Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyin hacmi MR ile ölçülebiliyor

Alzheimer hastaliginin sirlari son arastirmalar ile daha anlasilir hale geldi. Beyinde biriken “amiloid beta” türü protein molekülleri hastaligin temel nedeni olarak görülüyor. Bu yil Alzheimer tani kriterlerinin degistigini ve amiloid beta proteininin ölçüm degerlerinin kullanilabileceginin kabul edildigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, “Ayrica bellek için çok önemli bir beyin bölgesi olan ‘hippokampus’un hacminin MR ile ölçülmesi de tani ve takip için kullanilabiliyor” diyor.

Bu yil Alzheimer tani kriterlerinin degistigini ve amiloid beta proteininin ölçüm degerlerinin kullanilabileceginin kabul edildigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, “Ayrica bellek için çok önemli bir beyin bölgesi olan ‘hippokampus’un hacminin MR ile ölçülmesi de tani ve takip için kullanilabiliyor. Beyin MR’inda ‘hippokampus’ hacmi azalan bireylerin çok daha dikkatli olmasi gerekiyor” diyor.

Prof. Dr. Türker Sahiner, sözlerini söyle sürdürüyor: “Depresyon ile Alzheimer iliskisi de bu yeni arastirma sonuçlari ile açikliga kavusuyor. Bugüne dek Alzheimer hastaliginin, bellek kusurlari henüz ortaya çikmadan önce psikiyatrik bulgularin, özellikle depresyonun görüldügünü iyi biliyorduk. Yani, aktif çalisan yasli bir bireyin erken emeklilikle birlikte sakin bir yasam sürmeye baslamasinin bazen depresyona neden olmasi ve bazi bireylerde bu durumun Alzheimer tipi bunama ile devam etmesi sik rastlanan bir hastalik öyküsüdür. Yeni çalismalarda, genç yaslarda plazma amiloid beta 42 seviyesinin plazmada düsük olarak bulunmasi ileri yaslarda depresyona zemin hazirlayan önemli bir neden olarak görülüyor. Bireyin genetik riski yüksek olmasa bile eger amiloid beta seviyesi düsükse depresyona daha kolay yakalandigi biliniyor. Yani artik, ruhsal yakinmalar ile amiloid beta düzeyi arasinda bir iliski oldugunu biliyoruz. Tüm bu sonuçlarla kisaca sunu söyleyebiliriz: Depresyon sizden ne kadar uzaksa Alzheimer yaniniza o kadar zor yaklasabilir. Beynin en önemli besin kaynaginin nese oldugunu unutmamaliyiz.”

Alzheimer risk ölçümü “üçlü test” ile yapiliyor

Her unutkanlik problemi Alzheimer habercisi olmasa da, birçok kisi Alzheimer’a yakalanma endisesi tasiyor. Görülme sikligi yasla beraber hizla artan Alzheimer’a yakalanma riski, üçlü test ile belirlenebiliyor. Prof. Dr. Sahiner konuyla ilgili su bilgileri veriyor: “Kisilerin gelecekte Alzheimer tanisi alip almayacaklari % 90 dogruluk oraniyla belirlenebiliyor. Türkiye’de ilk kez 2009 yilinda Anadolu Saglik Merkezi’nde uygulanmaya baslanan Amyloid-Beta ölçümü testinin yaninda, APOE tipinin belirlenmesi ve FDG PET-SCAN’den olusan üçlü test, 30-40’li yaslardaki bir kisinin ileride Alzheimer olup olmayacagini belirliyor.”

Prof. Dr. Türker Sahiner, bu testler sayesinde gençlerde unutkanlik sebebinin ne oldugunun belirlenmesi ve tedavi edilebilir olanlar için gerekli önlemlerin önceden alinmasinin mümkün olabilecegine de dikkat çekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası