Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Baharatlarin vücuda faydalari

Yiyeceklerin vazgeçilmezleri olan baharatlar, birçok rahatsizliga da ilaç oluyor. Baharatlar, insan vücudundaki rahatsizliklarin tedavisi için ilaç niteliginde.

Yiyeceklerin vazgeçilmezleri olan baharatlar, birçok rahatsizliga da ilaç oluyor. Yapilan arastirmalara göre, baharatlar, insan vücudundaki rahatsizliklarin tedavisi için ilaç niteliginde.

Baharatin tiptaki faydalarinin çok eskiden bu yana bilindigini belirten uzmanlar, "Bu yöntemle tedavide kullanilan baharatlar yan etki göstermemektedir. Bu türlü tedavinin tarihi çok eskiye dayanmaktadir" diyor. Iste arastirmalara göre hangi baharat hangi rahatsizliga iyi geliyor:

Agiz yaralarina karsi, sirke ve susam yagi karisimiyla gargara yapilabilir. Birer çorba kasigi bögürtlen yapragi, hunnap, mercimek ve sinirli yapraktan olusan karisimi kaynatip, ilikken gargara yapabilirsiniz. Kuru üzüm, anason ve bali ayni ölçüde karistirip, yaralarin üzerine sürebilirsiniz. Bol kekik çigneyin.

Akciger rahatsizliklari için isirgan tohumu, karabiber, mürsafi, bal ve hardal esit miktarda karistirilir ve sabah aksam birer çorba kasigi yenir.

Alerji için, 100 gr. isirgan otu arti 100 gr. kirkkilit otu karisimini çay gibi demleyip, günde 3 çay bardagi içmek ve bu tedaviye en az 20 gün devam etmek gerekir. Sahtere otu çay gibi demlenip, sabah aksam 1 su bardagi içilebilir.

Birer çorba kasigi aci yonga ve ravend çini, demlenip sabah aksam birer bardak içilir. Kasinan bölgeye ogulotunu haslayip ezerek koyarsaniz kasinti geçer.

Arastirmalara göre apandisit hastaligini önleyici en etkili sey, bögürtlen çayidir.

Arpacik için bir çay bardagi sicak suya bir tutam papatya konur ve bir müddet sonra süzülerek bununla göze masaj yapilir. Bu tedavi 2 saatte bir, 5-10 dakika tekrarlanir.

Astim hastaligi için bir litre suya bir tutam mersin yapragi veya isirgan konur ve 10 dakika kaynatilip demlenir ve süzülür. Günde 8-10 çay bardagi, sekersiz olarak içilir. Bir litre sicak suya 5 yemek kasigi isirgan otu konur, 5 dakika sonra süzüp günde 8-10 bardak sekersiz içilir.

Bademcik için kekik gargarasi çok etkilidir, bunun yani sira balik yagi da içilebilir.

Basur rahatsizligi olanlar, zulumba ve üzerlik tohumunu esit oranlarda karistirip, sabahlari aç karnina bir çay kasigi yiyebilir.

Bas agrisina bir bardak sicak suya birer tutam lavanta, papatya, nane, biberiye ve kekik konur, 5 dakika sonra süzerek günde 2-4 bardak içilir.

Böbrek ve mesane tasi için bir litre suya birer tutam kirkkilit otu, misir püskülü ve kiraz sapi konur, 5 dakika kaynatilir ve süzerek günde 2-4 bardak içilir. Agriyi dindirmek içinse; 1 litre suya birer tutam keten tohumu ve meyan kökü konur, 15 dakika kaynatilip süzülür ve günde 3-4 bardak aç karnina içilir.

Cilt hastaliklari için 80 gram ravent çini, bir kilo bal ile karistirilarak günde 3 ögün aç karnina bir tatli kasigi yenir.

Damat tikanikligi için 250 gram hayit tohumu, 6 litre suda yarim saat kaynatilir ve günde 3 ögün, aç karna, bir çay bardagi içilir. (Tansiyon düsürücü etkisi vardir.)

Dudak çatlamasi için balmumu ve gülyagi birlikte eritilerek çatlaklara sürülür. Susam yagi da iyi bir koruyucudur.

Ergenlik ve sivilceler için sap ve narkabugunu sirkeli suda kaynatip bu suyla sivilceleri silmek yararlidir.

Gastrit için her gün kahvaltidan önce 1 çay kasiginin dörtte biri oraninda Hardal tohumunu, ilik suyla içmek ve bu tedaviyi 20 günlük kür halinde yapmak faydalidir.

Guatr için tere tohumu, nöbet sekeri veya bal ile esit oranlarda karistirilip yenir. Deniz süngeri kurtulup toz haline getirilir ve balla karistirilarak yenir.

Kalp krizine karsi ökseotu çayi, melisa çayi ve adaçayi içmek kap krizini önleyici etkiye sahiptir. Ayrica civanperçemi, atkuyrugu ve kekik oturma banyolari da yararlidir.

Kansizlik için 50 gram kinakina, bir kilogram siyah kuru üzüm ve bir miktar mürdüm erigiyle 3 litre suda bir müddet kaynatilir ve günde 3 ögün içilir.

Kas erimesine karsi günde 3-4 bardak aslanpençesi çayi yudum yudum içilmelidir.

Kemik erimesine karsi günde 3-4 bardak Civanperçemi çayi yudum yudum içilmelidir.

Kireçlenmeye karsi 400 gram Ardiç tohumu, 1 kilo bal ile karistirilir ve bu karisimdan, günde 3 ögün, aç karnina, 1 tatli kasigi yenir.

Nefes darligina karsi bir miktar deniz kadayifi, toz haline getirilir. Ihlamur içine 1 çay kasigi oraninda katilarak kaynatilip içilir.

Öksürük için günde 20 gramdan fazla olmamak kaydiyla, defne tohumu bal ile karistirilip yenir. 100 gram toz zencefil ve 100 gram toz zerdeçal 1 kilo bal ile karistirilarak günde 3 ögün aç karna, 1 tatli kasigi yenir.

Prostat için 100 gram egir kökü, 5 litre suda, 2.5 litre kalincaya dek kaynatilir. Günde 3 ögün, yemeklerden yarim saat önce, 1 çay bardagi içilir. Ayni miktarda kereviz tohumu da ayni sekilde hazirlanarak günde 3 ögün, yemeklerden 15 dakika önce, 1 çay bardagi içilir.

Romatizma için hardal tohumu dövülüp, bal ile karistirilarak yenir. Ayrica, agrili bölgeye sürülür. 100 gram pelesenk yagi, 70 gram kekik yagi, 50 gram alabalik yagi ve 25 gram karanfil yagi karistirilip agrili bölgeye tatbik edilir.

Sedef hastaligi için 50 gram isirganotu, 50 gram sahtereotu ve 50 gram civanperçemi 1 litre sicak suda 15 dakika bekletilip süzülür ve günde 3-4 bardak içilir.

Seker hastaligi için 1 litre sicak suya 20 gram mersin yapragi konup 5-10 dakika demlenir ve gün boyu içilir. 250 gram servi kozalag e, biberiye ve kekik konur, 5 dakika sonra süzerek günde 2-4 bardak i, 250 gram pelinotu ve 100 gram melisa 2.5 litre alkole konur. Hava almayan bir kapta 45 gün bekletilir ve günde 3 ögün, aç karna, 1 kahve fincani suya 8-10 damla damlatilarak içilir.

Kaynak: mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH -
Ege üniversitesinde 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05559408054

Ege üniversitesinde yatmakta olan Hastz ESAT Gençtürk için acil Arh - kana ihtiyaç vardır 05549408054

Tarih: 12/17/2014 6:22:13 AM
Oya gürbüz
  Aranan Kan: AB RH +
ankara demetevler onkoloji'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05336088366

ilik nakli ameliyatı olan hastz için Acil kan ihtiyacımız vardır

Tarih: 12/17/2014 12:58:49 AM
seçkin şahin
  Aranan Kan: B RH -
Ankara Gazi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0507 579 83 32

ACILL Çarşamba gününe kadar Brh (-) kan ihtiyacı bulunmaktadır. Kendisinde veya çevresinde bulunanların acil irtibata gecmesi önemle duyrulur Semih ünal: 0507 579 83 32

Tarih: 12/15/2014 11:27:24 AM
Semih UNAL
  Aranan Kan: B RH -
MEDİCALPARK GÖZTEPE'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5322422552

MEDİCALPARK GÖZTEPE HASTANESİNDE YATMAKTA OLAN HATAMIZ İÇİN B RH- KANA ACİL İHTİYAÇ VARDIR.KAN VERMEK İSTEYENLERİN 0532 242 25 52 NOLU TELEFONDAN HAMDİ ALTINDAL'I ARAMALARI RİCA OLUNUR.

Tarih: 12/12/2014 10:50:24 AM
HAMDİ ALTINDAL
  Aranan Kan: 0 RH -
aydın kayaduman'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05362941445

istanbul ÇAPA TIP FAKÜLTESiNDE YATMAKTA OLAN BiR HASTAMIZ İÇİN, ACiL 0 (RH) NEGATiF KANA iHTiYAÇ VARDIR. KAN VERMEK iSTEYENLERIN ÜYEMiZ Sayın: AYDIN KAYADUMAN 0536 294 14 45 NUMARADAN ARAMALARI ÖNEMLE RiCA OLUNUR

Tarih: 12/10/2014 7:53:29 AM
aydın kayaduman
EN SON EKLENEN LİNK
1
DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇETIK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası