DOKUCU: “SAĞLIK ÇALIŞANINA YÖNELİK ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ”

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hiçbir şartta kabul edilemez olduğunu bildirdi. Dokucu, Esenyurt Devlet Hastanesi’nde son dönemde yaşanan doktorlara yönelik şiddet olaylarıyla ilgili gerekli önlemlerin alınacağını belirtti.

Esenyurt Devlet Hastanesi’nde doktorlar başta olmak üzere sağlık çalışanlarının darbedilmesiyle ilgili olarak bugün (09.07.2011 Cumartesi) bir basın toplantısı düzenlendi. Hastanede düzenlenen toplantıya İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu ve hastanede görev başındayken şiddete maruz kalan Başhekim Yardımcısı Dr. Abdullah Gökçe katıldı.

Basın toplantısında bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, bugün sevinçli bir olayı paylaşamamaktan üzüntü duyduğunu belirterek, hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete uğrayan sağlık çalışanlarına “geçmiş olsun” dileğinde bulundu.

Esenyurt Devlet Hastanesi hakkında bilgi veren Dokucu, hastanenin küçük bir ilçe hastanesinden büyük bir şehir hastanesine dönüşmesinin sıkıntılarını yaşadığını, bunların başında da fiziki şartların geldiğini söyledi. Dokucu, hastane yönetimi ve ilçe yönetimi ile dün bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını, bugün de kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.

Hastane çalışanlarına yönelik şiddetin daha çok gündem oluşturmaya başladığını vurgulayan Dokucu, “Bu olaylar geçmişte net olarak sayılmamış. Biz son bir yıldır saymaya başladık. Ülkemizde şiddetin genel anlamda toplumda bir çözüm unsuru olarak algılanmasından dolayı şiddet hastaneye de yansıyor. Sağlık çalışanına yönelik şiddeti hiçbir şartta kabul edilemez buluyoruz. Bunun engellenmesiyle ilgili bütün şartların oluşması için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz.” Diye konuştu.

Söz konusu saldırı olayının acil serviste yaşandığını belirten Dokucu, Başhekim Yardımcısı Abdullah Keskin’in acil servisteki yoğunluğa yardımcı olduğu sırada saldırıya uğradığını söyledi. Keskin’in acil servis hizmetlerinden sorumlu olmadığı halde yardımcı olduğunu ifade eden Ali İhsan Dokucu, “Doktorumuz yaptığı hizmetlerden dolayı cezalandırılıyor, bunun üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

Dokucu, olay günü acil servise kalp krizi şüphesi ve alerjisi olan bir diyaliz hastası ile bir konversif hastanın aynı anda başvurduğunu, aciliyet sırasına göre hastaların ayırt edilmesine tepki gösteren konversif hastanın yakınlarının Abdullah Keskin’e saldırdığını aktardı. Keskin’in aldığı darbe sonucu kafasında ve boynunda zedelenmelerin meydana geldiğini belirten Dokucu, olaydan sonra 2 doktorun ise devlet memurluğu görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Esenyurt Devlet Hastanesi’nde Düzenleme Yapılacak

Saldırılara karşı alınacak önlemler hakkında da bilgi veren Ali İhsan Dokucu, hastanenin fiziki şartlarını düzelteceklerini, eksik insan kaynağı ve güvenlikle ilgili de bazı düzenlemeler yapacaklarını belirtti. Şiddete başvuran kişileri hukuki olarak takip etmeye devam edeceklerini dile getiren Dokucu, davaların arkasında duracaklarını söyledi.

Dr. Abdullah Keskin’in başına 3 dikiş atıldı

Basın toplantısında saldırıya uğrayan Dr. Abdullah Keskin de yaşadıklarını aktardı. Olayın 6 Temmuz’da gece yarısından sonra meydana geldiğini belirten Keskin, olayı çıkaran hasta yakınları ile önce sözlü bir tartışma yaşadıklarını daha sonra da saldırıya uğradığını söyledi.

Keskin, olay sırasında diyaliz hastasına müdahale ettiğini, saldırı sonrası başına 3 dikiş atıldığını ve beyin cerrahisinin kendisine 10 gün rapor verdiğini kaydetti. Daha önce de 2 kez saldırıya uğradığını ifade eden Keskin, istifa etmeyi düşünmediğini belirtti.