Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu
Kitaplar
[Konu Başlıkları]

Sağlık_Tıp  [diger]

Bugün Içmeyecegim
     Inanilmaz bir yasam öyküsü, inanilmaz derecede engin bir ruh ile birlesiyor. Candan Osma'nin bir alkolik olarak baslayan yasami onu, önce bagimliligindan kurtulmaya, ardindan kendi gibi bagimlilarin da kurtulmalarina yardimci olmalari için egitim almaya ve en sonunda da bir tür aydinlanmaya ulastiriyor. Bu kitap, birçok insan için unutulmak istenebilecek kadar rahatsiz edici bir aliskanligin aslinda insanin içindeki mutluluk potansiyelini açiga çikaracak bir yakit olarak kullanabileceginin en büyük kaniti. Candan Osma, kendisi ile barisarak basladigi yolunda tüm insanlari ve en sonunda da tüm evreni kucaklayacak bir anlayisa nasil vardiginin öyküsünü ender bulunan bir cesaret ve güçle anlatiyor. Adi alkolizm olmasa da bir seylere bagimli olan hepimiz için kesinlikle aydinlatici ve yol gösterici bir gerçek yasam öyküsü olan Bugün Içmeyecegim, pekçogumuz için çölde karsilasilan bir yagmur gibi.

Yazar:  Candan Osma/KLAN YAYINLARI
Hekim Kendisini de Tedavinin Bir Parçasi Olarak Sunar
     Hekimler, her sabah adina 'vizit' denilen ayri bir ritüel ile baslarlar güne. Iyilesen hastalarin yüzündeki gülümsemedir onlari diri tutan... Hastane koridorlari neredeyse ülkenin sosyolojisini yansitan insan manzaralari ile doludur. Hastaliklardan çok insanlarin çaresizligi etkiler sizi..." Elinizdeki kitap, bu anlamda "vizit izlenimleri" olarak da düsünülebilir... Sükrü Hatun, bu ülkenin "hekimlik" ve "hastalik" deneyimleriyle ilgli güçlü gözlemler sunuyor. Yasananlara dair tanikliklar, betimlemeler, portreler, onun yaninda saglikla ilgili tavsiye ve uyarilar da yer aliyor yazilarda.

Yazar:  Sükrü Hatun/ILETISIM YAYINLARI
Tus'a Son Bakis Romatoloji Immünoloji
     Dahiliye Ana Bilim Dali, birçok bilim dalini içinde barindiran genis bir tip konusudur. Bu nedenle artik üst ihtisaslarin yapildigi bir ortamda TUS’a Son Bakis dizimizin içinde yer alan genel dahiliye kitabimizi genisletme ihtiyaci duyduk. Bu bakis açisiyla Dahiliye’nin kapsamina giren alti bilim dali için ayri kitaplar hazirladik. Spesifik dallarin konularini içeren ve spot bilgilerle donatilmis bu alti kitabin basliklari söyle siralanabilir

Yazar:  Dr. Engin Türkmen/ALFA YAYINLARI
Insan Kopyalamak Caiz mi?
     Biyoloji bilimi yeni buluslar, bu buluslarin insan hayatina yönelik uzun vadeli sonuçlari, gen mühendisligi, somatik hücreleri tanima alanlarinda gözlemledigimiz hizli gelismeler, bu sonuçlarin insanin ilk yaratildigindan beri sikintisini çektigi hastaliklarin tedavisinde kullanilmasiyla müthis basarilar gerçeklestirdi.Su günlerde gerek bilimsel ve gerek güncel yayin organlarinda insana ait gen haritasi alnindaki bilimsel basarilar konusuluyor. Bu basarilar; insan sagligi ve yasami ile ilgili sinirsiz etkilere ve boyutlara erismis durumda. Bu noktada erisilen son asama ise Doli adli kuzunun kopyalanmasiyla gündeme gelen, Dogu ve Bati dünyasinda tartismalara yol açan "insan kopyalamasi"dir. Elinizdeki eser; konuyu, bitkiler ve hayvanlardaki genetik kopyalama teknikleri ve sonuçlarindan tüp bebek uygulamasi için üretilen kopyalara ve cinsiyetin seçimine; organ üretiminden insan kopyalamanin mümkün olup olmadigina kadar genis bir düzlemde ele aliyor. Doktorlar ve genetik bilimcileri, isin tibbi yönüne ait verileri ortaya koyarken fikihçilar da bu uygulamalarin yol açacagi toplumsal meselelere deginiyorlar. Islam'da ve diger dinlerde kopyalamaya nasil bakildigini ve insanlik adina bu gelismenin hukuki sonuçlarinin hangi boyutlara varacagi, Dogu ve Bati dünyasindan örnekleriyle tartisiliyor.

Yazar:  BILGE YAYINLARI
Kütüphanedeki Beden
     "Tip tarihi, insan zekasinin hastaliga karsi verdigi kiyasiya mücadelenin de tarihidir ayni zamanda; hastalik ve ölüm, insanoglunun ekmegini ter dökerek kazanmaya basladigi günlerden beri onun en büyük laneti olmusutur." Dolayisiyla, edebiyatin da kendini bu serüvenin disinda tutmasi anlasilmaz bir ihmalkarlik olurdu. Bunun için, beden –aciyi çeken ve sifayi arayan beden-, Antik Çaglar’dan beri insan zihnini meraka sürükleyip korkutmus ve bu niteligiyle kütüphane raflarinda ayricalikli bir yer edinmistir. Dickens, Gogol, Nietzcshe, Proust, Kafka, Brecht, Camus ve Beckett gibi dünyaca ünlü yazarlarin hikâyeler, anilar, günlükler, gazete yazilari, denemeler, oyunlar, klinik olay aktarimlari, felsefi pasajlar ve Sokrates’in diyaloglari gibi metinlerden olusan ve edebi bir modern tip antolojisi formunda hazirlanan bu kitap, okurlara tip âleminde essiz bir gezinti yapma imkâni sunmaktadir.

Yazar:  Iain Bamforth/AGORA KITAPLIGI
Anne Adaylarinin Eslerinden Istedikleri
     Esinizi hamile oldugundan beri tanimakta zorluk mu çekiyorsunuz? Esinizde neler olup bitiyor ve onun için ne yapabilirsiniz? Dogumda ve bebek dogduktan sonraki iki zamanlar sizden neler bekliyor? Koca olarak kafanizda mutlaka birçok sorunuz vardir, yanitlari sizin için hazirladigimiz bu kitapta bulacaksiniz. Yer yer esprili bir dille yazilmis bu kitap, esinizin sizin tarafinizdan anlasildigini hissetmesi ve kendini güvende duymasi için sizi oldukça tesvik edecektir. Yanlis anlasilmalar ve hayal kirikliklari olmadan birbirinizin ve bebeginizin tadini daha çok çikartabilirsiniz.

Yazar:  Martina Dichler/ Susanne Mauss
Dayanacak Bir Bacak
     Dayanacak Bir Bacak, bir tip adaminin hasta kimligiyle hastane yasamini, hekimleri, hemsireleri ve iyilesme sürecini, hastanin dis dünyaya ve kendi uzuvlarina yabancilasmasini anlattigi olaganüstü bir kitap. Sinirsel bozukluklarin "veteriner" mantigiyla tedavi edilmesi anlayisini elestiren Oliver Sacks, klasik nörolojideki mekanik modelin yerine hastanin kisisel ve öznel deneyimlerinin ön planda oldugu, "benlik-referansli" bir nörolojik yaklasimi öneriyor.

Yazar:  Oliver Sacks
Kisilik Haklari ve Ötanazi
     Ötanazi insan haklari bakimindan tartisilmistir. Avrupa Insan Haklari Sözlesmesi'nin 2.md. Ile taraf devletlere baglanan öldürmeme ve ölüme karsi koruma borcu ile yasami güvenceye alma borcu, aktif ötanazinin (ister volonter, isterse non volonter olsun) yasalasmasi görüsünü dislar. Zira aktif ötanazi bir kimsenin yasamina bilinçli olarak son vermek anlamina gelir ki devlet, öldürmeme veya öldürmeyi yasaklama, kisaca "yasatmacilik ödevi" geregi, buna izin vermemelidir. Oysa pasif ötanazi bir kimsenin yasama hakkinin kasten elinden alinmasi anlamini tasimaz. Zira sonuç itibariyle ölüme sebebiyet veren unsur tedavinin veya yasam desteginin verilmemesi veya çekilmesi degil, hastanin içinde bulundugu kötü saglik durumudur.

Yazar:  Prof.Dr. Kudret Güven
Genlerimizle Yasamak
     'Insan'i anlamak için ideoloji ve fantezi yerine 'gerçeklik'le ilgilenenler için istisnai sayilabilecek ölçüde ilginç ve kullanisli bir kitap bu. Açik ve sade diliyle, insan davranisinin temelleriyle ilgili psikoloji, moleküler biyoloji ve genetik arastirmalarini tariyor. Alanindaki lider laboratuvar arastirmacilarindan biri olan Hamer, tam bir otorite gibi konusuyor.(E.O.Wilson, Pellegrino Üniversitesi, ordinaryüs Profesör, Harvard Üniversitesi)

Yazar:  Peter Copeland/ Dean Hamer
Sagligin Gaspi
     Muhalif söylemin en radikal yazarlarindan olan Illich, daha çok kurumlara yönelttigi elestirilerle taniniyor. Egitim, politika, tip gibi insan hayatinin en önemli alanlarinin kurumlastigini, eskiden insanlarin daha dolaysiz olarak karsiladiklari temel gereksinimlerin, çagdas toplumda 'bilimsel olarak' üretilmis hizmetlerin 'tüketilmesine' indirgendigini, böylece bireysel özelliklerin ve yaraticiliklarin yok edildigini söylüyor. Sagligin Gaspi'nda ise tip kurumunun denetlenemeyen bir otorite olarak, neyin hastalik oldugunu, kimin hasta oldugunu ve hastalara ne yapmak gerektigini belirlediginde saglimiz için büyük bir tehdit olusturdugunu; bedenlerimiz üzerindeki hakkimiza tecavüz ettigini; ilaç tüketimini tesvik ederek toplumun hastalikli yapisini güçlendirdigini; sagliga bir 'mühendislik modeli' olarak yaklastigi için insanlarin kendi insani zaaflari, incinebilirlikleri ve biriciklikleriyle, kisisel ve özerk bir biçimde bas etme potansiyellerini yok ettigini anlatiyor.

Yazar:  Ivan Illich
Tanıtılan Kitap Sayısı : 16 / Sayfa No :   1 2

ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası