Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Estetik Operasyonlarda Etnik Özellikler Korunmali

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel: “Estetik Operasyonlarda Etnik Özellikler Korunmali”

Plastik ve estetik cerrahideki gelismeler artik tek tip estetik operasyonlara son veriyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel; tüm dünyada yapilan estetiklerde insanlarin geldikleri irkin etnik özellikleri yok edilmeden estetik operasyonlar yapilmasi gerektigini söyleyerek, o irkin güzel ve özellikli taraflari korunmalidir dedi.

Amerika‘dan baslayarak Avrupa’ya yayilan etnik plastik cerrahi yerini artik dogal operasyonlara birakiyor. Dünyanin farkli noktalarinda yasayan çesitli irklarin kendilerine has karakteristik detaylari, tek tiplesme ve siradanlasmadan çikariyor. Gerek ten rengi gerekse burun, göz yapisi ya da diger kisisel detaylar kisilere deger katiyor. Bu nedenle artik etnik plastik cerrahi tercih edilmiyor.

Özellikle bir dönem Türkiye’de de uygulanan standart estetik cerrahi islemleri artik yerini hastaya özgü planlanmis dogal operasyonlara birakiyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel, Türk kadinlarinin sahip olduklari vücut yapisi ve karakteristik yüz hatlari ile fark yarattiginin altini çiziyor. Yücel, bu nedenle etnik ve kisisel özellikleri koruyarak istenilen degisiklikleri yapmanin daha anlamli oldugunu belirtiyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel konuyla ilgili sorulari yanitladi.

Etnik Plastik Cerrahi ne demektir?

Etnik plastik cerrahi özellikle Amerika ve Bati Avrupa’da yasayan farkli etnik gruplarin beyaz irka benzemek için yaptirdiklari çesitli cerrahi islemlere verilen genel isim. Burada söz konusu olan etnik gruplar, Afrika kökenli siyahlar, Uzak Dogulular ve Latin Amerikalilar. Kastedilen ameliyatlar ise Afrika kökenlilerin burun ameliyatlari, Uzak Dogulularin göz kapagi ve burun ameliyatlari, elmacik kemiklerini ve çene kemiklerini büyüttürmek için koydurduklari protezler, meme büyütme ameliyatlari. Michael Jackson örneginde oldugu gibi çok daha abartili uygulamalardan bahsetmek de mümkün. Tüm bunlari, hakim irka benzeme çabasi ya da dayatilan güzellik kriterlerine uyma çabasi seklinde yorumlayabiliriz.

Türkiye’de etnik Plastik Cerrahi var mi?

Türkiye’de çok farkli irklar yasiyor olmasina karsin bunlarin fiziksel özellikleri birbirlerinden çok farkli degil. Türkiye’de yasayan irklar arasinda Türkmenler, Kürtler, Kafkas kökenli Çerkez, Abaza, Çeçen ve Lazlar, Balkan kökenli Bulgar, Bosnak ve Pomaklar, Arnavutlar, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Tatarlar, Araplar ve Acemler sayilabilir. Ancak bu irklarin tümü bu cografyaya ait olduklarindan birbirlerine benziyorlar. Ama yine de kendilerine has farkliliklari var. Bir Lazin, Kürdün ya da Arnavutun burunlari birbirinden oldukça farkli ya da bir Tatarla Acemin gözleri. Farkli irklarin vücut özellikleri ve yaglanma sekilleri de farkli.

Türkiye’de de, bütün dünyada oldugu gibi bir dönem standart bir estetik cerrahi yapildi. Yani herkese ayni burun, ayni yüz sekli gibi. Burada hedeflenen görüntü batili kadin görüntüsü idi. Oysa artik bu anlayis büyük ölçüde degisti. Artik kisilerin ailesel özelliklerini ve etnik farkliliklarini korumaya çalisiyoruz. Amacimiz kisiyi o etnik grubun daha güzel ve çekici bir bireyi haline getirmek.

Bu anlayis farkliligi ne zamandir var?

1970’li yillarin bilim kurgulari 2000’li yillar için farkli bir dünya tanimliyordu; minimalist ortamlarda yasayan, bir örnek üniformalar giyen, çesitli haplarla beslenen, hepsi birbirine benzeyen insanlar. Çocukken bizleri en çok etkileyen Uzay Yolu, Uzay 1999 gibi dizilerde hep böyle bir gelecek sunulmustu. Bunun tersini savunan önemli bilim kurgu, Yildiz Savaslari serisi oldu. Konfederasyonun meshur parlamentosunu hatirlayin. Bir sürü farkli tuhaf irk, hepsi kendi yerel giysileri içerisinde farkli dillerde konusmaktaydilar. Gerçekten de, özellikle soguk savasin bitiminden itibaren farkli etnik özellikler moda dünyasinda aranan ögeler haline geldiler. United Colors of Benetton bu akimin önde gelen destekçilerinden birisi. Ayni anlayis farkliligi plastik cerrahiye de yansimis durumda. Önceki yillarda plastik cerrahlar hastalarini ameliyat ederlerken, standart bir Anglo-Sakson güzelligine ulasmayi hedeflerlerdi. Oysa simdi kisilerin etnik özelliklerini korumaya çalisiyoruz.

Türk kadinlarinin belirgin etnik özellikleri nelerdir?

Vücut yapisi olarak daha kivrimli diyebiliriz. Ince bel ve belirgin kalçalar bu cografyada yasayan kadinlarin belirgin özellikleri. Yüzde ise karakteristik güçlü burunlar var. Çogu kemerli, batili kadinlarinkine göre daha büyük ve daha güçlü burunlar. Ama bence Türkiye’deki kadinlarin en belirgin özellikleri gözleri. Çok anlamli bakan, çok seyler söyleyen, olaganüstü güzel gözlere sahipler. Yabancilar da Türk kadinlarinin en çok gözlerinden etkilendiklerini belirtiyorlar. Bu biraz da doguya özgü bir sey. Batida kadinlar sözle, doguda ise gözle konusuyorlar. Bu nedenle estetik ameliyatlarda gözlerin yapisinin çok degistirilmemesi gerektigini düsünüyorum. Ayni sekilde burunlarin da çok küçültülmemesi, güçlü karakterlerinin korunmasi gerektigine inaniyorum.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası