Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIPERTANSIYONDA ILAÇSIZ TEDAVI

Hipertansiyon dünyanin en önemli saglik sorunlari arasinda ilk sirayi aliyor. Dünyada 1 milyarin üzerinde, Türkiye'de ise yaklasik 6 milyon yüksek tansiyon hastasi bulunuyor. Bu hastalarin yüzde 25’i dirençli hipertansiyon hastasi ve bu kisiler gözden kaçabiliyor. Tedavi ve düzenli ilaç kullanimina ragmen bir türlü düsmeyen dirençli hipertansiyon tedavisinde ümit vaad eden renal denervasyon yöntemi yüz güldürüyor. Dünyada 3-4 yildir uygulanan Renal Denervasyon yönteminde yapilan küçük bir müdahale ile tansiyon degerini 30 puan kadar düsürmek mümkün. Liv Hospital Girisimsel Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Alp Burak Çatakoglu, günde 3 4 adet ilaç alinmasina ragmen düsmeyen yüksek tansiyon hastalari için renal denervasyon yöntemini tavsiye ediyor. Doç. Dr. Alp Burak Çatakoglu renal denervasyon yönteminin kimlere ve nasil uygulanmasi gerektigi konusunda bilgilendiriyor.

- Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon, atardamarlardaki kan basincinin yükselmesi ile olusur. Bu nedenle kalp kanin normal dolasimini saglamak için daha fazla bir yüke karsi çalismak zorunda kalir. Genellikle hiçbir isaret vermez ve pek çok kisi varligindan haberdar degildir. Büyük tansiyon kalp kasildiginda ölçülen, küçük tansiyon ise kalp iki atim arasinda dinlenirken ölçülen basinçlardir. Normal tansiyon büyük için 120, küçük için 80’dir ve 120/80 mmHg olarak belirtilir. Bu deger iki ölçümde 140/90’in üzerine çiktiginda “hipertansiyon” olarak adlandirilir.

- Risk faktörleri nelerdir?

Hipertansiyon tedavi edilmediginde, hayati tehdit edebilen ciddi saglik problemlerine yol açar. Kalp hastaligi, felç ve böbrek yetmezligi bunlardan en önemlileridir. Hastalarin yüzde 90’indan fazlasinda hipertansiyonun bir sebebi bulunmaz ancak bazi risk faktörleri ile iliskili olabilecegi görülmüstür: Yas, kilolu olmak, stres, sagliksiz beslenme, anne-babada hipertansiyon olmasi, böbrek veya tiroid hastaliklari gibi.

- Hipertansiyon hastalarinin nelere dikkat etmesi gerekir?

Hipertansiyonu olan hastalara ilk öneri saglikli yasam tarzinin benimsenmesidir. Düzenli egzersiz, sigarasiz hayat, saglikli beslenme ve tuzun azaltilmasi tavsiye edilir. Ancak pek çok hastada sadece bu önerilere uymak yeterli degildir. Hipertansiyona neden olabilecek etkenlerin arastirilmasi ve ilaç tedavisi de tansiyon kontrolü için önemlidir.

- Dirençli hipertansiyon nedir?

Dirençli hipertansiyon yeterli ilaç tedavisine ragmen tansiyonun yüksek seyretmesi olarak tanimlanir. Dirençli hipertansiyonu olan hastalarda 3 veya daha fazla ilaç kullanilmasina ragmen büyük tansiyon 140’in üzerinde ölçülür. Ilaç tedavisi ile tedavi edilen hastalarin yaklasik yüzde 13’ü dirençli hipertansiyona sahiptir. Kontrol edilmesi güç, dirençli hipertansiyon ölümcül sonuçlara varabilecegi için ilaç disinda da tedavi olasiliklari üzerine arastirmalar yogunlasmistir. Son yillarda bilimsel ve klinik çalismalar ile de kanitlanmis yeni bir tedavi yöntemi gündeme gelmistir. “Renal denervasyon” özellikle bu dirençli hipertansiyona sahip hastalarda yeni bir umut isigi olmustur.

- Renal denervasyon kimlere uygulanmali?

Günde 3 veya daha fazla tansiyon ilaci kullanmasina ragmen, büyük tansiyonu 140, küçük tansiyonu 90 ve üzerinde olup bir türlü kontrol altina alinamayan hipertansiyon tedavisinde renal denervasyon yöntemi rahatlikla kullanilabilir. Eger hekim hastanin tansiyon yüksekliginin hormon düzensizligi veya börek hastaligi gibi bir sebepten kaynaklanmadigini tespit etmisse her yastan bu sorunu yasayan hastalar için, umut veren bir yöntem.

- Yöntem nasil uygulaniyor?

Renal denervasyon yöntemi 3-4 yildir dünyada da uygulaniyor. Girisimsel kardiyoloji uzmaninin yaptigi renal denervasyon islemi yaklasik 45 dakika sürüyor ve lokal anestezi altinda gerçeklesiyor. Kasiktaki bir atardamardan girilerek böbrek atar damarina ulasiliyor. Ince uçlu katater yardimiyla her iki böbrek damarini çevreleyen sinirlere radyo frekansi veriliyor. Böylece tansiyonunun yükselmesine neden olan sinirlerinin bloke edilmesi sonucunda tansiyonun çok yüksek degerlere çikmasi engelleniyor. Hasta ertesi gün evine ve günlük hayatina dönebiliyor. Bu yöntemle ilaç kullanimi kademeli olarak azaltilabiliyor. Uygulamadan sonra tansiyon degerlerinde 6 ay içinde 30 puanlik bir düsüs saglanabiliyor. Örnegin tansiyonu 160 olan bir hastanin tansiyonu 130 gibi bir degere düsebiliyor.

- Yöntemin basari orani nedir?

Dünyada 1 milyarin üzerinde, Türkiye'de ise yaklasik 6 milyon yüksek tansiyon hastasi bulunuyor. Ancak bu hastalarin yüzde 25’i dirençli hipertansiyon hastasi ve bu kisiler gözden kaçabiliyor. Ülkemizde ölümlere sebep olan kronik hastaliklarin basinda ne yazik ki yüksek tansiyon geliyor bu yüzden ilaç tedavisine yanit vermeyen dirençli hipertansiyon hastalari hekimiyle konusarak renal denervasyon yöntemi ile ilgili bilgi alabilir. ''Renal denervasyon'' yöntemi uygun hastalara uygulandiginda yüzde 80-90 oraninda basari saglaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN EĞİTİM VE ARAŞ. HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05383599482

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyat olan yakınımız için acilen B Rh- kan grubuna sahip kana ihtiyacımız vardır. Yardımcı olmak isteyen gönüllü vatandaşlarımız 05383599482 numaralı telefondan Erdal Erdoğan'a ulaşırlarsa çok seviniriz. Unutmayalım ki bir gün hepimiz aynı durumda bulunabiliriz.

Tarih: 2/20/2018 12:28:07 AM
ERDAL ERDOĞAN
  Aranan Kan: 0 RH -
Numune Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0533 372 74 30

Ankara Numune Hastanesi 3 numaralı yoğun bakımda yatan Hayri ACAR adlı hasta için 0 Rh negatif kan aranıyor.

Tarih: 2/19/2018 1:40:37 AM
Serpil
  Aranan Kan: 0 RH -
9 EYLÜL ÜNİVERSİTE HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5073543890

9 Eylül Üniversite Hastanesi Onkoloji Servisi nde yatmakta olan Selma ÇEKLİ YILMAZ için ÇOK ÇOK ACİL 0RH - KAN VE TROMBOSİT ihtiyacımız vardır. Lütfen desteklerinizi bekliyoruz.

Tarih: 2/15/2018 10:47:27 AM
Gamze ŞENER
  Aranan Kan: A RH +
KARTAL KIZILAY KAN MERKEZİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05303215214

Emrah Kundurlu isimli hasta için A rh (+) kana ihtiyaç vardır. Kan vermek isteyenlerin Kartal Kızılay Kan Merkezine başvurmalarını rica ederiz. 05303215214

Tarih: 2/9/2018 3:05:49 AM
Emrah Kundurlu
  Aranan Kan: 0 RH -
İSTANBUL BAYRAMPAŞA KOLAN HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0 532 265 19 18

STANBUL BAYRAMPAŞA KOLAN HASTANESİNDE YATAN HASTA İÇİN ACİL 0 RH (-) KANA İHTİYAÇ VARDIR. HASTA 3 VEYA 4 GÜN SONRA AMELİYATA ALINACAKTIR. ACİL İHTİYAÇTA ARAYAN GÖNÜLLÜLERE TELEFON EDİLECEKTİR. AMELİYATTAN 2 3 SAAT ÖNCE BAĞIŞÇILARIN HASTANEDE OLMASI GEREKLİDİR. DOKTORUN RİCASI ALKOL UYUŞTURUCU MADDE KULLANMAMIŞ DÖVMESİ OLMAYAN BAĞIŞÇILARIN 3 GÜN SONRA +90 532 265 19 18 ( OĞLU AHMET GÖKÇEN İLE İRTİBAT KURMASI RİCA OLUNUR ) İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. NOT: KAN BAĞIŞI YAPACAK KİŞİLERİN HASTANIN AMELİYAT ÖNCESİ KAN UYUMU VAR MI YOK MU DİYE ÖNCEDEN HASTANEYE GİDİP TEST OLMASI GEREKLİDİR

Tarih: 2/7/2018 7:29:27 AM
HAMDİYE GÖKÇEN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası