Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIS AYLARINDA ÇIKAN GÜNES GÖZDE KUSKANADI HASTALIGINA NEDEN OLABILIR!

KIS GÜNESINE DIKKAT!

Yaz aylarinda günesli ve açik havalarda gözümüzü korumak günes gözlügümüzü bir an olsun yanimizdan ayirmayiz ancak kis gelince günes gözlüklerimiz de kislik giysilerimiz gibi rafa kalkar. Oysa yazin oldugu kadar kisin da günesin ultraviole isinlarinin gözü tehdit ettigini biliyor muydunuz?

Gözün uzun süre günesin ultraviole (UV) isinlarina, kuru hava ve toza maruz kalmasi sonucu olusan, halk arasinda kuskanadi veya et yürümesi diye bilinen pterygium hastaligi kis aylarinda da gözü tehdit ediyor. Hastaligin kis aylarinda da görülme sikliginin fazla oldugunu söyleyen Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Op. Dr. Melike Gedar, “Kuskanadi hastaligi veya et yürümesi diye bilinen pterygium hastaligi gözün beyaz kismini örten zarin kalinlasmasi ve kornea (gözün saydam kismi) üzerine dogru ilerleyerek büyümesidir. Pterygium büyüdükçe gözde kirmizilik ve batma gibi rahatsizliklara yol açar. Sonunda korneanin düzgün yüzeyini degistirerek görme bozukluklarina, özellikle de astigmatizmaya, neden olur. Çok ileri vakalarda gözbebegini kapatarak hastanin görmesini tamamen bloke eder” dedi.

BALIK AVLARKEN GÖZE DIKKAT!

Kuskanadi hastaligin genellikle Türkiye gibi neredeyse 4 mevsim günes isiginin eksik olmadigi ve karli ülkelerde görüldügünü belirten Op. Dr. Gedar, söyle konustu: “Hastaligin olusmasindaki öncelikli neden, gözün UV isinlarina asiri maruz kalmasi. Hastalik sicak ve günesli iklimleri seviyor. Türkiye’de Akdeniz ve Güneydogu bölgelerinde diger bölgelere oranla daha sik rastlaniyor. Bir diger neden ise, kuru hava ve tozlu ortamlar. Sörf sporu yapan veya balik avlamaya fazla zaman harcayan kisilerde hem UV isinlarina hem de tozlu ortamlara uzun süre maruz kalmalari nedeniyle pterygium olusma ihtimali yüksektir.”

KISIN GÜNES GÖZLÜGÜNÜ IHMAL ETMEYIN!

Kuskanadindan korunmak için yilin her döneminde günes gözlügü kullanmak gerektigini vurgulayan Op. Dr. Gedar, “Pterygiumdan korunmanin en iyi yöntemi UV 400 korumali günes gözlüklerini günesli açik havada, karli havalarda da düzenli olarak kullanmak. Günes gözlüklerinin göz etrafi cilt dokusu ile gözlük çerçevesi arasinda genis bosluk olanlar yerine göz etrafini saran tasarimla yapilmis olanlara tercih edilmelidir. Genis siperli sapka takmak ilave koruma saglayacaktir” seklinde konustu.

NASIL TEDAVI EDILIR?

Kuskanadi hastaliginin, hafif vakalarda suni gözyasi damlalarla giderilebildigini anlatan Op. Dr. Gedar, göz damlalarina ragmen gözdeki kizariklik, irritasyon, bulanik görme sikayetleri devam etmesi veya pterygiumun sürekli büyümesi nedeniyle görmenin azalmasi durumunda cerrahi islem yapilmasi gerektigini ifade etti. Op. Dr. Gedar, tedavi yöntemi hakkinda su bilgileri verdi:

“Pterygium cerrahisinde kornea üzerine ilerleyen bu anormal doku kornea (saydam tabaka) ve sklera (gözün beyaz kismi) üzerinden temizlenir. Hastaligin tekrar nüksetme oranini en aza indiren konjunktival otogreft yöntemiyle pterygium dokusu temizlenir, kornea seffaf hale getirilir, pterygiumun alindigi yerdeki bos alana üst kapak altindan alinan konjunktiva ( gözün beyaz kismini saran zar dokusu) dokusu nakledilir. Bu cerrahi yöntem eski yönteme göre daha fazla cerrahi tecrübe ve yetenek gerektirir. Nakledilen konjunktiva, pterygiumun alindigi alanda bariyer görevi görerek yeniden pterygium dokusunun büyümesini engeller. Bu alana çok ince dikislerle tutturulur. Bu dikisler 1 hafta kadar batma hissine neden olsa da kendiliginden eriyerek kaybolurlar. Ameliyat sonrasi 2-3 hafta içinde göz normal haline geri döner.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası