Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEKLERDE ANI SIÇRAMANIN NEDENI “EPILEPSI” OLABILIR!

“REFLEKSTIR” DEYIP HAFIFE ALMAYIN!

Epilepsi, en sik çocukluk çaginda, özellikle de 0-1 yas arasindaki bebeklik döneminde ortaya çikiyor. Sanilanin aksine sadece vücutta kasilma ve çenenin kitlenmesi gibi büyük nöbetlerle degil, gözden kaçabilecek küçük nöbetlerle de gelisebiliyor. Örnegin, bebeklerde ani siçrama epilepsinin isareti olabiliyor!

Halk arasinda ‘sara’ olarak bilinen epilepsi; ates ve kafa travmasi gibi herhangi bir tetikleyici faktör olmadan tekrarlayici bilinç kaybi ile bilinçte bozulmanin görüldügü ataklarla gelisen bir hastalik. En sik çocukluk çaginda, özellikle de 0-1 yas arasinda ortaya çikiyor. Çocukluk çagindaki epilepsi tüm vücutta kasilma/atma, çenenin kitlenmesi ve agizdan köpük gelmesi gibi belirtilerle seyreden büyük nöbetlerle gerçeklesebilecegi gibi; taninmasi zor ve kisa süren küçük nöbetlerle de ortaya çikabiliyor. Acibadem Kozyatagi Hastanesi’nden Nöroloji Uzmani Dr. Ugur Isik, bebeklerde sadece kollar, bacaklar ve bas bölgesinde ortaya çikan ani siçramanin hafife alinmamasi gerektigine dikkat çekerek, “Klasik epilepsi belirtilerinin yani sira, bu tür kisa süren küçük nöbetlerin de asla atlanmamasi gerekiyor. Çünkü bu küçük nöbetler anne babalar tarafindan gözden kaçarsa sorun tedavi edilmedigi için büyük nöbetlere dönüsebiliyor.” diyor.

HANGI NÖBETLER GÖZDEN KAÇABILIYOR?

• ANI SIÇRAMA VE KAPANMA: Bebeklikte kümeler halinde gelen, kollar, bacaklar ile bas bölgesinde ani siçrama ve kapanma ile gelisen nöbetler ortaya çikabiliyor.

• GÖZLERIN SABIT BIR YERE BAKMASI: Çocuklarda kasilma, atma, gözlerin sabit bir yere bakmasi ve kusma ile gelisebiliyor. Vücudun tek tarafinda kasilma veya vücudun tek tarafinda anormal his ile de görülebiliyor.

• DALMA: Absans nöbetlerinde çocuk sadece 5-10 saniye boyunca daliyor ve çevresine karsi duyarsiz oluyor.

• GECE UYKUDAN SIK UYANMA: Frontal lob denilen (beynin ön bölgesi) bölgede gelisen nöbetlerde gece uykudan sik uyanma, kasilma ve anlamsiz hareketler görülebiliyor. Bu durum çogunlukla uyku bozuklugu ile karisiyor. Ayrica çocuk anlamsiz yere kendi çevresinde dönme veya kosma seklinde hareketler sergileyebiliyor.

• ANI BAS DÜSMELERI: Ani bas düsmeleri ve yere kapaklanma seklinde nöbetler görülebiliyor.

• SIÇRAMA: Bazen sadece ani elektrik çarpmasi benzeri siçramalar (myokonik nöbetler) ortaya çikabiliyor.

EPILEPSI NEDENI ÇOCUGUN HAYAT KALITESINI BELIRLIYOR

Bazi türlerinde nöbetler günde 50-60 kez tekrar ederken, bazilarinda ise yilda sadece 1-2 kez ortaya çikiyor. Epilepsiye neden olan durum hayat kalitesinde en önemli belirleyici faktör oluyor. Çünkü bu faktör hem çocugun zeka düzeyini ve davranis sorunlarini hem de epilepsinin siddetini beliyor. Nöbet sayisi ve nöbet kontrolü hayat kalitesini belirlemede önemli bir rol üstleniyor. Ilaçlarla kontrol altina alinabilirse çogu çocuk okul, spor ve hobiler gibi günlük yasam aktivitelerine devam edebiliyor.

BAZI TÜRLERI ILAÇLAR ILE KONTROL ALTINA ALINABILIYOR

Hangi tedavinin uygulanacaginda epilepsinin türü çok önem tasiyor. Çocukluk çaginin iyi huylu genetik epilepsilerinin yüzde 80-90’i ergenlikte düzeliyor. Bazen de epilepsiler ergenlik çaginda basliyor, bunlarin bir kismi ömür boyu tedavi gerektiriyor. Epilepsilerin bir kismi ilaç tedavisine çok iyi yanit veriyor. En az 2 yil, bazen de ergenlik çagina kadar ilaç kullanmak yeterli gelebiliyor. Ancak altta kafa travmasi veya menenjit gibi nörolojik bir sorun varsa tedavi edilmesi daha güç olabiliyor. Örnegin hastanin çok uzun yillar ilaç kullanmasi gerekiyor.

EPILEPSI CERRAHISINDEKI BASARI YÜZDE 80’LERE ULASIYOR

Tüm epilepsilerin yüzde 20-30’unu dirençli epilepsiler olusturuyor. Bu durumda ilaç disinda diger tedavi seçenekleri gündeme geliyor. Ilk yöntem de epilepsi cerrahisi oluyor. Iyi seçilmis hastalarda epilepsi cerrahisinin basarisi yüzde 80’lere ulasiyor. Ancak ne yazik ki her dirençli epilepsisi olan çocuk ameliyat adayi olamiyor. Çocugun epilepsi cerrahisi adayi olmasi için nöbetlerinin belli bir bölgeden kaynaklamasi ve çikarilacak bölgenin dil ve görme gibi önemli bir fonksiyonunun olmamasi gerekiyor.

BEYNE TAKILAN PIL BELIRGIN DÜZELME SAGLIYOR

Çocugun cerrahi yönteme uygun olmadigi durumlarda “vagus sinir stimülatörü” denilen beyin pili tedavisi düsünülebiliyor. Gögüs altina yerlestirilen pil, vagus sinirini belli araliklarla uyariyor ve bu nöbetlerde azalma saglayabiliyor. Beyin pili tedavisiyle nöbetlerin tamamen durmasi mümkün olmasa da iyi seçilen hastalarda belirgin düzelme saglanabiliyor. Diger bir tedavi seçenegi de ketojenik diyet. Bazi tür epilepsilerde etkili olan bu diyet yagdan çok zengin beslenilmesi prensibine dayaniyor.

Nedenleri neler?

• Kromozom anomalileri,
• Beyin olusumundaki yapisal bozukluklar,
• Beynin oksijensiz kalmasi veya beyin kanamalari,
• Tümörler,
• Kafa travmasi,
• Menenjit gibi beyin enfeksiyonlari epilepsiye sebep olabiliyor.

Çocugumuz atak geçirdiginde…

• Nöbet sirasinda çocugunuzu sag ya da sol tarafina dogru yatay pozisyonda yatirin.
• Basinin altina bir yastik koyun, yakasi sikiysa gevsetin.
• Sallamayin, üstüne su dökmeyin, agzina bir sey sokmaya çalismayin.
• En yakin saglik kurulusuna götürün ya da çocugunuzu izleyen doktoruyla iletisim kurun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası