Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIV Pozitif Kisiler 3-15 Yil Içinde AIDS Olabilir!

HIV (Insan Bagisiklik Yetmezligi Virusu), AIDS hastaligina yol açan virüsün adi. Kaninda HIV virüsü bulunan kisilere "HIV pozitif" deniliyor. HIV virüsü, bagisiklik sistemine zarar vererek hastaliga neden oluyor. AIDS, ilk kez 1981’de, ABD’de dikkati çekti ve tanimlandi. Hemen arkasindan pek çok ülkede, hatta dünyada yaygin oldugu anlasildi. Dünyada en az 40 milyon kisinin HIV virüsü tasidigi biliniyor. Günümüze kadar da yaklasik olarak 25 milyon kisinin AIDS’ten öldügü bildiriliyor.

International Hospital Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Hande Aygün, AIDS'in bu virüsün yol açtigi hastalik tablosu oldugunu, bu hastaliga yakalanan kisinin bagisiklik sisteminin zayifladigini, çesitli firsatçi infeksiyonlar ve kanserler ile mücadele edilen bir duruma neden oldugunu belirtiyor. Vücudu mikroplardan koruyan bagisiklik sisteminin çalismamasi halinde mikroplarin daha kolay hastaliga neden olabildigini anlatan Dr. Aygün, “HIV pozitif kisiler yaklasik olarak 3-15 yil içinde AIDS olurlar” bilgisini veriyor.

AIDS NASIL BULASMAZ?

- AIDS dokunma, öpüsme, solunum gibi dis kontaklarla bulasan bir hastalik degildir.

- AIDS'li bir hastaya dokunarak veya yaninda bulunarak AIDS'e yakalanmaniz mümkün degildir.

- AIDS evcil hayvanlardan, tuvaletlerden, yüzme havuzlarindan, tabak ya da bardaklardan bulasici özellik göstermez.

AIDS NASIL BULASIR?

- AIDS'in ana bulasma yolu seksüel birlesme, uyusturucu kullanicilarinin enjektörlerini paylasmasi ve çok da az olsa kan transferidir.

- AIDS hastaligina yakalanmis hamile bir kadinin dogmamis bebegine de bu hastaligi bulastirma olasiligi oldukça yüksektir.

- HIV virüsü hem erkekten hem de kadindan bulasabilir.

- Kiside herhangi bir cinsel hastalik varligi, HIV virüsünün bulasma ihtimalini daha da yükseltir.

- HIV virüsünün Tip I ve Tip II adi verilen iki tipi mevcuttur.

- Afrika'da Tip II, Avrupa ve Amerika'da ise Tip I daha sik görülür.

VÜCUDUN SAVUNMASI ÇÖKÜYOR

Bir HIV virüs tasiyicisi hastaymis gibi görünmeyebilir veya tasiyici kisi kendini hasta gibi hissetmeyebilir. Çünkü, tasiyicilarda semptomlarin ortaya çikmasina veya ölüme yol açan sey HIV virüsünün kendisi degil, vücudun bagisiklik sisteminin çökmesiyle tamamen savunmasiz kaldigi diger enfeksiyonlardir.

HANGI BELIRTILER OLUYOR?

- HIV bulasan bir kiside virüs alindiktan yaklasik 3-4 hafta içinde soguk alginligi benzeri ates, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler olur.

- Birkaç gün süren bu klinik tablodan sonra HIV ile infekte kisiler herhangi bir belirti olmadan, yillarca normal, saglikli görünümde yasamlarini sürdürürler.

- Fakat ömür boyu virusu tasiyicidir ve bulastiricidir.

- Ilerlemis dönmelerde ise uzamis ishaller, kilo kaybi, lenf bezlerinde büyümeler, aralikli ates yükseklikleri görülebilir.

DEVLET ILACIN, BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ÖDÜYOR

HIV'in henüz kesin bir tedavisi veya korunmada kullanilabilecek bir asisi yok. Fakat, virüsün etkilerine engel olan, kisinin yasam kalitesini artiran bir takim ilaçlar gelistirildi. Dr. Hande Aygün, ilaç tedavisinin doktor kontrolünde ve kesintisiz olarak yasam boyu sürdürülmesi gerektigini belirtiyor. Bu ilaçlar oldukça pahali. Ancak, su anda Türkiye'de devlet, hastaligin saglik kurulu tarafindan belgelendirildigi taktirde, saglik güvencesi bulunan kisilerin tedavi masraflarinin büyük bir bölümünü karsiliyor.

ERKEN TESHIS HASTALIGI GECIKTIRIYOR

AIDS’e karsi mücadelede hastaligin erken tanisi ve tedavisi oldukça önem tasiyor. Süpheli durumlarda kisilerin mutlaka HIV testi yaptirmalarini öneren Dr. Hande Aygün, su bilgileri veriyor:

“Anti-HIV pozitif olan kisilerin bu sonucu baska yöntemlerle de dogrulatmalari önerilir. Erken teshis HIV virusunun baskalarina bulasmasini önler ve AIDS hastaligina gidisi geciktirir. Anti-HIV antikorlarin ELISA yöntemiyle ölçülebilecek düzeye ulasmasi için en az 3 aylik bir süreye ihtiyaç vardir. Bu nedenle test, bulasma olduktan 3 ay sonra yapilmalidir. PCR yönteminde ise bu süre 3 haftaya kadar düsmüstür.

HIV virüsü dis ortama oldukça dayaniksizdir. Spermdeki ve vajina salgisindaki HIV, dis ortamda birkaç saatte, kuru ortamda ise yarim saatte ölür. HIV kurumus kanda da kisa zamanda ölür. HIV virüsü dezenfektanlara da oldukça duyarlidir. Sulandirilmis çamasir suyu HIV virüsünü 10 dakika içinde öldürür. Korunmada egitim, güvenli seks ve kondom kullanimi oldukça önemlidir. Ayrica delici, kesici, batici hiçbir alet (tibbi alet veya özel esya) paylasilmamalidir.“
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası