Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisisel tercihler dogurganligi etkiliyor

Artan egitim ve kariyer istegi, ekonomik durum, kontraseptiflerin rahat kullanilabilmesi çocuk dogurma yasinin ötelenmesinde en önemli faktörler. Bayindir Hastanesi Içerenköy Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Prof. Dr. Meral Aban, çocuk sahibi olmayi ileri yaslara ertelemenin erkekte semen kalitesinin bozulmasina, kadinlarda da gebe kalma basarisinin düsmesine ve gebeligin düsükle sonlanma oranlarinin artmasina neden olduguna dikkat çekti.

Çocuk dogurma yasini geciktirmede birçok faktör rol oynamaktadir. Artan egitim ve kariyer istegi, is yerinde istenilen konuma yükselme hirsi, ekonomik durum, kontraseptiflerin rahat kullanilabilmesi bunlardan birkaç tanesi. Artmis yas infertilite için bir risk olusturmaktadir. Kadin yasinin 35’in üzerine çikmasi ile hem gebe kalmak zorlasmakta hem de erken dönemde gebelik kayiplari artmaktadir. Kromozom anomalisi olan bebek dogurma riski de anne yasi arttikça artmaktadir. Örnegin; down sendromu (mongol bebek; 21 no’ lu kromozomun anormal yani 3 tane olmasi ile olusan hastalik) riski anne yasinin artmasi ile artmaktadir. Down sendromundaki bu risk artisi erken dönemde düsük artisina da sebep olmaktadir. Ayrica kadin yasinin artmasi ile overler (yumurtaliklar) de yaslanmakta bu da fertilite potansiyelini azaltmaktadir.

Kadina bagli infertilitenin sebebi, sosyal ve ruhsal sebepler olabilecegi gibi jinekolojik hastaliklar da olabilmektedir. Siklikla görülen jinekolojik sebepler; yumurtlama bozukluklari, fallop tüpünün kapali olmasi (döllenme için açik olmasi gerekir), endometriozis, bozulmus yumurta kalitesi, kromozom anormallikleri, rahim ve rahim agzinin konjenital (dogustan) olusmus anormallikleridir.

Siklikla düsüge sebep olan, kadina ait hastaliklar ise, kromozomal anormallikler, kontrol edilememis diabet hastaligi, sistemik lupus eritematosus, hipertansiyon, tiroid hastaliklari, rahim agzi yetmezlikleri, immün sistem bozukluklari ve enfeksiyonlardir.

Strese bagli infertilite olabilecegi gibi yapilan çalismalarda infertilite tedavisinin de çiftlerde stresi artirarak bir kisir döngü yarattigi tespit edilmistir. Ayrica hayat tarzina bagli olarak da infertilite için risk artmaktadir. Örnegin cinsel geçisli hastaliklara maruz kalma özellikle sik partner degistirme bu tür enfeksiyonlar için risk olusturmaktadir. Ayrica dogurmayi geciktirmek, asiri obezite, kafein içeren içecekleri asiri tüketme ve sigara içmek fertilite potansiyelini olumsuz etkilemektedir.

Sosyal hayat degisiklikleri ve üreme kapasitesi arasindaki etkilesimler

Geleneksel rejimlerde fertilite düzeyleri genelde evlilik yasi, emzirme süresi ve mortalite düzeyi ile belirlenmektedir. Avrupa ülkelerinde 18.yüzyilda evlilik basina çocuk sayisi ortalama 5-6 iken 20.yüzyilda evlilik yasinin 25 üzerine çikmasi ile birlikte çocuk sayisi da 1-2’ ye düsmüstür. Dünyada kadin mortalite yasi 50 yasin üzerine çikmis, emzirme süreleri son derece kisalmistir. Birçok ülkede evlilik olmadan cinsel yasam baslamaktadir. Bu nedenle sosyal yasam geçmisten günümüze degisiklikler göstermistir. Sosyal yasamdaki degisikliklere bagli olarak çocuk dogurma yasinin ileri yaslara ertelenmesinin yaninda diger bir sorun da erken yasta cinsel iliskiye baslayan genç kizlarin gebelikten korunma konusunda yeterince aydinlatilmadiklari için bu seferde çocuk yasta anne olma problemi ortaya çikmaktadir. Ayrica çiftler aile planlamasi kullanmazlar ve ortalama evlilik basina 5-6 çocuk devam ederse dünya nüfusu her 15 yilda bir 2 kat artacaktir. Tüm bu bilgilerin isigi dogrultusunda, evli çiftlerin saglik ve sosyokültürel düzeyleri uygun oldugu durumda bakabilecekleri kadar çocuk yapmalari ile gelecek neslin yasam standardinin yükselerek devam etmesi saglanacaktir. Evli olsun olmasin cinsel iliski yasayan kisilerin gebelikten korunma ve cinsel yolla bulasan hastaliklar konusunda bilgilenmeleri istenmeyen gebelikleri önleyecegi için hem anne morbidite (hastalik) ve mortalitesini (ölüm) azaltacak hem de saglikli bir neslin devam etmesini saglamada etkili olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası