Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEME KANSERIYLE ILGILI DOGRU BILINEN YANLISLAR

Meme kanserinde erken tani, tedavinin basariya ulasmasini önemli oranda artiriyor. Bu nedenle dünyada meme kanseri erken tani ve tarama programlari hakkinda halki bilinçlendirmek amaciyla 1-31 Ekim “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayi” olarak belirlendi. Meme kanserinin en kolay taranabilen ve erken teshisinin hayat kurtaran bir kanser türü oldugunu söyleyen Liv Hospital Meme Cerrahi Doç. Dr. Hasan Karanlik meme kanseriyle ilgili dogru bilinen yanlislari anlatti…

• Memede kitle bulmak meme kanseri oldugunuz anlamina gelir. YANLIS

Her 10 kitleden 8'i kanser degildir. Eger memenizde sürekli bir kitle veya degisiklik hissederseniz bir an önce doktora görünmelisiniz. Çogu zaman kadinlar korkulari yüzünden düzenli saglik kontrolü yaptirmazlar. Aylik kendi kendinize kontrollerle, düzenli doktor ziyaretleri ve düzenli mamografi çekimleriyle kendi sagliginizla ilgilenin.

• Meme kanseri sadece yasli kadinlari etkiler. YANLIS

Yas ile birlikte meme kanseri riskinin arttigi dogru olmakla birlikte, meme kanseri herhangi bir yasta ortaya çikabilir. Dogumdan 39 yasina kadar her 231 kadindan biri meme kanserine yakalanir; 40-59 yaslari arasinda bu olasilik 25'te 1'dir; 60-79 yas arasinda ise 15'te 1'dir. 90 yasina kadar yasayacaginiz varsayilirsa, hayatiniz boyunca meme kanserine yakalanma olasiliginiz 9'da 1'dir. Bu da genel yasam boyu riskinizin %14.3 oldugu anlamina gelir.

• Ailenizde meme kanseri geçmisi yoksa risk yoktur. YANLIS

Her kadin az veya çok meme kanseri riski tasir. Meme kanserine yakalanan kadinlarin %80'inin aile öyküsünde meme kanseri yoktur. Yas meme kanseri için bilinen en önemli risk faktörlerinden biridir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadinlarda risk biraz artabilir, çok artabilir veya degismeyebilir.

• Deodorant/ ter önleyici kullanmak meme kanserine yol açar. YANLIS

Koltukalti bölgesine uygulanan ter önleyici veya azalticilarda bulunan aktif maddelerin meme kanseri riskini arttirdigini gösteren herhangi bir bulgu yoktur.

• Ayda bir yapilan kendi kendine meme muayenesi meme kanseri tanisi için en iyi yöntemdir. YANLIS

Yüksek kaliteli mamografi, meme kanserinin mümkün oldugunca erken, tedavi edilebilirliginin en yüksek oldugu dönemde yakalanmasi için en güvenilir yöntemdir. Meme kanseri hissedilebilir duruma geldiginde genellikle mamografide saptanabilecek boyuttan daha büyüktür. Yine de kendi kendinize veya bir uzman tarafindan yapilan meme muayenesi çok önemlidir.

• Meme kanseri açisindan yüksek risk tasiyorum ve bu konuda yapabilecegim bir sey yok. YANLIS

Meme kanseri riski yüksek olan kadinlarda bu riski azaltmanin -ortadan kaldirmak degil- birçok etkili yolu vardir. Bu seçenekler arasinda yasam tarzi degisiklikleri (alkol tüketiminin en aza indirilmesi, sigaranin birakilmasi, düzenli egzersiz), ilaçlar; çok yüksek risk tasiyanlarda cerrahi (önleyici mastektomi, bazi kadinlarda önleyici yumurtalik alinmasi) önerilebilir. Risk düzeyinizle ilgili varsayimlarda bulunmadan önce doktorunuzla veya bir genetik danismanla görüsünüz.

• Cerrahi, kanserin havayla temas etmesine yol açarak yayilmasina neden olur. YANLIS

Sagliginiz yerindeyken memenizde süpheli bir sey saptaniyor. Cerrahi uygulaniyor ve tani ortaya çikiyor: Kanser! Daha sonra yapilan testlerde baska bir yerde de kanser bulundugunda, ilk olarak ameliyat sirasinda kanser hücrelerinin havaya karistigini ve tüm vücudunuza yayildigini düsünüyorsunuz. Ancak metastatik meme kanseri (memenin disina çikarak diger vücut bölgelerine yayilan kanser) uzun süre sessiz kalabilir. Cerrahi tedavi kanserin bir yerlere yayilmasina yol açmaz, kanser cerrahiden önce de zaten oradadir.

• Lenf bezleriniz alinirsa, hayatinizin geri kalan kisminda kolunuz sis kalir. YANLIS

Lenf bezi cerrahisi, uzun süren rahatsizlik, hissizlik ve lenfödem adi verilen sislik gibi rahatsizlik verici yan tesirlere neden olabilir. Genellikle vakalarin ancak %5-10'unda bu durum görülür. Tüm koltuk alti diseksiyonu (I ve II düzey lenf bezlerinin alinmasi) ve cerrahiden sonra lenf bezi bölgesine radyoterapi uygulanmasi durumunda lenfödem riski %25'e yaklasabilir. Etkilenen kolun düzgün kullanimi ve bakimi, lenfödem gelismeden gerekli önlemlerin alinmasi, ayrica fizik tedavi lenfödemin tedavisine ve siddetinin azaltilmasina yardimci olur.

• Radyoterapi baska meme kanseri olusma riskini artirir. YANLIS

Meme radyoterapisinin amaci ayni memede meme kanserinin yineleme riskini azaltmaktir. Bir memeye radyoterapi uygulanmasi diger memede kanser olusma riskini arttirmaz. Tedavi edici olarak verilen radyasyon sadece meme bölgesine uygulandigindan vücudun diger bölgelerine yayilmamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
İstanbul Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05337066590

Lösemi hastasına acil AB rh pozitif kan ihtiyacı vardır. Destek olalım lütfen. Sağolun. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 3/30/2020 11:13:36 AM
Hasta Yakını
  Aranan Kan: A RH -
Mamak Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0537 335 61 36

Bebek Koç için A rh negatif kan ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 3/27/2020 11:33:13 AM
Bebek Koç
  Aranan Kan: AB RH +
Altunizade Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0-(533)-683-83-52

Çocuk hastaya AB rh pozitif trombosit ihtiyacı var. Acil. Sağolun.

Tarih: 3/20/2020 11:30:05 AM
Saba Balabanov
  Aranan Kan: 0 RH -
Uludağ Üniversitesi Hematoloji Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523603578

Bir buçuk yaşında çocuk hastaya acil acil acil 0 rh negatif kan lazımdır. Destek olalım lütfen. Sağolun. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 3/1/2020 2:15:01 PM
Sümeyye Akıncı
  Aranan Kan: 0 RH -
Mehmet Akif Ersoy Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444937828

4 yaşında çocuk hastaya acil 0 rh - kan lazım. Destek olalım. Sağolun. Gelmeden önce aramanızı rica ediyoruz.

Tarih: 2/26/2020 1:22:11 PM
Faruk Emre
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası