Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“YEMEKTE DENGE” EĞİTİMİ BAŞLADI

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 8-11 yaş ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik geliştirilen, “Yemekte Denge” eğitim programı başladı. Çocukların, okul çalışanlarının ve ebeveynlerin sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmelerine destek olmayı hedefleyen Yemekte Denge, 2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılı sonunda 40 okuldaki 20 bin öğrenciye ulaşmış olacak.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı’nın (GAV) ilk önemli projesi olan Yemekte Denge, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği ile Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi ve GAV Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tanju Besler önderliğinde geliştirildi.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı; eğitim projesi Yemekte Denge’deki son gelişmeleri bir basın toplantısıyla duyurdu. GAV Bilim Kurulu üyesi Dr. Zeki Ziya Sözen’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık ile Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi ve GAV Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tanju Besler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık bu projeyle çocukların fizyolojik ve psikolojik açıdan kaliteli, uzun bir yaşam sürdürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Kocabıyık; öğretmen, okul yöneticisi ve çalışanların yeterli ve dengeli beslenme konusundaki bilgi, tutum ve becerilerini artırarak daha nitelikli bir eğitim hizmeti sunmayı öngördüklerini de sözlerine ekledi.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı hakkında bilgi veren GAV Bilim Kurulu Üyesi Dr. Zeki Ziya Sözen, “Toplum sağlığının gelişimine destek olmak amacıyla kurulan vakfımız, sağlıklı beslenme alışkanlığının küçük yaşlarda geliştirilmesi gerçeğinden hareketle, ilk projesini çocukların yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanması için oluşturdu” dedi. Sözen; Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte geliştirilen “Yemekte Denge” gibi, başka çalışmalarla da sağlıklı nesillerin yetişmesine, toplum sağlığının gelişimine katkı sağlamayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Pilot okullarda eğitimler başladı

Basın toplantısında “Yemekte Denge” ile ilgili ayrıntılı bilgiyi; projenin içeriğinin oluşturulmasında ve öğretmenlerin eğitiminde bizzat görev alan Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi ve GAV Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tanju Besler verdi. Besler, programın ana mesajının “Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin. Yapman gereken, dengeyi nasıl kuracağını öğrenmek” olduğunu belirtti.

2012-2013 Eğitim ve Öğretim Dönemi’nin sonunda Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon’daki 40 pilot okulda 8–11 yaş grubunda 20 bin öğrenciye ulaşacaklarını söyleyen Prof. Besler, önümüzdeki senelerde tüm Türkiye’de, ikinci sınıftan beşinci sınıfa kadar okuyan öğrencilerin tamamına “Yemekte Denge” eğitiminin verilmesinin hedeflendiğini kaydetti. İstanbul, Gaziantep ve Trabzon’da pilot okullarda eğitimin başladığını müjdeleyen Besler, İzmir’de Yemekte Denge’nin Nisan ayı sonunda öğrencilerle buluşacağını belirtti.

Prof. Besler sözlerine şöyle devam etti: “Eğitimin içeriği, İngiliz Beslenme Vakfı BNF’nin benzer bir projesi örnek alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği ve GAV Bilim Kurulu üyelerinin katkılarıyla geliştirildi. “Yemekte Denge”, Türkiye’deki en kapsamlı ve sürdürülebilir beslenme eğitimi projesi olması hedefiyle hazırlandı. Sağlıklı beslenme tabağını referans alan programda çocuklara, “Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin. Yapman gereken, dengeyi nasıl kuracağını öğrenmek” mesajını veriyoruz. Proje çerçevesinde önce öğretmenler eğitildi. Ardından 8-11 yaş (2-5 arası tüm sınıflar) grubundaki öğrencilerin eğitimi başladı. Çocuklarımız sunumlar, alıştırmalar, kartlar ve posterler yardımıyla eğitiyoruz. Projenin internet sitesi www.yemektedenge.org adresinde yer alan interaktif oyunlar ve videolarla, öğrencilere eğitimlerini pekiştirme imkanı da sunuyoruz. Eğitim öncesi ve sonrası gelişimi karşılaştırabilmek için düzenlenecek testler yardımıyla da projenin ölçümlenmesi sağlayacağız.”

Türkiye’de çocukların beslenme alışkanlıklarına dair bilgiler de paylaşan Prof. Dr. Tanju Besler, Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010” ön verilerine göre, 6-18 yaş grubundaki çocukların % 19’unun olması gerekenden zayıf, % 22’sinin fazla kilolu olduğunu söyledi. 0-5 yaş grubundaki çocuklarda ise, olması gerekenden zayıf olanların % 17, fazla kiloluların ise % 21 oranında olduğuna işaret eden Besler; oranlar arasında önemli bir farkın görülmemesini, beslenme alışkanlıklarının küçük yaşta belirlenmesinden ve değiştirilmesinin zorluğundan kaynaklandığını sözlerine ekledi.

Proje Milli Eğitim Bakanlığı’nın güçlü desteğiyle Türkiye geneline ulaşacak

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, bakanlığın desteklediği “Yemekte Denge”nin proje sürecini şöyle değerlendirdi:

“Proje kapsamında öğrenci, öğretmen, veli ve okul çalışanlarına yönelik olarak geliştirilen materyallerin; ülke geneline yaygınlaştırılmadan önce, yeterliliğinin belirlenmesi amacıyla ilk önce pilot uygulama başlattık. Pilot il olarak, beslenme alışkanlıkları farklılık arz eden İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Trabzon şehirlerinde karar kılındı. Bu illerde, ilköğretim 2-3-4-5 sınıf kız ve erkek çocuklarımızın öğrenim gördüğü 40 okul; sosyoekonomik, kültürel ve eğitimsel göstergeler temel alınarak seçildi. Proje okulları olarak yatılı ilköğretim bölge okulları, taşıma merkezli ilköğretim okulları, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan ilköğretim okulları, ikili ve tekli eğitim yapılan ilköğretim okulları belirlendi. Bu okullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlere proje kapsamında yükümlülüklerini anlatan bir rehber hazırlandı. Ayrıca pilot illerde proje yürütücüsü olarak görev yapmak üzere, alanında uzman, iki personel belirlenerek programa dahil edildi.

Proaktif bir yaklaşımla hazırlanan bu proje ile erken yaşlarda ( 8-11 yaş ) kazanılan doğru bilgi, tutum ve beceriler sayesinde daha sağlıklı ve nitelikli bir yaşam süren bireylerden oluşan bir nüfusa sahip olacağımıza inanıyoruz. Böylelikle beslenme bozukluğundan kaynaklanan kanser, kalp damar hastalıkları, tansiyon, şeker vb hastalıklara yakalanma riskinin azalmasına bağlı olarak, sağlık harcamalarının da azalacağını ve ülke ekonomisine katkı sağlanacağını düşünüyoruz.”

GAV, Yemekte Denge’yi geliştirirken, uluslararası işbirliklerinden faydalandı

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı çalışmalarında; aralarında TÜBİTAK, MEB, Sağlık Bakanlığı’nın da olduğu ulusal birlikteliklerin yanı sıra, Dünya Sağlık Örgütü, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ve BNF (İngiliz Beslenme Vakfı) gibi pek çok uluslararası kurumla iş ortaklığına gidiyor. GAV; “Yemekte Denge” projesi oluşturulurken de, İngiliz Beslenme Vakfı ile işbirliği yaptı: benzer bir eğitim projesi olan “Food: a fact of life”ı (“Gıda: hayatın gerçeği) 21 yıldır yürüten BNF’nin tecrübelerinden yararlandı.

BNF Eğitim Programı Müdürü Roy Ballam da basın toplantısına katılanlar arasındaydı. Ballam; 1991 yılında başlayan pilot uygulamalarla birlikte İngiltere’de 21 yıldır çocuklara sağlıklı beslenme, yemek pişirme ve gıda-tarım eğitimi verdiklerini belirtti. 5-16 yaş aralığındaki çocuklara yönelik eğitim programıyla, gıda ve sağlıklı beslenme konularında kapsamlı bir içerik sunmayı hedeflediklerini kaydeden Roy Ballam sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim müfredatı ile uyumlu geliştirdiğimiz ve her sene yenilediğimiz eğitim materyallerimizin doğru ve güncel olmasına özen gösteriyoruz. Öğretmenlerin profesyonel gelişimini destekliyoruz. Öğretmenlerden gelen yorumları dikkate alıyoruz: Geçtiğimiz yıl eğitim içeriğinin revizyonu, 860 öğretmenden aldığımız yorumlar ışığında yapıldı. Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak içeriğimizi dijital ortamda güçlendirdik. Düzenli olarak okulları ziyaret edip materyallerin kullanımını kontrol ediyor; çocukların eğitimle ilgili yorumlarını dinliyoruz.”

Yemekte Denge’nin başarılı olacağına inandığını da kaydeden Roy Ballam, öğrenmek, öğretmek ve daha iyiye ulaşmak için GAV ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerini de belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Memorial Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05347140716

Antalya Memorial Hastanesinde yatan hastz için acil olarak AB RH+ kan aranmaktadır. Hasta pazartesi sabah saat 9da açık kalp ameliyat olucak.Doktor özellikle taze ve sıcak kan istedi.Ama malesef daha kan bulamadik.Kanları uyan duyarlı insanlardan yardım etmesi rica olunur.

Tarih: 4/22/2018 2:15:29 AM
Hasan Babür
  Aranan Kan: 0 RH +
ACIBADEM'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0539 682 58 94

İSTANBUL SEFAKÖY___ACIBADEM HASTANESİNE__O RH (+) ZAMAN VAR AMA "9 ÜNİTE" GEREKİYOR__TEL : 0539 682 58 94

Tarih: 4/12/2018 5:30:18 AM
MUSA KARATAŞ
  Aranan Kan: A RH -
Yüksek İhtisas Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05059907991

Ameliyatlı hastz için AB (-) taze kana ihtiyaç vardır. İlgilenen ve bağış yapmak isteyenlerin +90 (544) 228 55 36 numarayı aramaları rica olunur.

Tarih: 4/6/2018 8:45:49 AM
Duygu Kara
  Aranan Kan: 0 RH +
ÇAPA TIP HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5558610771

ÇAPA HASTANESİNDE AMELİYATTA OLAN HASTAMIZ İÇİN ACİL KAN İHTİYACIMIZ VARDIR. HASTA ADI AYŞE DEMİR.

Tarih: 3/29/2018 12:48:51 AM
TUĞBA BAYAZİT
  Aranan Kan: B RH -
HALKALI MEHMET AKİF ERSOY KALP DAMAR HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388351888

20.03.2018 SALI GÜNÜ ANNEMİZ BYPASS AMELİYATI OLACAKTIR O GÜN İÇİN TAZE KANA İHTİYAÇ VARDIR BAĞIŞÇI ARKADAŞLARDAN RİCAM YARDIMLARINI ESİRGEMESİNLER. HERKESE ACİL ŞİFALAR... ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM AHMET ADIBEKE.

Tarih: 3/15/2018 5:51:21 AM
MUSTAFA DURGUT
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası