Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


INTERNATIONAL MEDICINE HOSPITAL 1 YASINDA

2010 yilinda Balkanlar’in kalp damar cerrahisi alaninda tek hastanesi olarak Kosova’da açilan International Mecidine Hospital 1 yasina girdi.

Geçtigimiz yil Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in açilisini yaptigi International Medicine Hospital Hastanesi aradan geçen zamanda Kosova’nin ve Balkanlar’in kalp damar cerrahisi alaninda tek hastanesi olarak 1 yasina girmenin mutlulugunu yasiyor.

Internaional Medicine Hospital 1. yasini Medicine Hospital Hastaneleri Yönetim Kurulu Baskani Dr. Yusuf Elgörmüs, Kosova Saglik Bakani Ferid Agani, Türkiye Büyükelçimiz Songül Ozan, Mitrovice Belediye Baskani Avni Kastrati, Gilan Belediye Baskani Qemajl Mustafa, Kosova Türk Birligi Amirleri, Kosova Türkiye Isadamlari Dernegi Üyeleri, Eulex Temsilcileri, Saglik Bakanligi mensuplari ile birlikte kutladi.

Yasgünü töreninde konusan Medicine Hospital Yönetim Kurulu Baskani Dr. Yusuf Elgörmüs, International Medicine Hospital’in 1 yilin ardindan Kosova ve Balkanlar’daki yeri ve anlami hakkinda bilgi verdi. Elgörmüs “Kosova’nin ve Balkanlarin kalbini kazanacagiz iddasiyla çiktigimiz yolda 1. yilimizi bitirdik. Aradan geçen zamanda iddia ettigimiz ve düsündügümüz hedeflerimizde büyük yol aldik. Biz kalp damar cerrahisi alaninda büyük bosluk gördügümüz bu bölgede Türk- Kosova saglik güçlerini bütünlestirerek ilk adimi attik” dedi. Elgörmüs bölge insani ile isinma yili ilan edilen bu döneme ait kalp sagligi hakkinda rakamlari bildirdi. 300’ü asan açik kalp ameliyati (By-Pass), 2000 anjio yapildigi ifade eden Elgörmüs 24 saat kalp sagligi için verilen hizmetler ile hastanenin bölgede büyük bir boslugu doldurdugunu belirtti. Elgörmüs “Biz bölgede üzerimize düsen görevlerimizi fazlasiyla yaptik. Özellikle Kosova’daki hastalarin uzak ülkelere gitmelerine gerek kalmadi. Hastanemiz teknoloji ile, basarili doktorlari ile tüm ihtiyaca cevap verebilecek bir kurum. Türkiye’nin bu anlamda basarili gücünü Kosova ile entegre ettik. Ortaya daha modern daha kapsamli hizmet verecek bir kadro ve saglik ekipmani çikti. Kalp hastaliklarinda en iyi hastane yakin hastanedir. Çünkü kalp rahatsizliklarinin zaman kaybina tahammülü yok. 1 yillik süre içinde gördükki yinede yöre halki maalesef kalp rahatsizliklari konusunda zamanlama kaybi yasiyorlar. Bizler bu konuda doktorlarimiz ile birlikte bilgilendirmeler yapiyoruz. Büyük bir asama kaydettik ama yeterli mi? Hayir degil... Gögüs agrisini ciddiye almak gerekiyor, kisi eger 40 yasini geçmisse yilda en az 1 kere kalp check-up’ndan geçmesi gerekiyor” dedi. Kosova’da büyümeye devam edeceklerini belirten Dr. Yusuf Elgörmüs birde müjde verdi. Elgörmüs Kosova’da bir saglik üniversitesi düsündüklerini ve konuda çalismalara baslandigini ifade etti.

Törende konusan Kosova Saglik Bakani Ferid Agani “Kosova’da çok güzel seyler oluyor” diye sözlerine basladi. International Medicine Hospital ‘in kendileri için büyük bir sans oldugunu ifade eden Agani özellikle Türkiye’nin tecrübelerini bizimle paylasmasi ve saglik alaninda kurdugumuz köprünün geçen zaman içinde sapasaglam ayakta kalmasi bizi cesaretlendiriyor, dedi.

Kosova’daki Türk Büyük Elçimiz Songül Ozan’da yaptigi konusmada Türkiye ve Kosova arasinda kurulan isbirliginin dahada gelismesi yolunda adimlar atilmasi gerektiginin altini çizdi. Basindan beri belirlenen çizginin üzerinde isler yapan International Medicine Hospital ile övündiklerini dile getiren Ozan, hastanenin 1. yilini kutladi, basta Yönetim Kurulu baskani Yusuf Elgörmüs’e sükranlarini sundu.

Törende Doc. Dr. Mahmut Çakmak ve Doc. Dr. Batuhan Özay gelinen noktada neler yapildigini, neler yapilmasi gerektigini anlatan sunumlar gerçeklestirdiler.Sunumlarda Kosova’nin kalp sagligi halki bilinlendirme yöntemleri üzerinde duruldu. Özellikle kalp rahatsizliklarinin zaman kaybi olmadan hastaneye basvurulmamasi üzerinde odaklanan sunumlarda, zamanlamanin önemi bildirildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası