Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR DEPRESYONUNDAN EGZERSIZLE KURTULUN

Isteksizlik, bas agrisi, istah kaybi, sebepsiz yorgunluk. Soguyan havalar, kisalan günler sonbaharla birlikte depresyonu tetikliyor. Life Fitness Akademi Uzmanlarindan Özgür Güngör; uygun egzersizler ve dogru nefes yöntemleriyle kendimizi daha mutlu ve enerjik hissedebilecegimize dikkat çekiyor.

Düsük siddetli egzersizlerle oksijen seviyenizi artirin

Herhangi bir kaynagi olmayan bas agrisi ve halsizlik için Aerobic, Pilates, TRX Suspension Training System, Bosu gibi çok nefes nefese kalmadan yapilacak düzenli egzersizler etkili olacaktir. Bu tür egzersizler kanin oksijen baglama kapasitesini artirir, yani kan vücudun gerekli yerlerine daha çok oksijen tasir. Beyin de buna dahildir. Eger bas agrisindan kurtulmak için egzersiz yapiyorsaniz çok yüksek siddetli egzersizden kaçinin. Çok yüksek siddetli egzersizlerde vücut oksijenden yana sikinti çekebileceginden ve kandaki oksijen miktari da yüksek siddetli egzersizde daha az olacagindan beyin de oksijensiz kalacaktir dolayisiyla eger bas agrisindan ötürü egzersiz yapiliyor ise bu göz önünde bulundurulmasi gereken bir durumdur.

Beslenme ve dinlenmeye de zaman ayirin ve küçük hareketlerle baslayin

Halsizlik tamamen enerji seviyeleri ile alakalidir. Enerji depolarini bosalttiktan sonra yerine koymaliyiz. Egzersiz hiçbir zaman tek basina degerlendirilmemeli, beslenme ve dinlenme de mutlaka ele alinmalidir. Depresyon nedeniyle harekete karsi isteksizlik ve halsizlik var ise çalismaya küçük küçük baslamayi önerebiliriz. Örnegin; oturdugunuz yerde çesitli esnetmeler, çesitli kas ve eklem hareketleri ile baslanabilir. Sonrasinda bir özel antrenör ya da sizi harekete geçirecek bir arkadas bulmalisiniz.

Tembellikle depresyon kardestir.

Hareketsizlik tembelligi getirir, tembellik de insana kilo aldirir ve zaman içerisinde hareketlerini kisitlar, ayni hareketleri daha zorlanarak yapmaniza yol açar giderek daha az hareketli bir yasam sürersiniz, giderek sosyal hayatiniz bozulabilir bu da depresyona yol açabilir. Bunun yani sira depresyona bagli tembellikte mümkündür. Kendinizi kandirdiginiz her egzersizin sonunda emin olun hareket etmeden önceki halinizden daha iyi hissedeceksiniz.

Egzersiz özgüven duygunuzu gelistirir. Bu da depresif ruh halinden uzaklasmaniza yardimci olur.

Life Fitness Akademi Uzmani Özgür Güngör’e göre hareketliligin bedene faydasi, kimyasal ve fizyolojik etkilerden ötürü. Depresyonu yenmede etkisi ise kisinin kendisi için bir seyler yapmasi, özgüven duygusunun gelismesi, kisinin kendini daha önemli hissetmesi ve sinirlarini zorlamasi ile gerçeklesiyor. Güngör; “Egzersiz toplumla birlikte yapiliyorsa ya da egzersizin sonuçlariyla elde edilen kazanimlar toplum içerisinde belli durumlarda degerlendiriliyorsa yapilan sporun tabii ki sosyallesme açisindan da katkilari vardir” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Haccettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05377742330

MUSA OĞUZ adına ACİL HERHANGİ BİR GRUP kan lazım Acil

Tarih: 6/20/2018 11:26:20 AM
Kübra oğuz
  Aranan Kan: B RH +
Musa Oğuz'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05377742330

HACCETTEPE hastanesi ACİL MUSA OĞUZ adına Herhangibir grup kan bağışı Çok acil lütfen

Tarih: 6/20/2018 11:21:56 AM
Kübra oğuz
  Aranan Kan: B RH +
Musa Oğuz'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 58333465782

Saat 22.00 a kadar Haccettepe hastanesi 7.nolu kapı kan bağış ünivesi çok acilll

Tarih: 6/20/2018 11:13:19 AM
Kübra oğuz
  Aranan Kan: 0 RH -
Ankara Sıhhıye Yüksek İhtisas Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5442072762

Ardaşlar arkadaşımın babası için ACİL 0rh negatif kana ihtiyacımız vardır. Hasta Ankara Sıhhıye Yüksek İhtisas Hastanesinde. Durumu acil. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İrtibat numarası: 05069877722 Mithatcan Erdoğan

Tarih: 6/5/2018 11:48:41 AM
OKAN YILDIRIM
  Aranan Kan: B RH -
Pendik Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5531316065

Sebahattin Tazegül Pendik Marmara Eğitim Araştırma Hastanesinde yoğun bakımda ACİL BRH (-) kan ihtiyacı vardır. Kan grubu uyan duyarlı arkadaşlara duyurulur. (3 haziran 2018 15:00) iletişim volkan tazegul 05531316065

Tarih: 6/3/2018 5:25:25 AM
volkan tazegül
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası