Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Öfkeniz Patlayan Sise Mi, Kurban Arayan Ejderha Mi?

Günlük yasamda gerek özel hayatta gerekse is hayatinda ‘öfke’ duygusu bazen hayatimizi dönülmez noktalara getiriyor. Öfkeyi kontrol etmek is hayatinda basarinin en önemli anahtarlarindan biri kabul ediliyor. ABD ve Avrupa’da son yillarda uygulanan “Öfke Kontrol Programlari” ülkemizde de yayginlasiyor. Acibadem Fulya Hastanesi’nde Psikolog Nuray Sarp tarafindan baslatilan yogunlastirilmis öfke kontrol programinda, önce kisinin öfkesinin tipi ve siddeti belirleniyor. Bunun için özel bir test yapiliyor. Testte kisinin öfkesinin patlayan bir sise mi, kurban arayan bir canavar mi oldugu anlasilmaya çalisiliyor.

Psikolog Nuray Sarp, öfke hakkinda merak edilenler ve bilinmeyenler hakkinda sorulan sorulari söyle yanitliyor:

Öfke konusunda neden program baslattiniz?

Çalisma ortaminda, özel hayatta insanlarin öfkeleriyle ilgili sorunlari var. Öfke tek basina olusmuyor, tek basina dogal bir duygu. Insanlar stresle ve öfkeyle bas etmekte zorluk çekiyor. Bu nedenle de öfkesini kontrolde zorlananlara faydasi olmasi amaciyla bir çalisma baslatmaya karar verdik. Dünyada öfke kontrolü çalismalari grup terapileriyle yapiliyor. Biz de Acibadem Fulya Hastanesi’nde öfke çalismalari konusunda gruplar olusturduk. Hazirladigimiz çalismayi da yogunlastirilmis kompleks bir program haline getirdik. Isteyen bireysel olarak da çalisabiliyor.

Programin içeriginde neler var?

Öfke duygusu çok yogunlugu yüksek bir sekilde yasaniyor, fiziksel rahatsizliklarla görülüyor, kalp atislari hizlaniyor, tansiyon yükseliyor. Öfke temel ve yararli bir duygudur, eger iyi kullanilirsa. Öfke duygusunun altinda hayal kirikliklari, üzüntüler olabilir. Ama pratik olarak nasil çözülür kisminda düsünceyi fark etmek gerekir. Programimizda örnek olaylar ve mücadele stratejileri gelistiriyoruz:

- Örnegin, patronunuz hazirladiginiz raporu begenmedi. Siz bu durumda, “Patronum benim yaptiklarimi zaten hiç begenmiyor, hakkimi vermiyor, beni hep elestiriyor” gibi düsünceleriniz varsa bu yorumlara bagli hissettiginiz duygular farkli olacaktir. Sizde bu duygulari olusturan seyi iyi analiz etmek ve sonucuna kadar olan asamayi takip etmek gerekiyor.

- Is arkadasiniz söylediginiz bir seyi anlamadiginda siz, “Bu da salak, beni anlamadi” derseniz öfkelenirsiniz. Ama “Sanirim kafasi biraz daginik, ondan anlayamadi” derseniz öfke duymazsiniz, iletisimi de açik tutarsiniz.

- Gün içinde kaliplasmis bazi düsüncelerle hareket etmek, genellemelerde bulunmak, insani çözümden uzaklastirabilir. Insan düsüncesini degistirebilirse, duygularini da degistirebiliyor. O zaman öfke üzerinde de daha basarili olabiliyorsunuz, öfkenizi çok iyi fark edip davranisa dökebilirsiniz. O anda düsünceden davranisa geçene kadar uzun bir zincir var, uzun bir zaman var. Öfkelendigi anda mücadele etmek lazim, ama insanlar sanki mücadele edemeyecekmis gibi görüyor.

Ailem de öfkeli ben de demek kolaya kaçmak midir?

Benim annem de babam da öfkeliydi, ben de öfkeliyim demek çözüm degildir. Insan nasil öfkelenecegini, nasil üzülecegini, hangi olaylara nasil tepki verilecegini çocuklugunda ailesinden görür ve ögrenir. O yüzden öfkeyi disa vurus tarzi degistirilebilir, öfke kontrol edilebilir. Bu nedenle herkesin öfke tarzinin birbirinden farkli oldugunu bildigimizden, programimiza baslamadan önce katilimcilara öfke tipleri, sekilleri, stilleri oldugunu soruyor ve kisilerde bunlardan hangisinin oldugunu saptamaya çalisiyoruz. Biz hem grup çalismalari hem de bireysel çalismalar yapiyoruz. Bu çalismalarda katilimcilar kendilerini yakin zamanda en çok öfkelendiren olaylari seçiyorlar, onun üzerinde çalisiyorlar.

- Bazilarinin öfkeyi patlayan bir sise gibidir, çabuk parlak, çabuk söner.

- Bazilari öfkesini biriktirir. Hemen su yüzüne çikarmaz.

- Bazilari yillarca unutmaz. Öfkelendigi olay hatirlatilinca, aradan yillar geçmesine karsin dün olmus gibi anlatir.

- Bazisi öfkelendigi kisiden degil, bir baskasindan çikarir. Kisacasi kendisine bir kurban seçer.

Öfke tipini ve esigini belirlerken bazi sorular soruyoruz. Öfke esiginiz düsük mü, yüksek mi? Öfkenin problem olusturabilmesi için sikligi, süresi, davranis stili, karsidaki kisiye zarar verilip verilmedigi, adli olaya karisip karismadiginiz, basinizi belaya sokup sokmadiginiz da önemlidir. Öfke dogal bir duygu. Onu yasamaniz gerekiyor. Biz öfke duygusunu yok etmiyoruz, onu kontrol etmeyi ögretmeye çalisiyoruz. Saglikli alanlarda ve dogru bir sekilde öfkelenmek dogru. Öfkelenmeniz gereken seylerde öfkeleneceksiniz, bunun davranisa yansimasinin size ve karsinizdakine zarar vermemesi lazim. Çogu insan bunu bitiremiyor, yillar boyunca kaliyor, öfke sekil degistiriyor, kirgin kaliyorlar, küs kaliyorlar. Kendilerini affedemiyorlar. Kisinin hayatini da zorlastirabiliyor.

Öfke hakkinda yanlis bildiklerimiz nelerdir?

- Temel olarak bilinen yanlislardan bir tanesi, kadinlarla erkekler arasinda bu konuda bir fark yok. Ikisi de ayni sekilde öfkeleniyor, kadinlar toplumsal kültürel sebeplerden dolayi öfkelerini daha ilimli bir sekilde ifade edebiliyor, erkekler ise siddeti tercih ediyor. Anne yetistirirken kiz çocuguna farkli, erkek çocuguna farkli davraniyor.

- Öfke problem çözme araci olarak görülüyor, bu dogru degil.

- Öfke kendini ifade etme biçimi degil. Bir duygu. Intikam, suçlama araci degil.

- Öfkeyi davranisa siddetle yansitmak hakli bir tutum degil. Suç islemek için, karsi tarafa siddet göstermek için öfkelenmek bir mazeret degildir.

- Öfkeyi disari vurmak öfkeyi düsürür, kisi rahatlar deniliyor, oysa dile getirildikçe bir çig gibi beslenerek büyür. Çünkü enerjisi yüksek bir duygu, anlattikça ayni duyguyu yeniden yasarsiniz, ayrintilandirmis olursunuz, buna yeni bir duygu ve düsünce eklenir. Ilk bastakinden çok daha fazla olur.

- Öfkelenmiyorsam ilgilenmiyorum demektir diyerek öfkelenenler var. Beni kizdiran degersizdir ve benim öfkemi hak eder. Bu yanlis bir tutumdur.

- Öfkelenmezse ona hak vermis olurum deyip bu öfkeyi canli tutarlar. Öfkelenmeden de insan hakkini savunabilir. Ne çekincen olun, ne saldirgan olun, atilgan olun. Saldirgan olunca saygi duyarlar, korkarlar ama sizi sevmezler. Çekingen olunca saygi duymazlar. Atilgan olunca hem saygi duyar, hem sevebilirler.

- Atilgan olmak ne demektir? Duygusunu dogru yerde, dogru sekilde, dogru biçimde ifade etmektir. Karsinizdakine zarar vermeden, sadece kendi üzerinizden hakkinizi ariyorsaniz atilgan bir insansinizdir.

- Öfke genelde buzdagi gibidir, hayal kirikliklari, mutsuzluk, kaygi hersey olabilir. Iyi irdelemek gerekiyor, bu da uzmanin iyi incelemesiyle ilgilidir.

- Herkes herkesi delirtebilir ama öfkemi kontrol edemiyorum, benim babam da öfkeliydi, bu kalitsaldir diyemeyiz. Öfke otomatik olarak saldirganligi doguruyor. Öfke bir duygudur, saldirganlik bir davranistir, düsmanca tutumdur. Ikisi birbirinden çok farklidir, çogu öfke saldirganliga gitmez.

Saldirganlik kisinin kendini iyi ifade edemedigini gösterir.

- Öfkeyi disa vurmak her zaman arzu edilen bir sey degildir. Ama her zaman öfkenizi disa vurun demiyoruz. Her zaman ifade edin demiyoruz. Her zaman da her öfkeyi ifade etmek dogru degil. Sosyal hayati bozmayacak sekilde duygulari yasamak önemli.

- Bunlarin altinda temel gereksinimler var. Tüm insanlar ihtiyaçlari dogrultusunda hareket ediyor. Engellenme hissi öfkeyi doguruyor. Ait olma, özgür olma, güçlü olma gibi gereksinimleri var insanlarin.

- Kisi yaptigi isin sorumlulugunu alabiliyor mu? Bir kavgada tartismada benim de sorumlulugum var dediginiz anda baska bir noktaya gelirsiniz, hep karsi tarafa yüklerseniz çözümden uzakta kalirsiniz. O davranis ve duygunun sorumlulugunu almak zorundasiniz. Sorumlu insan kendinize verdiginiz degeri baskasina da vermektir. Bunlarin yaninda gevseme önemli. Fizyolojik uyarilmayi durdurabiliyor musunuz ona bakiyoruz.

- Kendinizi öfkelenmeden nasil ifade edersiniz ögrenmek gerekiyor. Nerede hatalisiniz, nereyi degistirmeniz lazim? Insanlar bu sayede kendilerini tekrar ifade etmeyi ögreniyor.

- Öfkenin disinda en önemli konu kisinin kendi kendini bagislayabilmesidir. Bu konu üzerinde israrla ve dikkatle çalismak gerekiyor. Kendini affedebiliyor musun? Bir kart hazirlayip yanina veriyoruz, ilk basta her yeni ögrendigimizde nasil acemiysek öfkeyi kontrol etmeyi, ifade etmeyi bilmeyen kisi için çok yüksek basari beklemek hata oluyor. O kartta kendisine özel hazirlaniyor, kendisi dolduruyor. Çok öfkelendim böyle düsünüyorum. Böyle davranilmasinin nedeni de su olabilir diye bir kart var, ona bakinca alternatif üretmesi gerektigini hatirliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası