Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Basari Ve Saglik, Iyi Ve Dogru Beslenmeden Geçiyor

Kis aylarinin gelmesiyle birlikte kapali alanlarda yayilan nezle, grip, soguk alginligi bagisiklik sistemi zayif olanlari ve özellikle alerjik kisileri daha çok etkiliyor. Prof. Dr. Yonca Tabak gereksiz yere antibiyotik kullaniminin vücuttaki yararli bakterileri öldürdügüne dikkat çekerek, hastaligi basit yöntemlerle atlatmanin mümkün oldugunu belirtiyor ve konuyla ilgili özellikle velilere ve de ögretmenlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Soguk alginliginin yavas seyreden bir hastalik oldugunu, bogaz agrisi, hapsirma, burun akintisi, burun tikanikligi ve hafif öksürük belirtileriyle kendini gösterdigini söyleyen Prof. Dr. Yonca Tabak, Grip enfeksiyonunun ise birkaç saat içinde aniden ortaya çikan, yüksek ates ile birlikte siddetli bas agrisi, tüm vücutta yaygin kas agrisi ve de agir halsizlik belirtileri ile seyreden bir hastalik olduguna dikkat çekiyor. Prof. Dr. Yonca Tabak, alerjisi olan kisilerin üst solunum yolu enfeksiyonu gibi kendini gösteren soguk alginligina daha çok yakalandiklarini ve bu durum karsisinda gereksiz antibiyotik kullanmanin yerine özellikle beslenme ve basit uygulamalarla hastaligin önlenebilecegini belirtiyor.

Alerji Uzmani Prof. Dr. Yonca Tabak, bagisiklik sistemi ve saglik için beslenmenin çok önemli oldugunu vurguluyor ve her ögünün ayri ayri önemine deginerek, ailelere ve ögretmenlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Kahvalti

Uzmanlarin en çok üzerinde durdugu ve günün en önemli ögünü olarak gösterilen kahvalti için Çocuk Hastaliklari ve Alerji Uzmani Prof. Dr Yonca Tabak, ailelerin; çocuklarinin sabahlari birkaç lokma yemesi için, kakaolu findik ezmesi, kakaolu misir gevregi gibi hizli ve hazir gidalar ile kahvalti etmesine göz yumduguna dikkat çekiyor. Bu gidalarin besleyici hiçbir degerinin olmadigini söyleyen Prof. Dr Yonca Tabak, özellikle alerjik çocuklarda midede reflüyü tetikleyen bu gidalarin, astima neden oldugunu belirtiyor. Prof. Dr. Yonca Tabak, alerjik çocuklar için kakaolu hazir gidalar yerine bol tahilli ekmek, peynir, zeytin, yumurta, salatalik ve sekersiz marmelat gibi vitamin yönünden zengin gidalar ile beslenmenin çocuklarin bagisiklik sistemlerini güçlendirecegine vurgu yapiyor.

Ögle Yemegi

Prof. Dr. Yonca Tabak, okullardaki ögle yemeklerinin; hamburger, patates, kola gibi hizli ve hazir gida ile yapilmamasina dikkatleri çekerek, et, sebze yemegi, salata ve meyveden olusmasi gereken ögle yemeginin, hazir gidali kantin aliskanliginin yerine geçmesi gerektigini söylüyor. Çikolatanin reflüyü tetikledigine dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Tabak, özellikle siniflarda ödül olarak çikolata verilmemesini önemle vurguluyor.

Aksam Yemegi

Aksam yemeklerinin de sabah ve öglen kadar önemli oldugunu, reflünün önlenmesi için yatmadan en az 2 saat önce aksam yemeginin yenmis olmasi gerektigini söyleyen Prof. Dr. Yonca Tabak, aksam yemeklerinde agir yagda kizarmis gidalar yerine, yag orani düsük hafif gidalarla beslenmenin gecenin rahat geçmesi için önemli oldugunu söylüyor. Ayrica, Prof Dr. Yonca Tabak, çikolatanin içerigindeki kakaonun, midede asit salgisini arttirdigini ve reflüye neden oldugunu sürekli vurgulamak gerektigini söyleyerek, gece saatlerinde kakaolu gidanin özellikle kakaolu sütün içilmesinin önlenmesini tavsiye ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
İstanbul Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05337066590

Lösemi hastasına acil AB rh pozitif kan ihtiyacı vardır. Destek olalım lütfen. Sağolun. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 3/30/2020 11:13:36 AM
Hasta Yakını
  Aranan Kan: A RH -
Mamak Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0537 335 61 36

Bebek Koç için A rh negatif kan ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 3/27/2020 11:33:13 AM
Bebek Koç
  Aranan Kan: AB RH +
Altunizade Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0-(533)-683-83-52

Çocuk hastaya AB rh pozitif trombosit ihtiyacı var. Acil. Sağolun.

Tarih: 3/20/2020 11:30:05 AM
Saba Balabanov
  Aranan Kan: 0 RH -
Uludağ Üniversitesi Hematoloji Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523603578

Bir buçuk yaşında çocuk hastaya acil acil acil 0 rh negatif kan lazımdır. Destek olalım lütfen. Sağolun. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 3/1/2020 2:15:01 PM
Sümeyye Akıncı
  Aranan Kan: 0 RH -
Mehmet Akif Ersoy Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444937828

4 yaşında çocuk hastaya acil 0 rh - kan lazım. Destek olalım. Sağolun. Gelmeden önce aramanızı rica ediyoruz.

Tarih: 2/26/2020 1:22:11 PM
Faruk Emre
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası