Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bu yaziyi okudugunuzda 5 kisi ölmüs olacak!

AIDS nedeniyle her yil dünyada yaklasik 3 milyon insan hayatini kaybediyor. Elde edilen son verilere göre dünyada HIV virüsü tasiyanlarin sayisi 40 milyona yaklasiyor. Dünya çapinda sürdürülen yogun bilinçlendirme kampanyalarina ragmen her gün 11 bin kisi AIDS’e yakalaniyor. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani Op. Dr. Yasemin Yakut, son verilere göre Türkiye’de 3000’i askin AIDS hastasi bulundugunu belirtiyor. Op. Dr. Yasemin Yakut'un açiklamasina göre, bu rakam tespit edilmemis vakalar ve önlem alinmamasi nedeniyle ancak buzdaginin görünen kismi.

Saglik Bakanligi gibi resmi kurumlar basta olmak üzere pek çok özel kurulusun ülkemizde AIDS konusunda toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme çalismalari yapmasina ragmen hastaliga yakalananlarin sayisi her geçen yil artiyor. Bugüne kadar hiçbir tedavi yöntemi bulunamayan AIDS konusunda bir kötü haber de ABD’den geldi. AIDS hastaligini tamamen ortadan kaldirmak amaciyla yürütülen asi çalismalari tüm deneklerin hastaliga yakalanmalari sonucunda durduruldu. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani Op. Dr. Yasemin Yakut, HIV virüsüne yakalanmanin mutlak ölümle sonuçlandigini ancak hastaligin buna ragmen yeteri kadar ciddiye alinmadigini söylüyor. “Toplumumuzda maalesef kötü olaylarin hep baskalarinin basina gelecegi tarzinda genel bir anlayis hakim. Konu ‘Bana bir sey olmaz’ ya da ‘Bir kereden bir sey çikmaz’ türünde bahanelerle geçistirilmeye çalisiliyor. Oysa HIV tasiyicisi bir kisi ile korunmasiz girilen cinsel iliski sonucunda veya yapilan kan transferi neticesinde hastaliga yakalanmamak gibi bir ihtimal söz konusu olamaz” diyen Op. Dr. Yasemin Yakut AIDS’e yakalanmamanin tek alternatifinin korunmak oldugunu ekliyor.

KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani Op. Dr. Yasemin Yakut hastaligin ölümcül olmasina ragmen HIV virüsüne yakalanan kisilerin normal hayatlarini sürdürebildiklerine dikkat çekiyor ve AIDS’in nasil bulasacagini söyle anlatiyor: “Hastaliga üç sekilde yakalanmak mümkün.

1. Kan yolu ile. Kontrolsüz kan nakli, daha önce kullanilmis siringa, dezenfekte edilmemis cerrahi aletler, dövme aletleri, makas, biçak gibi kesici aletlerle hastaliga yakalanmak mümkün. Ayrica adet kani ve HIV virüsü tasiyicisindan nakledilen organlarda hastaligi bulastirabilir.

2. Cinsel iliski. Tüm AIDS vakarinin %80 – 85’inin korunmasiz iliski sonucunda meydana geldigi biliniyor. Cinsel iliski sirasinda vücut salgilarinin alisverisi halen dünyadaki en önemli HIV bulasma nedeni.

3. Anneden bebege geçis. HIV virüsü tasiyicisi annelerin hastaligi bebeklerine geçirme oranlari %30’dur. Annenin tedavi gördügü durumlarda bu oran %8’e inebiliyor. Emzirme sonucunda hastaligin bulasma olasiligi düsük olsa bile AIDS’li annelerin bebeklerini emzirmeleri önerilmez.

AIDS’in belirli bir sosyal grubun hastaligi olmadigini belirten KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani Op. Dr. Yasemin Yakut, virüsün cins, irk, renk, din ve yas ayirt etmeksiniz herkese bulabilecegini söylüyor. Op. Dr. Yasemin Yakut HIV virüsüne yakalanmamanin mümkün oldugunu ancak bunun için önlem alinmasini gerektigini vurguluyor.

AIDS’ten korunmak için öneriler:

• Kan nakillerinde AIDS testi yapilmamis kan kesinlikle kullanilmamali.

• Daha önce kullanilmis siringa, dezenfekte edilmemis cerrahi aletler, dövme aletleri, makas, biçak gibi kesici aletleri kesinlikle kullanmayin. Bu tarz aletlerle size herhangi uygulama yapilmasina izin vermeyin.

• Cinsel iliski sirasinda mutlaka korunun.

Op. Dr. Yasemin Yakut AIDS’in kesinlikle ciddiye alinmasi gereken bir hastalik oldugunu vurgularken HIV tasiyicisi bir kisi ile ayni ortami paylasmak zorunda olanlari AIDS hastalarini dislamak zorunda olmadiklari konusunda uyariyor. “AIDS ölümcül bir hastalik olmasina ragmen çevrenizde hastaliga yakalanmis olan kisilerden uzak durmaniz gerekmez. HIV tasiyicisi hastaligi elverdigince normal hayatini sürdürebilir. Ayni sekilde kendisi ile birlikte yasayan veya çalisan kisilerin de rutinlerini degistirmeleri gerekmez. AIDS, tükürük, gözyasi, ter, aksirik, öksürük, idrar, diski, tuvalet, dus, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam, telefon, el sikisma, deriye dokunma, oksama, kucaklama, öpüsme, yiyecekler, içecekler, veya çatal, kasik, bardak, tabak gibi araç gereçlerle bulasmaz. Ayrica sinek isiriklarinin da hastaligi bulastirmadigi biliniyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası