Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BIR NEFES GÜZEL RÜYA

“Uff benim burnum niye bu kadar büyük”, “yaa yine resimde ne düsük çikmis burnum, bir daha yandan fotograf çektirmiyecegim”, “sirf burnumun kemeri yüzünden istedigim günes gözlügünü alamiyorum”. Burnunun seklinden memnun olmayan ve bununla birlikte nefes alip verme problemi olan hastalar estetik operasyona basvuruyor.

Bir burun ameliyati gerçekten bu kadar mi?

Türkiye de cinsiyetten bagimsiz en çok yapilan ameliyat burun ameliyatidir. Aslinda pek çok estetik ameliyat hem estetik hem fonksiyonel açidan gerçeklestirilmekte; örnegin çok iri bir memenin küçültülmesi estetik açidan arzu edilmekle birlikte fonksiyonel olarak da boyun, sirt agrilari ve hijyenik zorluklari nedeniyle tibbi gereklilikleri beraberinde tasimaktadir. Ayni sekilde burun ameliyatlarinda da gerek estetik açidan güzel bir yapi elde edilmeye çalisilirken, fonksiyonel olarak da rahat nefes alabilen bir organ hedeflenilir.

Insan olarak her zaman daha iyisini isteriz. Daha iyi giyinmek, daha iyi arabaya binmek, daha iyi yasamak gibi. Hayatimizin bütününde daha iyiye ulasmaya çalisiriz. Hayatin diger alanlarinda bu kadar titiz davranirken, kendi vücudumuzla ilgili daha iyiyi aramaya çalismak da çok normaldir. Burnunuz kemerli olabilir ve aynaya baktiginizda bu gözünüze takilabilir. Eger “Bu kemeri aldirirsam kendimi daha iyi hissederim” diyorsaniz, bu böyle bir ameliyat için dogru bir motivasyonu teskil eder. Yapilan bilimsel çalismalar, insanlarin kendilerinde düzeltilmesi gereken bir durum söz konusu oldugunda ve buna olumlu yönde müdahale edildiginde, yasamlarinda daha aktif, özgüvenli ve mutlu olduklarini ortaya koymaktadir. Ben de mantikli tüm taleplerin desteklenmesi gerektigine inaniyorum.

EN SIK YAPILAN ESTETIK AMELIYAT OLARAK BURUN AMELIYATI

Burun Estetigi (Rinoplasti) Künyesi

Anestezi: Genel, lokal veya sedasyon.
Ameliyatin süresi: 1-2 saat.
Hastanede kalma süresi: 3-4 saat veya bir gece. Refakatçi gerekebilir.
Ameliyat sonrasi: Burnu stabil hale getirmek için bir hafta boyunca splint denilen bir alçi kullanilir. Ameliyattan dolayi burun çevresi ve göz altlarinda sisme ve morluk görülebilmektedir.
Iyilesme: 3-4 gün içinde hafif isler; 1 hafta sonra ise dönme; 1 ay boyunca agir spor, agir is, uzun süre egilmek ve gözlük kullanmak yasak; 1 ay sonra sportif aktiviteler serbest.
Kesin sonuç: 1-1.5 yil.

Burun, temel fonksiyonumuz olan nefes almayi yerine getirdigi için ve yüzün temel organlarindan biri olmasindan dolayi ayri bir öneme sahiptir. Yüzümüzün ilk göze çarpan organlarindan biri olan burun, dis görüntümüzü ve imajimizi olusturan en önemli yerlerimizden birisidir. Her bireyin burnu kendisine hastir; bu nedenle burun estetiginin de kisiye özel olarak planlanmasi ve gerçeklestirilmesi gerekmektedir.

Burun estetiginin amaci, burnun sekli, büyüklügü ve genel görüntüsünde degisiklikler yaparak burnu yüz ile uyumlu bir hale getirmektir. Burun estetigi ile burun uzaltabilir veya kisaltabilir, küçültebilir veya büyütebilir, sekli degistirilebilir, kontüründe degisiklikler yapilabilir, burun deliklerini küçültülebilir, “kemer” olarak ifade ettigimiz üst kismindaki kemik yapi küçültülüp daha oyuk bir görüntü kazandirilabilir, kalkikligi artirilabilir, ucu sivriltilebilir veya yuvarlaklastirilabilir. Burnun kemik veya kikirdak yapilari ile ilgili degisiklikler yapilabilir. Bütün bunlarin ne kadar ve ne sekilde gerçeklesecegi ancak kemik kikirdak ve yumusak dokularin doktor tarafindan muayene edilmesinden sonra anlasilabilir.

Her insanin burun kemiginin gözle görülür veya görülmez derecede egri olmasi oldukça normaldir ve bu duruma sikça rastlanir. Deviasyonu olan bir septum, eger hava yollarini kapatacak derecede egriyse nefes alma zorluguna yol açabilir. Böyle bir durumda bu egrilik burun estetigi operasyonu kapsaminda düzeltilmektedir ki bu isleme septoplasti adi verilir. Ancak ne alerji ne de burun akmalari septoplasti ya da rinoplasti ile çözümlenemez.

Burnum güzel, rüyalarim güzel...

Burun ameliyati olan hastalarimizla gerçeklestirdigimiz arastirma çok önemli bir takim sonuçlari gözler önüne serdi; bizde bunlari bu sene Washington da gerçeklestirilen Amerikan Estetik Cerrahi Dernegi’nin toplantisinda uluslararasi platformda meslektaslarimizla paylastik. Yaptigimiz bu çalismada estetik amaçli yapilan ameliyatlarda septum deviasyonunu düzelttigimizde hastalarimizin uyku kalitesinde belirgin düzelme oldugunu tespit ettik. Bu beklenen bir bulguydu ancak bu çalisma hiç beklenmedik bir sonuç daha ortaya çikardi. Sadece estetik girisimde bulundugumuz burun ameliyatlarindan sonra da objektif kriterlere bakilarak hastalarimizin uyku kalitesinde istatistiksel olarak anlamli bir iyilesme tespit ettik. Bu özellik burun açilarinda yaptigimiz degisikliklere ve kisinin özgüveninin yükselmesiyle iliskili olabilir. Nedeni ne olursa olsun bilimsel veriler estetik burun ameliyatlarinin kisinin uyku kalitesinde bir artisa neden oldugunu ortaya çikartti.

Burun estetigi için uygun bir adayda asagidaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadir.

• Burun yüze göre genis veya uzundur.
• Burun kemigi kirik ya da egridir.
• Kaza veya darbe gibi bir nedenden dolayi burnun sekli degismistir.
• Burnun iki tarafinda gözle görülür bir asimetri bulunmaktadir.
• Yan profilden bakildiginda burun ucu düsüktür.
• Burun delikleri burnun genel sekline uygun degildir.
• Burun ile dudak arasindaki açi çok dar veya çok genistir.
• Burun sirtinda kemer yapisi mevcuttur.

Sikça Sorulan Sorular

Burun estetigi ile kusursuz bir buruna kavusmak mümkün müdür?

Unutulmamalidir ki burun yapimiz baslangiçta da mükemmel degildir. Hasta çogunlukla kafasinda bir burun sekli hayal eder; ancak burnun yeni sekli ancak eski seklinde yapilan degisikliklere göre belirlenir, yani tibbi yöntemlerle kisinin istedigi bir burna milimetrik ölçümlerle ulasmasi mümkün degildir.

Bu nedenle ameliyattan en memnun kalan hastalar, burnunda yapilacak degisiklikler konusunda asiri beklentileri olmayan, yüzüne yakisacak bir burun ile tatmin olma egilimindeki hastalardir. Ayrica burnun yeni sekliyle yüzün ifadesinde güzel bir degisiklik elde etmek mümkün olsa bile, yepyeni bir görüntüye kavusmak mümkün degildir. Bütün bunlari ameliyati gerçeklestirecek olan hekim ile görüsmek, ameliyat sonrasi hayal kirikliklarini en aza indirmek açisindan çok önemlidir. Örnegin, burun estetigi operasyonundan sonra da burun bir miktar asimetrik kalmaya devam edecektir, çünkü burnun her iki tarafinin ameliyatli veya ameliyatsiz tipa tip esit olmasi mümkün degildir.

Hasta adayinin bir resimde begendigi burunu elde etme sansi var midir?

Burun estetiginde elde edilmesi planlanan sonuç yüzün diger organlarina yani çeneye, gözlere ve yanaklara uyumlu bir burundur. Bu nedenle bir baska kiside begenilen burnun hasta adayinda da ayni sonucu verme olasiligi çok düsüktür. Burun operasyonlarindan en çok memnun olan hastalar, burnuyla ilgili spesifik olarak ne istedigini bilen ve operasyonun limitleri oldugunu kabullenen hastalardir. Ayni zamanda ameliyat sonrasinda hayal ettikleri burna kavusamama ihtimalini de göz önünde bulundurmalari gerekir. Bu nedenle ne istediginden emin olmak ve hekimle iyi bir diyaloga girmek çok önemlidir. Bunun yani sira hastanin kendi fotografi üzerinde oynamak da yaniltici olabilmektedir; çünkü fotograf üzerinde yapilan degisiklikler elektronik ortamda, bilgisayar araç ve gereçleri ile ekran üzerinde yapilirken, ameliyat sirasinda yapilan degisiklikler gerçek insan dokusunun üzerinde ve insan becerileri ile gerçeklestirilir. Dolayisiyla ekranda elde edilen “mükemmel” burna ameliyatla ulasmak mümkün olmayabilir.

Burun estetigi ameliyatinin riskleri nelerdir?

Burun estetigi ameliyati çogunlukla burun kemiginin uygun sekilde kesilmesiyle gerçeklestirildigi için oldukça komplike bir estetik operasyondur. Anesteziye iliskin birtakim risklerin yani sira, burun operasyonunda kanama, enfeksiyon, akinti, nefes alma güçlügü ve nadiren koku almada geçici bir kayip olabilmektedir. Burun kemik ve kikirdaklarinin en son seklini almasindan ve dikislerin alinmasi/erimesinin ardindan burun ucunun bir miktar düsmesi normaldir. Operasyon bu düsmeyi göze alarak gerçeklestirilmektedir.

Ikinci bir operasyon geçirme olasiligi nedir?

Bazi durumlarda hasta iyilesmesi ve benzeri bazi nedenlerden dolayi ya da hastanin istedigi ikincil degisiklikler nedeniyle ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu ikinci operasyon asil ameliyatta elde edilen sonuçlari daha da mükemmel hale getirmek amaciyla çogunlukla lokal anestezi altinda gerçeklestirilmektedir. Ikinci bir operasyon için 6 ila 12 ay arasinda degisen bir bekleme süresi olmalidir.

Ameliyattan sonra bazi kisilerin burnu çok kalkik iken bazi kisilerinki daha düsük görünüyor, bunun sebebi nedir?

Ameliyat sonrasinda burnun alacagi sekli belirleyen en önemli faktörler kisinin kemik, kikirdak ve yumusak doku özelliklerinin yani sira iyilesme özellikleridir. Burnun alacagi son sekil tüm bu degiskenlerin bir araya gelmesiyle belirlenir. Bunun yaninda kisinin ameliyat öncesinde belirttigi istekleri de burnun kalkikligini ve seklini belirlemektedir. Bazi kisiler daha dogal ve düz bir burnu tercih ederken bazi kisiler daha kalkik ve gösterisli bir burnu tercih etmektedir. Benim hekim olarak kisisel önerim ve operasyonlardaki hedefim “ameliyat edilmemis gibi” bir burun yaratabilmeye yöneliktir. Böylelikle kisi kendi yüzüne yakisan, dogal görünümlü, göze batmayan bir burna kavusabilmektedir.

Ameliyat sonrasi ne kadar agri oluyor?

Ameliyat sonrasinda sadece hafif bir agri beklenmektedir. Siskinlik ve özellikle gözlerin altinda morluk olmasi normaldir, ancak bu bölgelerde agri fazla hissedilmez. Göz ve çevresinde sislik ve morlugu azaltmak amaciyla soguk kompres uygulanabilir. Nefes almayi kolaylastirmak için buhar uygulamasi yapilabilir. Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca burundan biraz kan gelmesi normaldir.

Estetik burun ameliyatlari burunun gerek fonksiyonel, nefes alma, gerekse estetik, dis görünüs, ihtiyaçlarini karsilayan bir operasyondur. Ameliyatta amaç yüzün diger ölçülerine uyan, dogal bir görüntüye sahip bir burun yapisinin sekillendirilmesidir. Basvuracaginiz plastik cerrah size konu ile ilgili daha detayli bilgi verecek ve size özel planlamada nelere dikkat edilmesi gerektigi konusunda sizi aydinlatacaktir.

Prof. Dr. Reha Yavuzer
Amerikan Hastanesi
Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası