Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HENÜZ ÇOCUK SAHIBI DEGILSENIZ, KAFANIZI KARISTIRMAYIN

Dogal yollardan çocuk sahibi olamadiysaniz, yardimci üreme tekniklerinden yararlanmak istiyor ve ne yapacaginizi bilmiyorsaniz Dikkat!

Tüp Bebek Asamalari Nelerdir?

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci çiftelerin kafasindaki soru isaretlerini gideriyor ve son derece karisik ve zorlu gibi görünen tüp bebek asamalarini anlatiyor.

Ilk Görüsme:

Çiftin doktorla ilk görüsmesi hangi tedavi yöntemine uygun olduklarina karar verme amacini tasir. Görüsme sirasinda çiftin öyküsü alinir, önceden yapilmis olan tetkikler degerlendirilir ve kadin muayene edilir. Erkegin semen analizi degerlendirilir.

Ikinci Görüsme:

Ikinci görüsme ayni zamanda egitim asamasidir. Istenen tetkikler degerlendirilerek, bir tedavi planinin çizilmesi bu islemlerin çiftlerle paylasilmasi, ilaçlarini nasil kendilerinin ögretilir ve gerekli onay formlari imzalatilir.

Yumurtaliklarin baskilanmasi:

Tüp bebek tedavisinin temelini, kadinin yumurtaliklarinin tamamiyla kontrol altina alinmasi olusturur. Bu amaçla kullanilacak ilaçlar tedaviyi yürüten hekim tarafindan en uygun olani seçilerek kullanilir. Burun spreyi ya da cilt altina uygulanan enjeksiyonlar seklinde olan bu ilaçlar istenilen zamandan önce yumurtlamayi engeller.

Yumurtaliklarin uyarilmasi ve yumurta gelisiminin takibi:

Tüp bebek tedavisinin basarisi kadin yumurtaliklarinda çok sayida yumurta üretilmesine baglidir. Bu amaçla, daha önce belirtilen ilaçlar ile kontrol altinda tutulan yumurtaliklar, yumurta gelisimini uyaran ilaçlar ile uyarilir. Bu ilaçlar cilt altina veya kas içine yapilan ignelerdir. Yumurtaliklarin bu ilaçlar ile uyarilmasi yaklasik 10 - 12 gün sürer. Bu süreç içerisinde yumurta gelisiminizin takibi için 3-4 kez kontrol edilmeniz gerekmektedir.

Yumurtalarin toplanmasi:

Yumurta gelisiminin takibi sirasinda, yeterli sayida yumurtanin olgunlastigi tespit edildigi gün, yumurtalarin en son gelisim basamagini tamamlamak üzere hCG enjeksiyonu yapilir. Yumurtalarin toplanmasi bu son ilaç enjeksiyonundan sonraki 36. saate programlanir. Yumurtalarin toplanmasi sirasinda sakinlestirici, uyku verici ilaçlar verilebilecegi gibi islem tümüyle anestezi altinda da gerçeklestirilebilir. Islemin süresi ortalama 15- 30 dakikadir. Sperm hücreleri ile dölleme islemi yumurtalarin toplandigi gün gerçeklestirilir. Yumurtalarin toplanmasini takiben 2-3 saatlik dinlenmenin ardindan çift hastaneden taburcu edilir. Bu asamadan sonra kullanilacak ilaçlar konusunda çifte bilgi verilir.

Laboratuvar islemleri:

Yumurtalarin toplanmasindan bir gün sonra, yumurtalardan kaçinin normal sekilde döllendigi konusunda çifte bilgi verilir. Bu asamadan sonra normal olarak döllenen yumurtalar laboratuvarda 2 ile 5 gün arasinda izlenerek, uygun görülen zamanda, aralarinda en kaliteli olanlar belli sayida seçilerek anne rahmine geri yerlestirilirler.

Embriyo transferi:

Transfer islemi öncesinde çifte transfer edilecek embriyo sayisi ve kalitesi konusunda bilgi verilir. Transfer islemi, çok basit bir muayene isleminden farksizdir. Herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. Transfer öncesi tek istenilen anne adayinin su içip idrar torbasini oldukça doldurmasidir. Çünkü transfer islemi ultrasonografik gözlem altinda yapilmakta ve bunun için de idrar torbasinin dolu olmasi önemlidir. Transfer islemi sirasinda, embriyolar ile yüklenmis olan bir kateter vajenden ve rahim agzindan geçirilerek rahim içerisine yerlestirilir ve embriyolar rahim içerisine birakilir. Eger yerlestirme isleminden sonra geride iyi kalitede embriyo veya embriyolar kalmis ise çiftin onayi alinip bu embriyolar ileride kullanilmak üzere dondurulup saklanir.

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci, transfer sonrasi 3-4 saat hastanede dinlenen çiftin evine dinlenmesi için gönderildigini belirtiyor. Tedavinin sonucunun, transferden 12 gün sonra yapilan gebelik testi ile ögrenmenin mümkün oldugunu ve olumlu testten 4 hafta sonra bebegin kalp atislarini gözlemenin mümkün oldugunu belirtiyor.

Op. Dr. Serhat Partalci; tüp bebek asamalarinda en yogun islemlerin kadinlara uygulandigini ve eslerin bu süreçte desteginin çok önemli oldugunun altini çiziyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası