Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mesleki astim artiyor

Anadolu Saglik Merkezi’nin isyeri hekimlerine yönelik olarak düzenledigi “Isyeri Hekimleri Sempozyumu”nun üçüncüsü geçtigimiz günlerde, genis bir katilimla gerçeklesti. Anadolu Saglik Merkezi’nin konferans salonunda düzenlenen sempozyumda mesleki hastaliklar farkli konu basliklarinda ele alindi.

Toplantinin en ilgi çekici konularindan birini dünya genelinde sikligi giderek artan astim olusturdu. Özellikle son yillarda mesleki ajanlara bagli olarak artis gösteren astimla ilgili Anadolu Saglik Merkezi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hisam Alahdab bilgi verdi. Astimin dünyada yaklasik 300 milyon kisiyi etkiledigini dikkat çeken Dr. Alahdab, bu rakamin ülkemiz için yaklasik 3.5 milyon kisi oldugunu isaret etti. Konusmasinda, eriskin döneminde ortaya çikan astimin %9-15’ini olusturan mesleki astima dikkat çeken Dr. Hisam Alahdab, “Eriskin döneminde ortaya çikan veya çocukluk astiminin eriskin döneminde yineledigi tüm kisilerde mesleki maruziyet akla gelmelidir” dedi.

Is yerinde gelisen astimin tanisinin siklikla atlandigini söyleyen Dr. Alahdab, sözlerine söyle devam etti: “Mesleki astimin atlanmamasi için ise girmeden önce astim semptomu olmayanlarda ve sigara içmeyenlerde yeni gelisen burun akintisi, öksürük, hisilti dikkate alinmalidir. Semptomlarin isten uzaklasinca düzelmesi ve ise dönünce kötülesmesi teshiste yardimcidir. Tedavinin en önemli basamagini ise hastanin is ortamindan uzaklastirilmasi olusturur.”

Mesleki astimdan korunmak adina özellikle yüksek riskli is yerlerinin belirlenerek, buradaki çalisanlarin ayrintili sorgulanmasi ve incelenmesi gerektigini ifade eden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hisam Alahdab, riskli is kollarinda çalisip yeni riniti ortaya çikan kisilerin özellikle yüksek riskli olarak belirtilmesi gerektigini söyledi.

Her yastaki astimli hastaya egitim verilmesi gerektigini vurgulayan ve sigara içmenin riski artiran bir faktör olduguna isaret eden Dr. Alahdab, mesleki ajanlara maruz kalan meslek gruplarindan birkaçini söyle siraladi; firincilar, çiftçiler, saglik çalisanlari, kanatli yetistiricileri, gemi yüklemede çalisanlar, ipek isletmeciligi, güzellik salonu çalisanlari, kaplamacilar, plastik çalisanlari.

Anadolu Saglik Merkezi’nde düzenlenen Isyeri Hekimleri Sempozyumu’nda ayrica; Dr. Esra Duman “Inhalasyon Toksisitesi”, Prof.Dr.Haluk Duman “Yaniklarda Ilkyardim”, Dr. Elif Hakko “Akilci AB Kullanimi”, Prof. Dr. Tuncer Süzer “Boyun ve Bel Agrisi”, Prof.Dr. Semih Aki “Bel ve Boyun Agrilari Konservatif Yaklasim”, Doç.Dr. Ibrahim Akmaz “Tuzak Nöropatileri” Prof.Dr. Fatih Agalar “Hemoroid” , Prof.Dr.Cemil Uygur “Robotik Cerrahi” konularinda birer konusma yaptilar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası