLÜ DIYETLER VÜCUDA HASAR VERIYOR!

Peki obezite erkeklerde ve kadinlarda ne gibi rahatsizliklara neden oluyor?

Erkeklerde kanser yüzünden ölümlerin yüzde 14'ü, kadinlarda ise yüzde 20'sinden obezitenin sorumlu oldugu kanitlandi.

EN AZ 800 KALORI OLMALI!

Son dönemde ortaya çikan ve çok moda olan diyetlere karsi misiniz?

Moda diyetler, tek yönlü gida alimi olmadigi sürece karsi degilim. Ama tek yönlü ve açlik yapacak diyet programiyla bunlar geçici oluyorlar ve hasar birakiyorlar. 800 kalorinin altinda bir diyeti eriskin tolere edemez. Birkaç gün ve birkaç haftadan sonra bir sekilde insülin hormonu yükselir, vücut bu diyeti reddeder. Kisi bayilacakmis gibi olur, ihtiyaci olandan fazla yemek yer.

KILO YAPAN HASTALIKLAR

INSÜLIN DIRENCI:

Insülin hormonu, sekeri düsüren bir hormondur. Ama bazi durumlarda insülin hormonu, bu etkiyi gösteremez. Insülin hormonu yagda eriyen bir hormondur. Vücut yag kitlesi, ne kadar yüksek olursa insülin hormonu seviyesi o kadar düser. Etkin insülin hormonu seviyesi kanda azalir. Kan testi yapilip birkaç damla kandan insülin direnci ölçülebilir. Insülin direnci için insülin hormonunun hassasiyetini artirici ilaçlar verilir. Hasta zayiflatilinca da, tedavi edilmis olur. Insülin direnci karin içi yaglarinin artmasina, kalp, kolesterol, Hipertansiyon ve seker gibi hastaliklara yol açar. Bu da metabolik sendrom anlamina gelir. Metabolik sendrom; karin çevresinin genisligi 102 olan erkeklerde, kolesterol ve kan sekeri yüksekligine neden oluyor. Kilo verildiginde metobolik sendrom da tedavi oluyor.

HASIMOTO HASTALIGI:

Son yillarda görülme sikligi çok artti. Bu hastalik, daha önce var miydi, atlaniyor muydu bir sey söyleyemiyoruz. Laboratuvar tekniklerinin gelismesiyle gizli hasimoto hastaliklari ortaya çikti. Buradaki problem, tiroid bezinin vücuda yabancilasmasi sonucu vücudun tiroid bezini bir sekilde reddetmesidir. Ilk basta tiroid bezi çok çalisir. Bu sirada hasta zayiflayip terler. Bunun sonucunda bezin çok çalismasi ilaçlarla durdurulur. Eger hasta takip edilmezse ve ilacini almaya devam etmezse, bu hastaligin normal seyri fonksiyonunu kaybeder. Hasta hipotiroide girer.

SEKER HASTALARI GENELDE OBEZ!

Obezite dünyada neden bu kadar önemli?

Çünkü Amerika'da her yil 300 bin kisi, sirf obezite ve kilolari nedeniyle ölüyor. Baska ülkelerde bu konuda yapilan bir çalisma henüz yok. Bu arada seker hastalarinin yüzde 80'inin de obez oldugu unutulmamali!

TEK YÖNLÜ DIYETLER VÜCUDA HASAR VERIYOR!

Peki obezite erkeklerde ve kadinlarda ne gibi rahatsizliklara neden oluyor?

Erkeklerde kanser yüzünden ölümlerin yüzde 14'ü, kadinlarda ise yüzde 20'sinden obezitenin sorumlu oldugu kanitlandi.

EN AZ 800 KALORI OLMALI!

Son dönemde ortaya çikan ve çok moda olan diyetlere karsi misiniz? Moda diyetler, tek yönlü gida alimi olmadigi sürece karsi degilim. Ama tek yönlü ve açlik yapacak diyet programiyla bunlar geçici oluyorlar ve hasar birakiyorlar. 800 kalorinin altinda bir diyeti eriskin tolere edemez. Birkaç gün ve birkaç haftadan sonra bir sekilde insülin hormonu yükselir, vücut bu diyeti reddeder. Kisi bayilacakmis gibi olur, ihtiyaci olandan fazla yemek yer.


Hit: 15145
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Sancaktepe İlhan Varank 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05524731224

Ab rh pozitif. Lütfen acil destek. Sağolun.

Tarih: 4/6/2020 9:02:07 AM
Fatma Akkök
  Aranan Kan: B RH +
Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 545) 458 74 56

Hastaya bu gece verilmesi gerekiyor. Acil. Lütfen destek olalım. Acil. B rh pozitif trombosit lazım. Destek olmanızı rica ediyoruz. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 4/5/2020 1:27:27 PM
Barış Kerem Bahar
  Aranan Kan: AB RH +
İstanbul Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05337066590

Lösemi hastasına acil AB rh pozitif kan ihtiyacı vardır. Destek olalım lütfen. Sağolun. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 3/30/2020 11:13:36 AM
Hasta Yakını
  Aranan Kan: A RH -
Mamak Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0537 335 61 36

Bebek Koç için A rh negatif kan ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 3/27/2020 11:33:13 AM
Bebek Koç
  Aranan Kan: AB RH +
Altunizade Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0-(533)-683-83-52

Çocuk hastaya AB rh pozitif trombosit ihtiyacı var. Acil. Sağolun.

Tarih: 3/20/2020 11:30:05 AM
Saba Balabanov
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası