Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

|Genel Saglik| [63] |Beslenme | [18] |Ana Cocuk Sagligi| [52] |Agiz ve Dis Sagligi| [14] |Cinsel Saglik| [40] |Kadin Sagligi| [35] |Ruh Sagligi| [10] |Spor ve Saglik| [11] |Erkek Sagligi| [14] |ilkyardim| [32] |Estetik_Cerrahi| [25] |Cerrahi| [29] |Gebelik| [24]

Estetik Dis Hekimligi Estetik Dis Hekimligi

ADEZIV SISTEMLER (BONDING)

Adeziv sistem (bonding) nedir?

Disin rengini veya seklini degistirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amaciyla dise yapilan ilavelerdir. Bu amaçla kullanilan malzemeler (mikrofil ajanlar), dogal disin dis yüzeyine tutturularak sekil ve renk bozukluklari kolayca giderilebilir.

Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu dishekimligi islemlerinden biridir. Çogu durumda, en az miktarda dis kaybi ile bu islem gerçeklestirilir.

Bu sistem uygulanirken agri hissedilir mi?

Hayir! Pekçok durumda, disi uyusturmaya bile gerek duymadan bu islem uygulanabilir.

Dogal görünür mü?

Evet! Kozmetik dishekimliginde yetkin bir dishekimi tarafindan yapildiginda dogal görünür.

Adeziv sistem uygulanan dislerde zamanla renk degisimi olur mu?

Mikrofil ajanlar, en ileri tekniklerle elde edilmis olup, hemen hemen dis yapisiyla ayni özellikler tasirlar ve ancak normal disler kadar renk degistirirler.Yüzey pürüzlülügü, cilalama ile en aza indirildiginde lekelenmeye karsi dayanikliligi artar. Dis faktörlerin sebep oldugu (sigara, çay, kola, kahve vb.) olasi lekelenmeler ise, rutin dis muayenelerinde giderilebilir.

Bu sistemin uygulandigi disler özel bir bakim gerektiri mi?

Bu konuda bazi sinirlamalar mevcuttur. Çok sert nesneleri (buz, seker gibi) isirmaktan kaçinmalidir. Ayrica tirnak yeme gibi olumsuz aliskanliklardan uzak kalinmalidir.

Bir adeziv sistemin ömrü ne kadar dir?

Bu süre, kullanilan malzemenin kalitesine ve dishekiminin becerisine baglidir. Son teknoloji ile üretilen malzemelerin ömrü 5 ila 10 yildir. Bonding (adeziv sistem) uygulanmis bir dise, daha sonra yeniden bir bonding islemi yapilabilir.

Bu islem pahali midir?

Genellikle diger estetik islemlere göre daha ekonomiktir. Ücreti belirleyen faktör, kullanilan malzeme ve seçilecek tedavi türüdür.

Tedavi süresi ne kadar dir?

Size, güzel ve kendinizden emin bir gülümseme armagan edecek olan bu islem için pek çok kez bir seans (15 dak. – 1 saat) yeterlidir. Uygulanacak seans sayisi, yapilacak isleme göre degisir.

Bu islem herkese uygulanabilir mi?

Evet! Hemen hemen bütün yas gruplarina bu tedavi metodu uygulanabilir. Çocuklar, ergenlik çagindakiler, yetiskinler ve yaslilar görünüslerini ve gülümsemelerini bu metot sayesinde daha da güzellestirebilirler.

DIS BEYAZLATMA (BLEACHING)

Modern toplumlarda bireyler dislerinin görünümünü önemserler, hatta dislerdeki sekil ve renk bozukluklari kiside psikolojik rahatsizliklara kadar varan problemlere sebep olabilir.

Dishekimliginde estetik ve restoratif maddelerin gelismesiyle pekçok renk, sekil, konum bozukluklari kolaylikla çözümlenebilmektedir. Renklenmis dislerin beyazlatilmasi (bleaching), diger restoratif metotlara kiyasla daha ucuz, pratik ve zarasizdir.

Beyazlatma (bleaching) islemi nedir ve nasil yapilir?

Beyazlatma dislerin yapisinda (mine ve dentin tabakasinda) olusan renklenmeleri giderme islemidir. Su anda bilinen iki degisik beyazlatma yöntemi vardir. Bunlardan ilki hastanin kendi basina uygulayabilecegi bir yöntemdir, asamalari söyledir:

Hekimin agizdan ölçü alip, dislerinizin üzerine takabileceginiz ince lastik kaliplari hazirlatmasi,

Hastanin kendisi için hazirlanmis özel kalibin içerisine ilaç yerlestirerek bu kalibi beyazlatilacak dislerin üstüne günde en az 6 - 8 saat takmasi (tercihen uykuda),

Tedavinin ortalama 1 - 4 hafta içinde sonlandirilmasi.

Ikinci yöntem ise klinikte bir hekim tarafindan yapilan beyazlatmadir ki asagidaki sekilde uygulanir:

Agartici ilaç bu islem hakkinda deneyimi olan bir hekim tarafindan dis üzerine yerlestirilir.

Ilgili disin üzerine beyaz renkli isik kaynagi belli bir süre tutulur.

Islem bittiginde sonuç hemen gözlenir.

Her iki yöntemde etkin olmasina ragmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandirilmak istendigine ve hekimin görüsüne baglidir.

Dislerde istenmeyen lekeler neden olusur?

Bunun bir çok sebebi olabilir. En yaygin olanlari; yaslilik, disleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, travmalar, eski protezler, kaplamalar, dolgulardir. Dislerin olusumu boyunca kullanilan antibiyotik (tetracycline) veya asiri florit tüketimi de dislerde renklenmelere yol açabilir.

Bu durum disin yapisindan ileri gelebilecegi gibi dis etkenlerin boyamasi ile, gelisim çaginda alinan antibiyotik ya da florür nedeni ile, yaslilikla, dise gelen bir darbe nedeni ile de olabilir.

Beyazlatma islemi kimlere uygulanabilir?

Hemen hemen herkese! Ancak, tedavinin etkili olamayacagi bazi durumlar vardir. Dishekiminiz tam bir agiz içi kontrol ve teshisi ile dislerin bu islem için uygun olup olmadigini belirleyecektir. Disleriniz saglikliysa daha beyaz ve dogal gülümseme için ideal bir çözümdür.

Beyazlatma islemi zor ve zahmetli midir?

Hayir! Agiz sagligi teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde disleriniz çok kisa bir sürede, güvenli ve etkin olarak beyazlatilabilmektedir.

Güvenlimidir?

Evet! Yapilan arastirmalara göre, dislerin beyazlatilmasi dishekiminizin gözetimi altinda yapilirsa son derece etkin ve güvenlidir. Disler ve disetleri hiçbir sekilde zarar görmez.

Uygulama süresi ne kadardir?

Genelde, ilk uygulamada beyazlama baslar. Ancak, ideal görüntüye ulasmak için, uygulamanin 10 – 14 gün devam etmesi gerekir.

Disler beyazladiktan sonra eski haline döner mi?

Disler her zaman için eskisinden daha beyaz olacaktir. Ancak, hastalarin aliskanlik ve agiz bakimina bagli olarak yilda bir – iki kez pekistirme tedavisi gerekebilir.

Özetle bu tedavinin basarili olabilmesi için neler önemlidir?

Kullanilan ilacin markasi ve içerigi

Bu konuda deneyimli bir hekimin tedavisi altinda olmaniz

Ilacin kullanilma sekli ve tedavi süresi

Tedavi sirasinda nelere katlanmak zorunda kalacagim?

Eger sigara içiyorsaniz lastik kalip agzinizda iken sigara içmemeniz (ev agartmasi için geçerli). Tedavinin bitmesi ile ortadan kalkacak hafif soguk sicak hassasiyeti.

KURONLAR

Kuron (tam kaplama) nedir ve niçin kullanilir?

Hasarli bir disi yeniden eski haline getirmek için dise uygulanan bir kaplamadir. Amaci disi güzellestirmek, saglamlastirmak ve korumaktir. Kuron asagidaki durumlarda yapilabilir, yeterince dis desteginin olmamasi durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için,zayif dislerin kirilmasini önlemek için,bir dis implantina üst yapi olarak,kirik, sekli bozuk veya renklenmis disleri kaplamak için.

Kuron kaplamalar için en uygun malzeme hangisidir?

Sizin için en uygun malzemeyi seçerken, hem görüntü hem de islev gözönünde bulundurulur. Dishekiminiz; dis yerlesimi, diseti dokusunun konumu, gülümsediginizde görünen dislerinizin miktari, dislerinizdeki renklenmeler ve dislerinin fonksiyonlarini degerlendirip bu konuda bir karara varacaktir. Kuronlar çesitli malzemelerden yapilabilir. Bunlar; altin veya daha degersiz alasimlar, porselen (seramik), akrilik, kompozit veya tüm bunlarin bir kombinasyonu olabilir.

Bir kuron nasil yerlestirilir?

Kuronlama islemi birkaç adimda yapilir. Dishekiminiz, gerektigi sekilde disiniz üzerinde hazirlik yapar, çürük kisimlari varsa temizlenir ve disin tam bir modelinin elde edilebilmesi için ölçü alinir. Elde edilen modele göre kuronunuz son halini alacaktir. Kron tamamen hazir hale geldiginde, dishekiminiz gerekli ayarlamalari yaptiktan sonra yerine yerlestirecektir. Siz ve dishekiminiz, görünüsünden ve konumundan memnun kaldiktan sonra kuron daimi olarak yapistirilir.

Kuronlarin bakimi masil yapilir?

Dislerinizi günde iki defa firçalamali ve bir defa da dis ipi ile temizlemelisiniz. Bu temizleme islemi, bakterilerden olusan palklari ortadan kaldiracaktir. Bu konudaki en önemli nokta dis ve disetinizin birlestigi bölgedeki (sulcus) plaklarin temizlenmesidir. Kuronlarin kirilmasini veya zarar görmesini önlemek için, sert yiyecek ve nesneleri çignemekten kaçinmak gerkir. Yine her durumda oldugu gibi dishekiminizi rutin olarak ziyaret etmeniz, kuronlarin ömrünü uzatacaktir.

Tamamlanmis bir kuronun görünümü nasildir?

Dishekiminizin öncelikli hedeflerinden biri de yapay disi, dogal dise mümkün oldugunca benzetmektir. Bunu basarabilmek için renk, sekil, isirma ve dogal ile yapay dislerinizin herikisinin de boyutlari gözönüne alinir. Bu faktörlerden herhangi biri görünüsünüzü önemli ölçüde etkileyebilir. Bu islem sonucunda, nasil bir görünüm beklediginizi dishekiminizle ilk seansta konusmalisiniz.

KÖPRÜLER

Bir veya daha fazla disinizi kaybettiyseniz, onlarin sizin görünüsünüz ve agiz sagliginizda ne denli önemli rol oynadiklarini farketmissinizdir. Dislerimiz çignerken, konusurken, sarki söylerken ve gülerken hep birlikte çalisirlar. Dislerimiz kaybettigimizde ise, bu isler biraz daha zorlasir. Ancak sansliyiz ki, kayip disleri çesitli metotlarla telafi etmek mümkün...

Köprü veya sabit protez tam olarak nedir?

Bir veya birden fazla disin kaybi durumunda olusan bosluklari doldurmak için, komsu dislerden destek alinmasi esasina dayanan bir tedavi seklidir. Iki türü vardir;

Sabit köprü, baglantilari sadece bir uzman tarafindan koparilabilir.

Hareketli köprü, agiz temizligi esnasinda kisi tarafindan çikarilabilir. Ancak günümüzde pek uygulanmamaktadir.


Niçin köprüye ihtiyaç duyulur?

Görünümünüz, dis sagliginiz ve dis – çene islevleri için gereklidirler. Bir köprü yüzünüzün dogal seklinin korunmasinda ve dudak – yanak’in desteklenmesinde yardimci olabilir. Bir azi disinizin kaybi, yüzünüzün oldugundan daha yasli ve yipranmis görünmesine sebep olabilir.

Daha da önemlisi eksik dislerin giderilmemesi agiz ve dis sagligini bozar. Her bir dis, bir digerini tamamlayacak sekilde tasarlanmistir. Bir dis kaybedildiginde, diger disler kayip disin olusturdugu bosluga dogru zaman içinde hareket eder veya egilirler. Karsi çenedeki dis de bosluga uzar. Bu alisilmadik dis hareketleri, hem diste hem de disetinde gerilimlere yolaçar. Bütün bunlara ilaveten, diseti ve kemik dokularda tahribat meydana gelir. Normal - dogal dis temaslari bozuldugu için, dolayisiyla fizyolojik temizlik de engellendiginden, disler çürümeye egilimli hale gelirler.

Bir dis kaybedildikten hemen sonra

Geride kalan dislerin sürüklenerek sekil bozuklugu olusmasi

Kayip disler çigneme ve konusmayi olumsuz yönde etkiler. Konusurken bir çok sesi çikarmaya yardimci olduklari için düzgün konusmak eksiksiz bir dis yapisiyla mümkündür. Ayrica, tek tarafli çignemek eklemlere patolojik yük bindirir.

Bir köprü nasil tutturulur?

Sabit bir köprü, kayip disin yoklugundan kaynaklanan bosluga dogru, yanindaki dogal dislerden destek alinarak yapistirilir. Böylece yapay bir dis, kayip disin yerini alir. Yapay dis, dogal dislerin üzerine hazirlanan kuronlara tutturulur.

Farkli tipte köprüler mevcut mudur?

Evet! Implantlar, yapay disi dogrudan çeneye veya disetinin altina tuttururlar. Implant islemi, cerrahi müdahale gerektirdiginden, genel sagligin yerinde olmasi ve implantin yerlestirilebilmesi için yeterli kemik yapisina sahip olmasi gerekir.

Bazi örneklerde, adeziv sistemle (bonding) yapilan köprüler de (maryland) kayip dislerin telafisi için kullanilir. Bu köprüler, diger dislere özel bir islemle tutturulduklari için kuronlama islemine gerek yoktur. Dishekiminiz, hangi tedavi metodunun sizin için uygun olacagini tayin edecektir.

Köprü isleminde ne tür malzeme kullanilir?

Köprü malzemesi seçilirken, görünüm ve fonksiyon göz önüne alinir. Köprüler, altin alasimlar, kiymetli olmayan alasimlar, porselen veya bütün bu malzemelerin kombinasyonundan olusabilir.

Köprüyü nasil korumaliyiz?

Agzimizdaki saglikli disleri korumak çok önemlidir. Günde en az iki defa firçalamamiz ve arayüz temizleyicilerle (dis ipi, özel firçalar) temizlememiz gerekmektedir. Temizleyiciler, plak olarak adlandirdigimiz yapiskan bakteri tabakasinin temizlenmesine yardimci olur. Plaklar diseti hastaliklarina ve dislerin çürümesine yolaçarlar. Dis veya disi tutan kemik herhangi bir sekilde zarar görürse dis köprü destegini kaybedebilir.

Özellikle köprünün etrafini, altini ve dogal disle olan baglanti alanlarini özenle temizlemek gerkir. Dis ipi ve özel firçalar, bu alanlara ulasmamiza yardimci olacaktir. Hepsinden önemlisi, dishekiminizi düzenli olarak ziyaret etmelisiniz. Unutmayiniz ki, köprünün planlamasi ve kurulmasi asamasindaki dishekimi faktörü, köprünün ömrünü belirleyen en önemli faktörüdür.

IMPLANTLAR (DIS EKME)

Implant (dis ekme) nedir?

Günümüzde dis implantlari, tartismasiz olarak dogal dislere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konusma ve çigneme fonksiyonu saglarken, yüzünüzde dogal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantin, 21. yüzyilda üzerinde en çok çalisilacak olan dis tedavi sekli oldugu anlasilmaktadir. Dogru teshis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandiginda implant, hasta ve hekim açisindan olaganüstü basarili sonuçlar verebilen bir tedavi seklidir.

Implant'larin çesitleri var midir?

Evet. Seri kullanima girdikten sonra degisik implant tipleri üretilmistir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' sekilli olanlardir.

Implantlar ile tedavi güvenli ve uzun ömürlü müdür?

Güvenli bir implant ortaya çikarmak için yapilan çalismalar 1809'dan beri sürmektedir. Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakin, 28 yillik klinik takipleri bulunan implantlar oldugu gibi nisbeten yeni implant markalari da bulunmaktadir. Bu konuda daha detayli bilgiyi dis hekiminiz size verecektir.

Implantlar her olayda kullanilabilir mi?

Ister tek dis, isterse birden fazla dis eksikliginde eger implant yerlestirmeye uygun miktarda kemik varsa, her olay için implant kullanilabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

Implant vidalari belirli kalinligi ve genisligi olan yapilardir. Bu nedenle implant konulmasi öngörülen bölgede, çene kemiginin, bu implant vidasini kabul edecek yükseklik ve genislige sahip olmasi gerekmektedir. Varolan kemigin kaliteside implant basarisini etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrica tedaviden önce ve implant agizda kaldigi sürece disetlerinin tamamen saglikli olmasi gerekmektedir. Hastanin genel saglik durumu iyi oldugu sürece implant uygulamasini engelleyecek bir üst yas limiti yoktur ancak kemik gelisimi tamamlanmamis çok genç hastalara uygulanmasi tercih edilmeyebilir.

Implant yerlestirilirken aci duyar miyim?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanmasi durumunda hayir. Operasyon sirasinda hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanilabilir. Genellikle implant'in yerlestirildigi aksam duyulabilecek agri basit agri kesiciler ile giderilebilir. Birçok hasta bu agrinin normal dis çekiminden sonra duyulan agridan farkli olmadigini belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandigi vakalar da implantlarin varligini bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

Implantlar yerlestirildikten hemen sonra protezlerim taklabilir mi?

Hayir. Implant'larin kemik ile tam birlesmesini (Osteointegration) saglamak için iyilesme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyilesme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir.

Toplam tedavi süresi ne kadardir?

Ilk muayeneden, isiniz bitinceye kadar genellikle 5-6 ayri randevuya gelmeniz gerekecektir. Bu randevularin süresi, yapilacak isin özelliklerine göre farkli uzunluklarda olacaktir. Tedavi alt çene için 3 - 5 ay gibi bir sürede bitirilebilirken üst çene için 6 ay kadar sürebilmektedir.

Implantlarin temizligi önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. Implantlarin agiz içindeki yabanci cisimler oldugu düsünülürse temizliklerinin en az kendi disleriniz kadar hatta daha da önemli oldugunu taktir edersiniz. Implantlarin temizlikleri belli bir ögrenme süreci gerektirse de, zor degildir. Ancak bu is için yeterli zamani ayirmaniz gerekmektedir. Unutmamaniz gereken sey, bu tip bir tedavinin basarili olmasi için gerekli en önemli faktörün düzenli agiz bakimi oldugudur.

Implantlar üstüne yapilacak protezler nasildir?

Implantlar üzerine yapilacak protezler vak'anin özelligine göre degisik tipte olabilir. Yani bunlar kolayca temizlenmesi amaci ile hasta tarafindan çikartilabilecek sekilde olabilecegi gibi ancak dishekimi tarafindan çikartilabilecek sekilde de planlanabilir. Her iki planlamanin da avantaj ve dezavantajlari bulunmaktadir ve sizin için uygun olan tasarimi hekiminiz tedaviniz baslamadan önce size anlatacaktir.

Eksik her dis için 'bir' implant gerekir mi?

Hayir. Eger eksik dis sayisi '1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bagli olarak tek bir implant 2 ya da 3 dis yerine hizmet verebilir. Implant vidasi kemik ile kaynasmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?

Dogru implant ve yöntem kullanilmasi durumunda böyle bir olasilik yok denecek kadar azdir. Bu tip bir basarisizik genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çikar. Böyle bir durumda dis çekimi kadar kolay bir islem ile implant yerinden çikartilmalidir. Bu bölgedeki kemigin iyilesmesini takiben yeni bir implant konulabilecegi gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanmasi ile hizmet vermeye yeterli olmaktadir.

Implant tedavisi pahali midir?

Maalesef, evet. Kullanilan tüm malzemenin ithal olmasi ve sagglikli implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulmasi tedavinin fiyatini belirlemektedir. Ülkemizin içinde bulundugu ekonomik sartlar nedeniyle döviz kurlarinda gözlenen artislar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir. Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi sekli için uygun bir hasta olup olmadiginizi belirlemeleri ve istediginiz protez sekline göre degisecektir.Implant yerlestirme isleminin karmasikligi ve uzunlugu, hastanin dis sagligi ve ihtiyaçlarina bagli olarak degisir, ve sonuç büyük bir yatirim olabilir. Buna ragmen 350 hastaya implant yerlestirildikten sonra yapilan bir ankette, hastalarin yaptiklari yatirimdan memnun kaldiklari ve gerekirse tekrar memnuniyetle yapacaklari bulunmustur.

Implant tedavisi nerede ve nasil elde edilebilir?

Bu tip bir tedaviye baslamadan önce yeterli ve dogru bilgi almaniz, her seyden önce, kendi sagliginiz açisindan gereklidir. Bu konuda, yurtdisinda doktora tezi yapmis uzmanlarimiz size gereken tüm rehberligi verebilecek bilgi birikimine sahiptir. Bunun disinda dis hekimligi fakülteleri de dogru bilgilendirilebileceginiz kuruluslardir. Implant tedavisi, dogru seçilen vak'alarda ve usulüne uygun yapildigi taktirde, hastalarin yasam kalitesini arttiran ve yüz güldüren bir tedavi yöntemidir. Bu denli basarili bir tedavi yönteminden tüm dünya da oldugu gibi ülkemizdeki hastalarin da yararlanmasi gerektigine inandigimiz için, implant tedavisi hakkinda bilgi edinmek için yaptiginiz basvurulardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Bu muayene sirasinda tedavi'ye uygun bir hasta olup olmadiginizin ortaya çikmasi için implant'lari yerlestirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik diseti bakimini üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en dogru yöntemdir. Bu muayene sirasinda sizden genel saglik durumunuz hakkinda bilgi aiinacak ve gerekli görülürse birtakim tahlilleri yaptirmaniz istenebilecektir. Bu asama da ayrica çesitli röntgen incelemeleri ve agzinizin modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

Implant tedavisinde gözlenebilecek riskler nelerdir?

Agiz içi ya da disi tüm cerrahi islemlerde gözlenebilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu degildir. Bunlar erken dönemde enfeksiyon ve allerji, protezlerin tamamlanmasindan sonra ki geç dönemde ise yetersiz agiz temizligine bagli iltihaplanmalar seklinde ortaya çikabilir. Özellikle erken dönem iyilesmesi sirasinda sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttirmaktadir.

Implant tedavisi hangi vak'alarda ne avantajlar sunar?

a)Alt çenede tamamen dislerini kaybedip protez tasiyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bagli olarak sürekli agridan (vuruk) ve iyi çigneyememekten sikayetçidirler. Bu sikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukaridaki tüm sikayetleri ortadan kaldirdigi gibi kemigin erimesini de durdurmaktadir.

b)Üst çenede tamamen dislerini kaybedip protez tasiyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damagi kapatan tasarimi tad alma duygusunu azaltip mide bulantisina neden olabilmektedir.

c)Alt ya da üst çenede dislerinin bir kismini kaybetmis hastalar: Bu hastalarin sikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapilabilmesi için saglam dislerini kestirme zorunlulugu olarak sayilabilir.

d)Tek disini kaybetmis hastalar: Bu hastalar tek bir disin restorasyonu için en az komsu iki disi feda etmek zorunda olan hastalardir. Tek bir implant'in yerlestirilmesi komsu disleri kurtardigi gibi daha estetik ve fonksyonel sonuçlarin ortaya çikmasina da neden olur.

Implant tedavisinin dezavantajlari nelerdir?

Yüksek fiyat

Çok özenli ve zaman ayrilarak yapilmasi gereken agiz temizligi islemi

Implant tedavisinin avantajlari nelerdir?

Daha iyi çigneyebilme - Her istedigini yiyebilme

Daha iyi estetik görünüm

Özgüvenin geri kazanilmasi ile daha mutlu bir sosyal hayat

Herseyi yiyebilmeye bagli olarak daha saglikli ve dengeli beslenme

Implant muayenesinde neler yapilacak?

Bu muayene sirasinda tedaviye uygun bir hasta olup olmadiginizin ortaya çikmasi için implant'lari yerlestirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik diseti bakimini üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en dogru yöntemdir. Bu muayene sirasinda sizden genel saglik durumunuz hakkinda bilgi alinacak ve gerekli görülürse birtakim tahlilleri yaptirmaniz istenebilecektir. Bu asama da ayrica çesitli röntgen incelemeleri ve agzinizin modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

Bütün implantlar basarili mi?

Implant yerlestirme kararina varirken gözönünde bulundurulmasi gereken bir çok faktör vardir. Öncelikle hasta saglikli olmali, hastanin iyilesme gücü olmalidir. Örnegin hasta, kontrol edilmeyen seker hastasi ise yari-iyilesme komplikasyon yaratabilir. Bu hastalik implantlarin yerlestirilmesi tamamlandiktan sonra gelisirse de implantlarin gelecekteki durumlarinda komplikasyonlara yol açabilir. Ayrica hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implanti yerlestirme yöntemi özenle seçilmelidir. Implantlar dishekimi tarafindan özenle yerlestirilip bakilmasinin yani sira hastadan da özel ilgi görmelidir. Dishekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya çikabilir. Bunlarin yani sira sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantlarin basarisi etkilenmektedir.

Implantlarin ömrü ne kadar?

Implantlarin agizda otuz yil kadar sorunsuz kaldigi görülmüstür. Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kisadir. Implantin ömrü bir çok etkene baglidir. Hastanin sagligi ve implantlarin iyi bakimi bunlarin ikisidir. Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanilabilirler. Ömürlarini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi dishekiminiz size açiklayacaktir.

Implant yapma kararinda yaslilik etken faktör mü?

Hayir. Saglik yastan çok daha önemli bir faktördür. 70-80 lerindeki birçok hastanin cerrahi riskleri daha genç fakat saglik sorunu olan hastalardan daha azdir. Ayrica daha yasli kisilerin implanta ihtiyaci gençlerin ihtiyaçlarindan daha olasidir çünkü yaslilarda daha çok dis kaybi olmustur.

Implantlarin vücut tarafindan reddedilme riski var mi?

Implantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapilmis, ve yillardir yogun arastirmalara tabi tutulmustur. Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canli bir organizmanin parçasi olmayan benzeri diger maddelerdir. Vücudun bunlara karsi antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarinda oldugu gibi reddetmesi mümkün degildir.

Kanser riski var mi?

Tibbi literatürde implantlarin kansere neden oldugunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamistir.

Implantlar kozmetik amaçlarla kullanilir mi?

Implantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanilmazlar. Implantlarin kullanilmasindaki amaç protez dislere dayanak vermektir. Protez disler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapilabilir fakat böyle bir tedaiye baslamadan önce beklenilerinizi tamami ile dis hekiminize danismalisiniz.

Implantlarin basarisi garantili mi?

Agiziniza giren ve sizin kontrolünüz altinda olan hiç birsey için garanti vermek mümkün degildir. Doktorlarin bir organ naklinin veya kalp ameliyatinin sizi belli bir süre hayatta tutacagini garantileyemedigi gibi biz de size ancak mümkün oldugu kadari ile implanti kusursuz bir sekilde yerlestirmeye çelisacagimizi söyleyebiliriz. Size implantinizin bakimi hakkinda gerekli bilgileri verebilir, gerektiginde muayene edebiliriz. Biz implantlarin basarili olmasi için elimizden geleni yapacagiz, fakat siz de ayni eforu göstermelisiniz.

Implant yerlestirilmesi ne kadar zaman aliyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlariniz ve yapilacak islere baglidir. Bir tek ameliyat yarim saat ile bir kaç saat arasi sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. Iyilesmenin tam olmasi aylar alabilir.

Ne kadar süre isimden izinli olmaliyim?

Genelde ameliyat günü ve takiben bir iki gün dinlenme tavsiye ediyoruz. Ameliyat yerinde sisme, agri ve morarma olabilir, ama tedavi süresince hiç bir zaman dissiz kalmayacaksiniz. Isten alacaginiz izinin uzunluguna kendiniz karar verebilirsiniz.

LAMINAT KAPLAMALAR (DENTAL VENEERS)

Gülümsemenizdeki küçük bir degisiklik bile, psikolojiniz, insan iliskileriniz ve hatta sosyal statünüzde önemli degisikliklere yol açabilecektir.

Laminat kaplama (dental veneer) nedir?

(Laminey, Lamine olarak da bilinir.) Görünüsünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok dis bozukluklarinda mükemmel bir kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunlari olan ön dislerde, porselenden hazirlanan tabakanin dislerin ön yüzlerine yapistirilmasiyla bu sorunlarin giderilmesini amaçlayan bir tedavi seklidir. Çogu durumda saglam yapilari ve bozulmayan renkleriyle dislere dogal bir güzellikle birlikte, dogal bir islev kazandirmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizdene emin bir sekilde gülümseyebilirsiniz!

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarigeçirgen bir tabakadir. Mevcut bir dis üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazirlanip yerlestirilirler. Disin ön yüzü ile kaplamanin iç yüzü özel bir rezinle (yapistirici bir ara madde) yapistirilir. Islem bittiginde mükemmel bir kaynasma beklenir.

Hangi durumlarda laminat tedavisine basvurulur?

Laminat kaplamalar temel olarak, renk degisikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar sekil düzeltilmesi amaciyla yapilabilirler. Baslica uygulama alanlari su sekilde özetlenebilir:

renklenmelerde, bleaching (dis beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alinmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalitsal yapi ve renk bozukluklarinda

ayrik disleri bitistirmede (diastema kapama),

kirik veya asinmis dislerin restorasyonunda,

rengi ve yapisi bozulmus eski dolgularin düzeltilmesinde,

çaprasik ve egri dislerin düzeltilmesinde

mükemmele yakin kozmetik bir alternatif olabilir.

Laminat tedavisinden kimler yaralanabilir?

Hemen hemen herkes! Yukaridaki sebeplerden dolayi sikayetçi olan her yas grubundaki kisiler laminat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozukluklari, tirnak yeme, kalem isirma gibi kötü aliskanliklar ileri derecede diseti tahribatlarinin mevcut oldugu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dis hekiminizdir.

Bu tedavinin avantajlari

Çürük, asinma, kirik veya yapisal anomalilerden dolayi, kendinizden emin bir sekilde gülümseyemediginiz durumlarda dislerinize bu metotla dogal bir güzellik kazandirmak mümkündür. Daha önceleri bu gibi olumsuz durumlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken günümüzde laminat tedavisi gibi yeni alternatifler mevcuttur. Bu yeni uygulamanin avantajlari;küçük bir müdahale ile saglikli ve dogal bir görünüs elde edilir,disinizde sadece, tirnak genisliginde bir yuva açilmasi (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir,diger alternatif islemlere göre daha ekonomiktir,saglam, renkleri bozulmayan ve dayanikli malzemelerden üretilirler.

Laminat tedavinin klinik uygulama asamalari kisaca nedir?

Öncelikle disiniz isleme hazirlanir, üzerindeki artiklar temizlenir. Ardindan disinizin tam bir kopyasini elde etmek için ölçü alinir. Porselen malzemeden disinize yapistirilacak olan tabaka hazirlanir. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) oldugu gibi, laminatlar da mevcut disin yüzeyine rezinle (yapistirici bir ara madde) kaynastirilir.

Laminatlar uzun ömürlü müdür? Dayanikli midir?

Laminatlar iyi bir agiz bakimiyla yillarca sorunsuz olarak kullanilabilirler. Çünkü diger adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahipporselenden imal edilmislerdir. Lekelnme ve asinmaya karsi daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için agiz bakimina dikkat etmek gerekir. Ayrica, çok sert gidalari isirmaktan, tirnak yemek gibi kötü aliskanliklardan kaçinmak gerekir

Hit: 7087
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Haccettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05377742330

MUSA OĞUZ adına ACİL HERHANGİ BİR GRUP kan lazım Acil

Tarih: 6/20/2018 11:26:20 AM
Kübra oğuz
  Aranan Kan: B RH +
Musa Oğuz'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05377742330

HACCETTEPE hastanesi ACİL MUSA OĞUZ adına Herhangibir grup kan bağışı Çok acil lütfen

Tarih: 6/20/2018 11:21:56 AM
Kübra oğuz
  Aranan Kan: B RH +
Musa Oğuz'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 58333465782

Saat 22.00 a kadar Haccettepe hastanesi 7.nolu kapı kan bağış ünivesi çok acilll

Tarih: 6/20/2018 11:13:19 AM
Kübra oğuz
  Aranan Kan: 0 RH -
Ankara Sıhhıye Yüksek İhtisas Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5442072762

Ardaşlar arkadaşımın babası için ACİL 0rh negatif kana ihtiyacımız vardır. Hasta Ankara Sıhhıye Yüksek İhtisas Hastanesinde. Durumu acil. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İrtibat numarası: 05069877722 Mithatcan Erdoğan

Tarih: 6/5/2018 11:48:41 AM
OKAN YILDIRIM
  Aranan Kan: B RH -
Pendik Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5531316065

Sebahattin Tazegül Pendik Marmara Eğitim Araştırma Hastanesinde yoğun bakımda ACİL BRH (-) kan ihtiyacı vardır. Kan grubu uyan duyarlı arkadaşlara duyurulur. (3 haziran 2018 15:00) iletişim volkan tazegul 05531316065

Tarih: 6/3/2018 5:25:25 AM
volkan tazegül
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası