Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BILGISAYAR KULLANANLARI TEHDIT EDEN 4 HASTALIK

Boyun fitigi, tendinit, karpel tünel ve miyofasiyel agri sendromu… Bu hastaliklar günlük yasamdaki basit hareketlerin bile yapilmasini önleyebilecek kadar ciddi boyutlara ulasabiliyor. Ortak noktalari ise bilgisayarla çalisan kisilerde en sik görülen saglik sorunu olmalari. Aslinda bu hastaliklardan sadece 12 basit önlem alarak korunmak mümkün!

Bilgisayarlarin kullanimi ile islerin yapilabilme hizinin artmasi, is yogunlugunun artisini da beraberinde getiriyor. Çalisanlarin ekran karsisinda daha çok zaman geçirmeleri ve buna bagli fiziksel kondisyonlarinin düsük olmasi, bilgisayarlari asiri ve hatali kullanmalari saglik sorunlarinin artmasina neden oluyor. Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nden Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Ayçe Atalay, bilgisayarin asiri kullanimina bagli zorlanmalarda en çok boyun fitigi, tendinit, karpal tünel ve miyofasiyel agri sendromunun ortaya çiktigini belirterek, “Aslinda bu hastaliklardan basit önlemler ile korunmak mümkün olabiliyor. Ancak gereken önlemler alinmaz ve hastalik ortaya çikarsa zaman kaybetmeden bir doktora basvurmali. Çünkü erken tani bu saglik sorunlarinin hizli sekilde tedavi edilmesi saglanabiliyor. Bunun aksine geç kalindiginda ise iyilesme süresi gecikiyor ve hastalik kroniklesebiliyor.” diyor.

BILGISAYAR KULLANANLARI TEHDIT EDEN 4 HASTALIK!

Bilgisayarin asiri kullanimina bagli olusan saglik sorunlari daha çok aktif is hayatinda olan 30-50 yas arasindaki kisilerde görülüyor.

1.BOYUN FITIGI: Boyundan baslayan ve kola uzanan agrilar özellikle güç kaybi ve uyusukluk ile birlikte gelisirse, bu sorun boyun fitigina isaret edebiliyor. Özellikle sabit pozisyonda uzun süre kalinmasi boyun fitigini tetikleyen bir faktör olarak görülüyor.

2. MIYOFASIYEL AGRI SENDROMU: Özellikle uzun süre sabit pozisyonda çalismak zorunda kalan çalisanlarda belli kaslarda agrili noktalarla gelisen ‘miyofasiyel agri sendromu’ ortaya çikabiliyor. Bu sendrom genellikle sirt ve kürek kemigi çevresindeki kas gruplarinda agriya neden oluyor.

3. TENDINIT: Dirsek ve el bilek çevresinde farkli tendinit tablolari ortaya çikabiliyor. Kisilerin klavye kullanilirken el bileklerinin asiri yukarida olmasi gibi ergonomi kurallarina uygun hareket etmemesi sonucu, el ve bilek çevresinde agrilar olusuyor. Tendinit erken tedavi edilmezse sürekli bir agriya yol açarak kisinin günlük islerini uygulamasini bile kisitlayabiliyor.

4. KARPAL TÜNEL SENDROMU: El ve bilek çevresinin asiri kullanimina bagli olarak ellerde özellikle geceleri belirgin uyusma sikayetine neden olan karpal tünel sendromu da gelisebiliyor. Uzun süreli durumlarda el kaslarinda güçsüzlük ve erimeler olusabiliyor.

12 ADIMDA BILGISAYARA BAGLI HASTALIKLARDAN KORUNUN!

1. BILGISAYAR EKRANINIZI DIREKT OLARAK KARSINIZDA TUTUN: Bilgisayar ekrani direkt olarak karsinizda olmali. Ayrica gövdenizden yaklasik olarak kolunuz kadar uzak durmali. Monitörün üstü, göz hizasinda veya hafif asagida olmali. Ekranin temiz ve egimli olmamasi da ergonomik açidan dikkat edilmesi gereken bir baska faktör.

2. KLAVYENIZ DIRSEKLERINIZDEN HAFIFÇE ASAGIDA OLSUN: Klavyeyi tasiyan kismin kisiye göre ayarlanabilir olmasina dikkat edin. Klavye kullanirken el ve bileginizi mümkün oldugunca düz pozisyonda tutun. Yani, el, bilek ve parmaklariniz ayni hizada olmali. Klavyeniz dirseklerden hafifçe asagida olmali. Klavyenizin bu yükseklikte olmasi önkol desteklerinin sirt ve omuz kaslarinin gevsemesine imkan sagliyor.

3. MOUSE’U NAZIK KULLANIN: Mouse’un elinize uygun boyutta olmasina dikkat edin. Mouse’u hareket ettirirken tüm kolunuzu da hareket ettirin ve parmaklarinizi hafifçe kullanin. Ayrica parmaklarinizi asiri bastirmamaya da özen gösterin.

4. MOUSE KULLANIM SÜRESINE DIKKAT EDIN: Mouse kullanim süresi ile kol ve eli ilgilendiren problemler arasinda baglantili mevcut. Öyle ki 3 saatlik bilgisayar kullanimi bile ise bagli asiri kullanim sendromuna neden olabiliyor. Kullanim süresi arttikça kisilerin sikayetleri orantili olarak artiyor.

5. HER YARIM SAATTE BIR MOLA VERIN: Çalisirken yaklasik yarim saatte bir kisa molalar verin. Bu sirada bazi egzersizleri uygulamaniz, uzun süreli sabit pozisyonda kalmaya bagli olusan sorunlari önleyecektir. Örnegin omuzlarinizi geriye çevirebilir, el bilekleriniz ile kollarinizi çevirebilir ve el bileklerinizi gerebilirsiniz.

6. ÖNE EGILMEDEN OTURUN: Bilgisayar karsisinda çalisirken öne dogru egilmeden oturun ve basinizi dengeli tutun. Omuzlarinizin da gevsek olmasina özen gösterin.

7. POZISYONUNUZU SIK SIK DEGISTIRIN: Pozisyonunuzu sik sik degistirmeyi ihmal etmeyin. Masanin altinda bacaklarinizin rahatça hareket edebilecegi bir alan olmali ve ayaklariniz yere düz temas etmeli. Dizlerinizi de 90 derecede tutmaya özen gösterin. Ayaklariniz yere temas etmiyorsa destek koymayi unutmayin.

8. SANDALYENIZ HER YÖNE HAREKET EDEBILSIN: Her yöne hareket edebilen, yükseklik ayarina sahip, bel ve sirt destegi olan, ayni zamanda bacak arkasi ile kollari destekleyen sandalyeleri tercih edin.

9. ERGONOMIK ORTAM HAZIRLAYIN: Aydinlatma, havalandirma, masa, sandalye ve büro malzemeleri gibi is yeri kosullarini ergonomik prensiplere göre düzenleyin. Bu düzenleme öncelikle is gücü kaybinizi önleyecektir.

10. TELEFONU OMUZ VE BAS ARASINA SIKISTIRMAYIN: Özellikle telefonu omuz ve basinizin arasina sikistirmayin. Telefonu sik kullaniyorsaniz bas telefonu ve kulaklik kullanmaniz boyun agrilarina karsi koruyucu olabiliyor.

11. OFIS MALZEMELERINIZI DÜZENLEYIN: Çalisma alani olusturulurken çok sik kullandiginiz malzemeleri yakina yerlestirmeniz kullanim kolayligi saglar. Böylece gerekli ofis malzemelerine kolayca ulasabilirsiniz. Telefonu sag elli iseniz sola, sol elli iseniz için saga yerlestirin. Eger tablo gibi referans bir materyel kullaniliyorsaniz bunu göz seviyesine veya daha yukariya yerlestirin.

12. EGZERSIZ YAPIN: Is disindaki zamanlarinizda esnekliginizi ve kondisyonlarinizi korumak için düzenli bir egzersiz programina katilin. Bilinen bir hastaliginiz varsa önce tedavi olun, daha sonra doktorunuzun önerisine göre egzersize baslayin.

HASTALIKLARA ZEMIN HAZIRLAYAN 10 FAKTÖR!

Bilgisayar kullanimina bagli ortaya çikan hastaliklara zemin hazirlayan faktörler kisisel, çevresel ve psikolojik faktörler olarak siralanabilir.

1-Tekrarlayici hareketlerin uzun süreli olarak yapilmasi,

2- Durus bozuklugu,

3 -Sabit bir pozisyonda uzun süreli kalinmasi,

4-Bazi durumlarda gerekenden fazla güç sarf edilmesi. Örnegin klavyenin tuslarina kuvvetli basilmasi veya mouse’in gereginden fazla güçle kavranmasi.

5- Kadin olmak (özellikle karpal tünel sendromu açisindan)

6-Kötü ergonomik donanim veya havalandirmanin kötü olmasi,

7-Islerinden memnun olmamak ve monoton isler,

8- Agir is yükü ve sorumluluklar,

9-Is yerlerindeki is arkadasi veya amirin desteginin zayif olmasi,

10-Sigara kullanimi ve yasin ilerlemesi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası