Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


POTASYUM EKSIKLIGI KALBI YORUYOR

Kalp hastaliklari, hemen hemen tüm toplumlarda en sik görülen ölüm nedenlerinden biridir. Gelismis toplumlardaki hareketsiz yasam, sagliksiz beslenme ve asiri stres, kalp hastaliklarini tetikleyen en önemli unsurlarin basinda geliyor. Central Hospital’dan Diyetisyen Selma Turan, kalp ve damar hastalarina beslenme konusunda önemli tavsiyelerde bulunuyor.

KALBINIZ DEFORME OLMASIN

Kalbe kan tasiyan damarlarin deforme olmasi kalp rahatsizliklarini tetikliyor. Insanlar yaslandikça damarlari da yaslaniyor. Central Hospital’dan Diyetisyen Selma Turan, yaslanmayi yavaslatmak için damarlarin iyi korunmasi gerektigini ifade ediyor ve ekliyor: “Kalp hastalarinin asiri kilodan, yüksek kolesterolden ve kan basincindan, ürik asit düzeyinden, fazla yagli ve proteinli beslenmeden, yogun stresten, hareketsizlikten ve sigara ile alkol kullanimindan kaçinmalari gerekiyor.”

Dyt. Turan, kan basincini düzenlemek için dikkat edilmesi gerekenleri ise su sekilde siraliyor: “Kalp hastalari düzenli bir sekilde egzersiz yapmaya özen göstermeli, sigarayi birakmali, bel çevrelerini kontrol altinda tutmali. Ideal bel çevresi kadinlar için 82 cm iken, bu oran erkekler için 88.5 cm. Özellikle tuz tüketimi günde 1-1.5 gr olmali. Hastalar, doymus yaglari sinirlayarak yag tüketimini azaltip, kalsiyum ve magnezyum kullanimini çogaltmali. Ayrica muz, kayisi, patates gibi potasyum içerikli besinlerin tüketimi arttirilmali.”

Kalp sagligi için potasyum

Potasyum vücut fonksiyonlari için önemli bir mineraldir ve mutlaka alinmasi gerekir. Günlük önerilen miktar normal diyetle alinir. Ancak kalp yetersizligi için idrar söktürücü ilaç kullaniliyor ise, idrar söktürücü ilacin tipine bagli olarak idrarla potasyum kaybi olabilir. Potasyum tutan idrar söktürücü ilaçlarla vücutta potasyum tutulumu da olabilmektedir.

Potasyum kaybettiren idrar söktürücü ilaç kullan kisilerin, potasyum içeren besinleri tüketmeleri önerilir. Muz, portakal, kuru erik, kayisi, soya, kavun, brokoli, ispanak, domates ve patates potasyum içerigi bakimindan oldukça zengin gidalardir. Asiri tuzlu gidalari tüketmek, vücuttaki sodyum oranini artiracagindan, bu durum potasyum kaybina yol açabilir. Bu sebeple tuz açisindan fakir diyetin uygulanmasi gerekir. Potasyum tutucu, idrar söktürücü ilaçlarla birlikte; kalp yetersizliginde kullanilan birtakim ilaçlar da kan potasyum düzeyini arttirabilir. Bu durumda potasyumdan zengin besinlerin alimi azaltilarak, ilaç rejiminin doktor tarafindan yeniden ayarlanmasi gerekir.

Potasyum eksikliginde en çok; kaslarda güçsüzlük, sinirlilik, yorgunluk ve kalp atislarinda düzensizlik görülür. Düsük potasyum, hastanin egzersiz yaparken normalden daha çabuk yorulmasina da sebep olur.

Damarsal yaslanma sebebi: Kolesterol

Kan basincinin yüksekligi damar yaslanmasina sebep olur. Bu sebeple iyi dengelenmesi gerekir. Düzenli ölçümlerde kan basinci 140/90’dan yüksek olan kisilerin mutlaka kardiyoloji uzmanina basvurmasi gerekmektedir. Kan basincinin yüksekligi damarlarin serlesmesinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Damarsal yaslanmanin ikinci nedeni ise, kolesteroldür. Damarsal yaslanma erkeklerde, kadinlara göre daha sik ve daha erken yasta baslar. Kadinlarda damarsal yaslanma, genellikle menopoza kadar görülmez. Yetiskin bir insanda total kan kolesterolü 200 mg’yi geçmemelidir. Iyi kolesterol (hdl) 35-40 mg’nin altinda, kötü kolesterol (idl) 100 mg’nin üstünde olmamalidir. Kolesterolün yükselmesine neden olan yagli veya yagda kizarmis etler, sakatatlar, yagli pastalar, kurabiyeler, karides ve midye gibi deniz ürünleri, tereyagi, peynir, kaymak, krema, sert margarinler, 500 gramdan fazla süt/yogurt, alkollü içecekler ve mesrubatlar asiri tüketilmemelidir.

Kolesterolü düsürmek ve kalp sagligini korumak için yapilmasi gerekenler:

• Yemekler bitkisel yaglarla hazirlanmalidir.

• Yumurta haftada 2 kez haslama olarak tüketilmelidir.

• Haftada 2 kez kirmizi et, diger günler tavuk ve balik yenmelidir. Balik iyi kolesterolü yükseltir, trigliseriti düsürür.

• Meyve ve sebze bol bol tüketilmelidir.

• Sarimsak bol miktarda potasyum, fosfor, selenyum, A ve C vitaminleri ile 75 farkli madde içermekle birlikte kan damarlarini genisletir ve kanin pihtilasmasini önler. Bu nedenle sarimsak sik sik tüketilmelidir.

• Kuru baklagiller bol bol tüketilmelidir.

• Yer fistigi, ceviz, badem, findik, fistik, ayçekirdegi, kabak çekirdegi gibi kuruyemislerin çok faydali oldugu unutulmamalidir. Örnegin cevizin içerisinde baliktaki gibi Omega 3 yag asitleri vardir. Ancak kilo problemi olan bireyler kuruyemisleri asiri tüketmemelidir.

• Beyaz ekmek yerine kepekli, çavdar, tam tahilli veya tam bugday ekmekleri tercih edilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
İstanbul Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05337066590

Lösemi hastasına acil AB rh pozitif kan ihtiyacı vardır. Destek olalım lütfen. Sağolun. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 3/30/2020 11:13:36 AM
Hasta Yakını
  Aranan Kan: A RH -
Mamak Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0537 335 61 36

Bebek Koç için A rh negatif kan ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 3/27/2020 11:33:13 AM
Bebek Koç
  Aranan Kan: AB RH +
Altunizade Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0-(533)-683-83-52

Çocuk hastaya AB rh pozitif trombosit ihtiyacı var. Acil. Sağolun.

Tarih: 3/20/2020 11:30:05 AM
Saba Balabanov
  Aranan Kan: 0 RH -
Uludağ Üniversitesi Hematoloji Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523603578

Bir buçuk yaşında çocuk hastaya acil acil acil 0 rh negatif kan lazımdır. Destek olalım lütfen. Sağolun. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 3/1/2020 2:15:01 PM
Sümeyye Akıncı
  Aranan Kan: 0 RH -
Mehmet Akif Ersoy Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444937828

4 yaşında çocuk hastaya acil 0 rh - kan lazım. Destek olalım. Sağolun. Gelmeden önce aramanızı rica ediyoruz.

Tarih: 2/26/2020 1:22:11 PM
Faruk Emre
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası