Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENÇLERDE BEL AGRISINA DIKKAT!

Günümüzde bel agrilari, yetiskinlerin oldugu kadar çocuklarin ve gençlerin de önemli bir sorunu olarak ortaya çiktigina dikkatleri çeken Dr. Ilker Solmaz, son yillarda yapilan arastirmalara göre gençlerde bel agrisi sikliginin arttigini vurguladi.

Hatali durus bozukluklarinin bel agrisina neden oldugunu belirten Türkiye Proloterapi ve Agri Merkezi Klinik Direktörü Uzman Doktor Ilker Solmaz, “ bel agrisi sikayeti ile gelen hastalarin yas ortalamalari gün geçtikçe düsmektedir. Bunun en önemli sebebi çocuklarda ve gençlerdeki kötü beslenme, egzersizden yoksun sedanter adini verdigimiz hayattir. Geçmis 5 yilda bel agrisi sikayetiyle tedavi ettigimiz hasta yas grubu 35-40 ve üzeri iken, günümüzde bu yas grubu 15-20 arasina kadar inmistir ” dedi.

Çocukluk ve Gençlik Döneminde Bel Agrisina Dikkat

Kas ve iskelet sistemindeki kronik agrili rahatsizliklarda en etkili yöntemin Proloterapi oldugunu belirten Anestezi ve Reanimasyon Uzmani Doktor Ilker Solmaz, “Proloterapi'' yöntemi ile agriya neden olan hasarli bölgede, özel bir solüsyonla mikropsuz iltihap olusturduklarini ve vücudu vücuda bagisiklik sistemi hücreleriyle tedavi ettirdiklerini belirtti. Çocukluk ve gençlik döneminde bel agrilarina önlem alinmadigi takdirde; durus bozuklugu bulunan, kambur, sürekli sirt, boyun sikayetleri çeken bir nesille karsi karsiya kalabiliriz.” diye konustu.

Bel Agrisini Önemseyin

Son yillarda bel agrisinin genç yaslarda görülmesinin, hareketsizlik ve hizli beslenmeye bagli oldugu konusuna dikkatleri çeken Uzman Doktor Ilker Solmaz, “Okullarda uzun ders saatlerinden sonra dershanelere giden ögrenci tüm gününü oturarak geçirmektedir. Eve geldiklerinde ise dinlenmek ya da beli rahatlatici egzersiz yapmak yerine bilgisayar basina geçmektedirler. Ayrica yogun tempo içinde fast-food adi verilen atistirmalik yiyecekler, egzersiz yapmayan bedenle birlesince ortaya sismanlik çikmaktadir. Okullara yürüyerek degil, servislerle ulasmak ise çocuk ve gençlerimizin egzersizden yoksun kalmasinin diger bir nedenidir” diyerek önlem alinmasi gerektigini vurguladi.

Bel Agrisindan Korunmak Için Vücudu Iyi Kullanin

Bel agrisindan korunmak için durus ve vücudu iyi kullanma aliskanliginin gençlere kazandirilmasi gerektiginin altini çizen Uzm. Dr. Ilker Solmaz, sirt ve bel kaslari için en faydali egzersizin yüzme oldugunu, kapali yüzme havuzlarinda yaz-kis haftada 3-4 gün birer saat yüzmenin, çocuklarimizin bel baglarinin ve kaslarinin saglikli kalmasina faydali olacaginin altini çizdi.

Ailelere ve Egitimciler Ne Yapmali?

Uzm. Dr. Ilker Solmaz, aileleri; çocuklari hareket etmeye, spor yapmaya yönlendirilmesi, bilgisayar basinda geçen saatler konusunda sinirlandirmasi, okul çantalarinin mümkün oldugu kadar hafif olmasi ve düzgün bir sekilde tasinmasi konusunda uyarirken, fast-food haricinde asiri kilo almayi önleyecek saglikli besinler ile çocuklarin beslenmesine dikkat edilmesi gerektigini belirtti.

Egitimcileri ise okullardaki masa-sandalye yüksekliginin iyi ayarlanmasi, teneffüslerde fiziksel aktivite yapilabilecek ortamlar hazirlanmasi ve beden egitimi ders saatlerinin arttirilmasinda gereken önemi vermeleri konusunda uyaran Uzm. Dr. Ilker Solmaz, genç ve çocuk yasta omurgaya yeterince ilgi gösterildigi takdirde agrilardan yoksun, durusu düzgün nesiller yetistirmenin mümkün oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası