Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Radyoterapide minimum zarar maksimum fayda BRAKITERAPI

Özellikle prostat, bas-boyun, yemek borusu, brons, rahim, rahim agzi ve meme kanserlerinde uygulanan brakiterapi; çevre dokulara en az zararla, tümörlü bölgede yüksek doz toplanmasina neden olarak uygulanan tedavinin etkinligini sagliyor.

Neolife Tip Merkezi’nde uygulanan brakiterapi tedavisi hakkinda Radyasyon Onkolojisi Uzmani Prof. Dr. Ufuk Abacioglu bu yöntemin diger radyoterapi uygulamalarindan farkini söyle belirtiyor. “Standart radyoterapi uygulamalarinda; tümöre verilecek dozun miktari, isinin geçtigi saglam dokunun tolerans dozu ile sinirli kaliyor. Bu tolerans doz miktari, zaman zaman tümörü ortadan kaldirici dozdan daha düsük oldugu için yeterli dozlara çikilmasi imkansiz hale geliyor. Bu durumda tümöre yeterli dozu verebilmek amaciyla Brakiterapi uyguluyoruz. Radyoaktif kaynagi direkt tümör içine ya da çok yakinina yerlestirerek tedavi için yetersiz doz problemini ortadan kaldiriyoruz. Ayrica, organa geçici ya da kalici olarak yerlestirilebilen bu radyoaktif kaynaklar sayesinde tümörlü bölgeye maksimum doz uygulanirken, tümör etrafindaki saglikli dokularin maruz kaldigi doz çok düsük oluyor. Böylelikle saglam dokuyu da korumus oluyoruz. ”

Prof. Dr. Ufuk Abacioglu, kanserin birçok türünde tedavi amaçli uygulanan brakiterapi hakkinda sunlari ekliyor. “Brakiterapinin uygulanabilmesi için tümörün orta büyüklükte, ulasilabilir ve sinirli olmasi gerekiyor. Brakiterapi uygulamalari doku içine veya vücut bosluklari içine yerlestirilen özel olarak üretilmis aplikatörler (isinlamayi yapan radyoaktif kaynaklarin yerlestirildigi özel aletler), plastik tüpler kullanilarak kendine özgü yöntemlerle uygulaniyor. Prof. Dr. Ufuk Abacioglu, “Doku içinde anestezi, vücut bosluklarinda ise genellikle sedasyon uygulaniyor.” diyerek söyle devam ediyor: “Tedavi sirasinda hasta aci duymuyor sadece hafif bir titresim hissediyor. Yüksek doz hizli brakiterapi uygulamalarinda tedavi genellikle verilecek doza bagli olarak 1-20 dakika, hastanin tedavi sartlarinda aplikasyonu ile BT veya MR çekilmesi ve planlanmasi ise 30-60 dakika sürüyor. Uygulama, hastanin günlük yasamini etkilemiyor. Özellikle jinekolojik kanserlerde tek basina veya radyoterapiye ek olarak uygulanmasi en yaygin kullanim sekli. Bu sayede uzun dönem yerel tümör kontrolünü saglamak mümkün olabiliyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası