Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR DEPRESYONUNDAN EGZERSIZLE KURTULUN

Isteksizlik, bas agrisi, istah kaybi, sebepsiz yorgunluk. Soguyan havalar, kisalan günler sonbaharla birlikte depresyonu tetikliyor. Life Fitness Akademi Uzmanlarindan Özgür Güngör; uygun egzersizler ve dogru nefes yöntemleriyle kendimizi daha mutlu ve enerjik hissedebilecegimize dikkat çekiyor.

Düsük siddetli egzersizlerle oksijen seviyenizi artirin

Herhangi bir kaynagi olmayan bas agrisi ve halsizlik için Aerobic, Pilates, TRX Suspension Training System, Bosu gibi çok nefes nefese kalmadan yapilacak düzenli egzersizler etkili olacaktir. Bu tür egzersizler kanin oksijen baglama kapasitesini artirir, yani kan vücudun gerekli yerlerine daha çok oksijen tasir. Beyin de buna dahildir. Eger bas agrisindan kurtulmak için egzersiz yapiyorsaniz çok yüksek siddetli egzersizden kaçinin. Çok yüksek siddetli egzersizlerde vücut oksijenden yana sikinti çekebileceginden ve kandaki oksijen miktari da yüksek siddetli egzersizde daha az olacagindan beyin de oksijensiz kalacaktir dolayisiyla eger bas agrisindan ötürü egzersiz yapiliyor ise bu göz önünde bulundurulmasi gereken bir durumdur.

Beslenme ve dinlenmeye de zaman ayirin ve küçük hareketlerle baslayin

Halsizlik tamamen enerji seviyeleri ile alakalidir. Enerji depolarini bosalttiktan sonra yerine koymaliyiz. Egzersiz hiçbir zaman tek basina degerlendirilmemeli, beslenme ve dinlenme de mutlaka ele alinmalidir. Depresyon nedeniyle harekete karsi isteksizlik ve halsizlik var ise çalismaya küçük küçük baslamayi önerebiliriz. Örnegin; oturdugunuz yerde çesitli esnetmeler, çesitli kas ve eklem hareketleri ile baslanabilir. Sonrasinda bir özel antrenör ya da sizi harekete geçirecek bir arkadas bulmalisiniz.

Tembellikle depresyon kardestir.

Hareketsizlik tembelligi getirir, tembellik de insana kilo aldirir ve zaman içerisinde hareketlerini kisitlar, ayni hareketleri daha zorlanarak yapmaniza yol açar giderek daha az hareketli bir yasam sürersiniz, giderek sosyal hayatiniz bozulabilir bu da depresyona yol açabilir. Bunun yani sira depresyona bagli tembellikte mümkündür. Kendinizi kandirdiginiz her egzersizin sonunda emin olun hareket etmeden önceki halinizden daha iyi hissedeceksiniz.

Egzersiz özgüven duygunuzu gelistirir. Bu da depresif ruh halinden uzaklasmaniza yardimci olur.

Life Fitness Akademi Uzmani Özgür Güngör’e göre hareketliligin bedene faydasi, kimyasal ve fizyolojik etkilerden ötürü. Depresyonu yenmede etkisi ise kisinin kendisi için bir seyler yapmasi, özgüven duygusunun gelismesi, kisinin kendini daha önemli hissetmesi ve sinirlarini zorlamasi ile gerçeklesiyor. Güngör; “Egzersiz toplumla birlikte yapiliyorsa ya da egzersizin sonuçlariyla elde edilen kazanimlar toplum içerisinde belli durumlarda degerlendiriliyorsa yapilan sporun tabii ki sosyallesme açisindan da katkilari vardir” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası