Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIPERTANSIYONDA ILAÇSIZ TEDAVI

Hipertansiyon dünyanin en önemli saglik sorunlari arasinda ilk sirayi aliyor. Dünyada 1 milyarin üzerinde, Türkiye'de ise yaklasik 6 milyon yüksek tansiyon hastasi bulunuyor. Bu hastalarin yüzde 25’i dirençli hipertansiyon hastasi ve bu kisiler gözden kaçabiliyor. Tedavi ve düzenli ilaç kullanimina ragmen bir türlü düsmeyen dirençli hipertansiyon tedavisinde ümit vaad eden renal denervasyon yöntemi yüz güldürüyor. Dünyada 3-4 yildir uygulanan Renal Denervasyon yönteminde yapilan küçük bir müdahale ile tansiyon degerini 30 puan kadar düsürmek mümkün. Liv Hospital Girisimsel Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Alp Burak Çatakoglu, günde 3 4 adet ilaç alinmasina ragmen düsmeyen yüksek tansiyon hastalari için renal denervasyon yöntemini tavsiye ediyor. Doç. Dr. Alp Burak Çatakoglu renal denervasyon yönteminin kimlere ve nasil uygulanmasi gerektigi konusunda bilgilendiriyor.

- Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon, atardamarlardaki kan basincinin yükselmesi ile olusur. Bu nedenle kalp kanin normal dolasimini saglamak için daha fazla bir yüke karsi çalismak zorunda kalir. Genellikle hiçbir isaret vermez ve pek çok kisi varligindan haberdar degildir. Büyük tansiyon kalp kasildiginda ölçülen, küçük tansiyon ise kalp iki atim arasinda dinlenirken ölçülen basinçlardir. Normal tansiyon büyük için 120, küçük için 80’dir ve 120/80 mmHg olarak belirtilir. Bu deger iki ölçümde 140/90’in üzerine çiktiginda “hipertansiyon” olarak adlandirilir.

- Risk faktörleri nelerdir?

Hipertansiyon tedavi edilmediginde, hayati tehdit edebilen ciddi saglik problemlerine yol açar. Kalp hastaligi, felç ve böbrek yetmezligi bunlardan en önemlileridir. Hastalarin yüzde 90’indan fazlasinda hipertansiyonun bir sebebi bulunmaz ancak bazi risk faktörleri ile iliskili olabilecegi görülmüstür: Yas, kilolu olmak, stres, sagliksiz beslenme, anne-babada hipertansiyon olmasi, böbrek veya tiroid hastaliklari gibi.

- Hipertansiyon hastalarinin nelere dikkat etmesi gerekir?

Hipertansiyonu olan hastalara ilk öneri saglikli yasam tarzinin benimsenmesidir. Düzenli egzersiz, sigarasiz hayat, saglikli beslenme ve tuzun azaltilmasi tavsiye edilir. Ancak pek çok hastada sadece bu önerilere uymak yeterli degildir. Hipertansiyona neden olabilecek etkenlerin arastirilmasi ve ilaç tedavisi de tansiyon kontrolü için önemlidir.

- Dirençli hipertansiyon nedir?

Dirençli hipertansiyon yeterli ilaç tedavisine ragmen tansiyonun yüksek seyretmesi olarak tanimlanir. Dirençli hipertansiyonu olan hastalarda 3 veya daha fazla ilaç kullanilmasina ragmen büyük tansiyon 140’in üzerinde ölçülür. Ilaç tedavisi ile tedavi edilen hastalarin yaklasik yüzde 13’ü dirençli hipertansiyona sahiptir. Kontrol edilmesi güç, dirençli hipertansiyon ölümcül sonuçlara varabilecegi için ilaç disinda da tedavi olasiliklari üzerine arastirmalar yogunlasmistir. Son yillarda bilimsel ve klinik çalismalar ile de kanitlanmis yeni bir tedavi yöntemi gündeme gelmistir. “Renal denervasyon” özellikle bu dirençli hipertansiyona sahip hastalarda yeni bir umut isigi olmustur.

- Renal denervasyon kimlere uygulanmali?

Günde 3 veya daha fazla tansiyon ilaci kullanmasina ragmen, büyük tansiyonu 140, küçük tansiyonu 90 ve üzerinde olup bir türlü kontrol altina alinamayan hipertansiyon tedavisinde renal denervasyon yöntemi rahatlikla kullanilabilir. Eger hekim hastanin tansiyon yüksekliginin hormon düzensizligi veya börek hastaligi gibi bir sebepten kaynaklanmadigini tespit etmisse her yastan bu sorunu yasayan hastalar için, umut veren bir yöntem.

- Yöntem nasil uygulaniyor?

Renal denervasyon yöntemi 3-4 yildir dünyada da uygulaniyor. Girisimsel kardiyoloji uzmaninin yaptigi renal denervasyon islemi yaklasik 45 dakika sürüyor ve lokal anestezi altinda gerçeklesiyor. Kasiktaki bir atardamardan girilerek böbrek atar damarina ulasiliyor. Ince uçlu katater yardimiyla her iki böbrek damarini çevreleyen sinirlere radyo frekansi veriliyor. Böylece tansiyonunun yükselmesine neden olan sinirlerinin bloke edilmesi sonucunda tansiyonun çok yüksek degerlere çikmasi engelleniyor. Hasta ertesi gün evine ve günlük hayatina dönebiliyor. Bu yöntemle ilaç kullanimi kademeli olarak azaltilabiliyor. Uygulamadan sonra tansiyon degerlerinde 6 ay içinde 30 puanlik bir düsüs saglanabiliyor. Örnegin tansiyonu 160 olan bir hastanin tansiyonu 130 gibi bir degere düsebiliyor.

- Yöntemin basari orani nedir?

Dünyada 1 milyarin üzerinde, Türkiye'de ise yaklasik 6 milyon yüksek tansiyon hastasi bulunuyor. Ancak bu hastalarin yüzde 25’i dirençli hipertansiyon hastasi ve bu kisiler gözden kaçabiliyor. Ülkemizde ölümlere sebep olan kronik hastaliklarin basinda ne yazik ki yüksek tansiyon geliyor bu yüzden ilaç tedavisine yanit vermeyen dirençli hipertansiyon hastalari hekimiyle konusarak renal denervasyon yöntemi ile ilgili bilgi alabilir. ''Renal denervasyon'' yöntemi uygun hastalara uygulandiginda yüzde 80-90 oraninda basari saglaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası