Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser riskini azaltmanin 9 etkili yolu

Günlük yasantimizda alacagimiz önlemler ve yapacagimiz basit seylerle çagin hastaligi kanserden korunmak ve riski azaltmak mümkün. Anadolu Saglik Merkezi Hematolojik Onkoloji / Tibbi Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Necdet Üskent, daha kaliteli bir yasam sürmeniz için yapmaniz gerekenleri su sekilde siraliyor…

1. Sigara ve diger tütün ürünlerini kullanmayin

Sigara ve diger tütün ürünleri, tüm kanser ölümlerinin %30’undan sorumludur. Sigara kullananlarda akciger kanseri gelisme orani, kullanmayanlara göre 20 kat fazladir. Akciger kanserlerinden ölümlerin yaklasik yüzde 90’i sigara iliskilidir. Agiz içi, bas boyun bölgesi, ses telleri, idrar kesesi ve yollari kanserleri ile pankreas kanseri de tütün kullanimiyla dogrudan iliskilidir. Sigara kullananlarda meme kanseri riski de yükselir.

2. Alkolü ölçülü tüketin

Alkol dogrudan bir kanserojen olmamakla birlikte, ayni zamanda tütün ürünleri kullananlarda üst solunum yollari, agiz ve yemek borusu kanserlerine neden olabilir. Özellikle alkol derecesi yüksek sert içkiler, tütündeki kanserojenlerle birlestikleri zaman doku bozulmasi daha hizli gelisir. Primer karaciger kanseri, alkolik siroz zemininde de gelisebilir. Birakamiyorsaniz, az miktarda ve düsük alkollü bira ve sarap gibi içecekleri tercih edin.

3. Kilo almayin, hayvansal proteinleri, tütsülenmis ve konserve yiyecekleri tüketmeyin

Kilo almayin. Ideal kilonuzu korumaya çalisin. Yagli ve yüksek kalorili gidalardan uzak durun. Hayvansal proteinleri ve özellikle kirmizi eti az tüketin. Tuzda uzun süre bekletilerek pisirilmis, tütsülenmis et ürünlerini ve yüksek isidaki ateste barbekü yapilarak kömürlestirilen ürünleri, nitrit koruyucu ilave edilmis konserveleri kullanmayin. Yag ve yüksek kalori ile hayvansal proteinler; meme, kolon, uterus ve kolon kanseri riskini artirir. Yüksek lifli gidalar, sebze, meyve ve tahillar ise kanser riskini azaltir. Lahana, karnabahar ve brokolide, allium bilesikleri içeren sogan ve sarimsakta yogun olarak anti-kanserojen etki vardir. Özellikle koyu yesil yaprakli sebzeler, sari ve koyu kirmizi renkteki meyvelerde, yesil ve siyah çayda kuvvetli anti-kanserojen maddeler yer alir. Günlük 300 mg salisilik asitin kolon kanseri riskini azalttigi bilinmektedir.

4. Günesten ve radyasyondan korunun

Solar ultraviyole radyasyon; malign melanom, yassi hücreli kanser ve bazal hücreli kanser gibi deri kanserlerinin riskini arttirir. Kanserojenik etki deri hücrelerinin DNA’sina direk hasar verir. Ultraviyole isinlari gen mutasyonlarina yol açarak da kansere neden olur. Tani ve tedavi amaçli iyonize radyasyona maruz kalan çocuklarda lösemi riski, normal popülasyona göre daha fazladir. Günümüzde bilgisayarli tomografilerde yeni teknolojiler kullanarak çekim süresi kisaltilmis ve radyasyona maruziyet 5-10 kat azaltilmistir. Yine de gereksiz ve çok sik çekimlerden kaçinin. Magnetik Rezonans(MR) ile ise gösterilmis bir risk yoktur.

5. Yasadiginiz çevreyi iyi seçin ve denetleyin

Yasadiginiz çevrede, toprakta ve binada asbestoz olmamasina dikkat edin. Bazi cografi bölgelerde topraktaki asbest nedeni ile akciger, akciger zari ve karin zarinda mesetelioma kanseri görülmektedir. Eski binalarda yalitim amaçli kullanilan asbest bir tehlike olarak varligini sürdürmekte, binalarin re-konstrüksiyonu sirasinda asbeste maruziyet büyümektedir.

6. Biyolojik kanserojenlerden korunmak için asi yaptrin

Hepatit B virüsü kronik karaciger hastaligina ve karaciger kanserine neden olabilir. B hepatit asisi olarak, karaciger kanserinden tamamiyla kurtulmak mümkün. Rahim agzi kanseri HPV adli bir virüs tarafindan olusturulur. Cinsel yasamin basladigi yillardan baslayarak erken yasta asilanmakla bu kansere karsi da korunmus olunur. Midede yasayan bir bakteri olan helicobacter pilori (HP), kronik gastrite ve mide lenfomasina neden olabilir. HP gastriti saptandiginda uygun antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

7. Hareket edin, kilo verin

Obezite ve menopoz sonrasi sismanlama meme kanseri için ciddi bir risk faktörüdür. Düzenli egzersizler ve yürüyüs, hafif spor gibi fiziksel aktiviteler meme ve kolon kanseri riskini azaltir. ABD’de ilk adet yasinin giderek çok erken yaslara kaymasi ve menopoz yasinin daha ileri yaslara kalmasi sonucu meme kanseri vakasi artmaktadir. Bu nedenle çocuklara egsersiz programlari verilerek ilk adet yasinin geciktirilmesini hedefleyen ulusal programlar uygulanmaktadir.

8. Günde en az 8 saat uyuyun

Bagisiklik hormonlari uykuda artar. Immün hücreler dinlenir. Kesintisiz derin bir uyku, düzenli beslenme, stresten uzak huzurlu bir aile yasami, is ortami disinda eglenceli hobiler edinmek ve iyi bir dost çevresi, düzenli fiziksel aktivite ile desteklenirse kanserden korunmak için optimal ortam saglanmis olur.

9. Erken taniyi ciddiye alin

Yilda en az bir kez check-up yaptirin. Doktora gitmek için mutlaka hastalanmayi ve hastaligin belirtilerini beklemeyin. Unutmayin ki hastaliga ait belirtiler basladiginda ve sizi doktora basvurmaya zorladiginda, birçok kanser için çok geç olmaktadir. Rahim agzi kanseri için her yil pap smear, meme kanseri için 40 yas ile 50 yas arasinda 2 yilda bir daha sonra yilda bir yapilacak mammografi taramalari, 50 yas üstü kolonoskopi ve gaitada gizli kan analizleri, sigara içenlerde akciger bilgisayarli tomografi taramalari ile kanserleri tedavi edilebilir erken evrelerde yakalamak mümkün olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası