Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deri çatlaklarini dert etmeyin!

Dermatoloji Uzmani Dr. Hülya Güçlüer Nacar, deri çatlaklarinin hayati risk olusturmayan ve vücut fonksiyonlarini etkilemeyen deri lezyonlari oldugunu söyledi. Nacar, “Büyük bir kozmetik problem olarak kabul edilebilirler” dedi.

Neredeyse her 3 kadindan birinde görülen deri çatlaklari, sik sik kilo alip verme dönemleri ve hamilelik sirasinda ortaya çikiyor. Istanbul Medipol Hastanesi Deri ve Zührevi Hastaliklar Uzmani Dr. Hülya Güçlüer Nacar, deri çatlaklari ya da strialarin bir çesit skar dokusu oldugunu belirterek, dermis denilen derinin orta tabakasinin yirtilmasindan olustugunu söyledi.

Strialarin rengi ve derinliginin zamanla azaldigini fakat tamamen kaybolmadigini belirten Dr. Hülya Güçlüer Nacar, “Normal deride %80 kollajen ve %4 elastik fiber mevcuttur. Strialarda kollajen parçalanmasi ve elastin hasari olusur ve çatlak ellendiginde sanki o bölgede deri yokmus hissi alinir” dedi.

2 çesit strianin mevcut oldugunu açiklayan Dr. Hülya Güçlüer Nacar, söyle devam etti: “Deri çatlaklari gebelikte, ergenlikte, vücut gelistirme çalisanlarda, hormon tedavisi görenlerde yada bazi ilaçlarin yan etkisi olarak olusabilir. Strialar vücudun tüm bölgelerinde görülebilir. Fakat en sik yag miktarinin fazla oldugu vücut alanlarinda kendini gösterir. En yaygin karin, gögüsler, üst kollar, sirt, baldirlar, kalçalarda karsimiza çikar. Kadinlarda daha siktir. Kadinlarin % 75-90’inda hamilelikleri sirasinda bir miktar deri çatlagi olusmaktadir.”

Strialarin hayati risk olusturmayan ve vücut fonksiyonlarini etkilemeyen deri lezyonlari oldugunu da hatirlatan Dr. Hülya Güçlüer Nacar, sunlari kaydetti: “Bununla beraber hastalar tarafindan kabul edilebilirlikleri azdir. Strialarin tedavisinde pek çok yöntem denenmistir. Çünkü stria yüzde yüz düzelebilen bir durum degildir. Tüm skar dokularinda oldugu gibi hangi yöntem kullanilirsa kullanilsin bir miktar nedbe dokusu kalir ve cilt hiçbir zaman ilk hali gibi olamaz. Deri çatlaklarinda topikal retinoidler (tretinoin) extra virgin olive yagi, kakao yagi, E vitamini, mikrodermabrzayon kullanilabilir.”

Çatlak tedavisinde son zamanlarda en popüler ve yeni yöntem olan fraksiyonel lazeri kullandigini ifade eden Dr. Hülya Güçlüer Nacar, “Uyguladigim hastalarda genellikle 3 seansta gözle görülür sonuçlar aliyorum. Hiçbir tedavi tam anlamiyla yeterli olmamakla beraber bazi hastalarda kombine tedaviler uygulanmasi basari sansini daha da artirabilir. Tabii ki hastalara en önemli tavsiye çatlaklarin olusmamasi için önceden koruyucu yöntemlerin uygulanmasidir” diye konustu.

Deri Çatlaklarinda Tedavi Yöntemleri

Dermaterapi Yöntemi

Dermaterapi; CE belgeli silindir seklinde üzerinde 192 adet, son derece ince çelik ignenin oldugu dermaroller denilen aletle yapilir. Dermaroller çatlaklarin oldugu alana 6-10 kez yildiz seklinde uygulanir. Ayni bölgeden defalarca geçildiginde 1 santimetre karelik alanda 250-300 adet mikrokanal açilir. Bu kanallar deri altina açilan minik kapilar gibi düsünülebilir.

Bu alanlara büyüme faktörleri, biomimetik peptid ve kök hücre ekstreleri ihtiva eden ürünler kolayca uygulanir. Böylece bu ürünlerin derinin üst tabakasini bu mikrokanallardan geçip, orta tabakaya ulasmalari saglanmis olur. Dermaroller uygulanmasi sonrasi çatlaklar üstüne tedavi edici ajan uygulanir. Kollajen üretim ve doku yenilenmesi saglanmaya çalisilir. Mikrokanallarin açilmasi sirasinda genellikle kanama söz konusu olmaz ve mikrokanallar 20 dakika içinde kendiliginden kapanir. Tüm cilt tiplerine uygun olan bu yöntemin uygulanmasindan sonra ortaya çikan kizariklik genellikle 30dakika ile 2 saat arasinda sona erer.

Platelet Rich Plasma (PRP) Yöntemi

PRP yönteminde hastada alinan kan örnegi standart sartlarda al ve akyuvarlarindan ayrilir. Geriye kalan plateletten zengin serum hastanin çatlaklari üzerine mezoterapi igneleri vasitasiyla enjekte edilir. Böylelikle hastanin kendi serumundaki büyüme faktörleri ile kollajen üretimi ve doku yenilenmesi saglanmaya çalisilir. Özellikle lazer destekli yapildigi zaman basarili sonuç yüzdesi artar. 6 haftada bir 3 seans uygulanir

Karboksiterapi

Hem eski hem de yeni deri çatlaklarinin tedavisinde uygulanir. Güvenli bir yöntemdir. Yeni kollajen olusumunu saglar, deri kalinligi artarak, strialarin görünümünü düzeltir.

Pulse DYE Lazer (Boya Lazerleri)

Özellikle yeni olusmus kirmizi-mor ¨stria rubra¨ denilen çatlaklarda basari oranlari yüksektir. Pulse lazerler damarlar üzerine etki ederek kizarikligi ve inflamasyonu azaltirlar. Fakat hasta seçiminde dikkatli olunmalidir. Çünkü bu lazerlerle yapilan uygulama sonrasinda koyu tenli kisilerde postenflamatuar pigmentasyon denilen ¨islem sonrasi lekelenme¨ olusabilir.

Fraksiyonel Lazerle

Deri çatlaklarinin tedavisinde en yeni yöntemlerden biri fraksiyonel lazerle tedavidir. Bu sistemler cildin hem üst (epidermis) hem de alt tabakasina (dermis) etki eden sistemlerdir. Faraksiyonel lazerlerde lazer isini aynen bir elekten geçirilen un gibi deri üzerine düser ve dermise kadar iner. Aralarda saglam alanlar kalir. Çatlak alanlarinda mikroskopik yaralar olusur ve bu alanlarda yeni kollajen ve epidermis olusumu meydana gelir. Tüm deri çatlaklarinda özellikle beyaz ve deforme olanlarda fraksiyonel lazerle %50 civarinda iyilesme saglanmaktadir. Seanslar 6 hafta arayla uygulanabilir.

Uygulamada bazi risklerde yok degildir. Tedaviye cevap vermeyen hastalar olabilir ya da deri rengi koyu kisilerde lekelenme olusabilir. Hastalara islem öncesi bu riskler hakkinda bilgi verilmesi gereklidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası