Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye agiz ve dis sagligindan sinifta kaldi

21 Kasim Agiz ve Dis Sagligi Haftasi sebebiyle gündeme gelen arastirma raporlari Türkiye’nin agiz ve dis sagligi konusunda hala ilerleyemedigini gösterdi. Türk insaninin dis hekimine görünme ortalamasi yilda 1 bile degilken Avrupa’da bu rakam yilda 5’e ulasiyor.

Içinde bulundugumuz 21 Kasim Agiz ve Dis Haftasi vesilesiyle Türkiye’nin agiz ve dis sagligi raporu yeniden gündeme geldi. Dentistanbul Genel Müdürü Dt. Gökhan Yüksel “Bütün çaba ve gelismelere ragmen agiz ve dis sagliginda Avrupa’nin gerisindeyiz. Rakamlar bu çarpici gerçegi açikça ortaya koyuyor, Türk Dishekimleri Birligi verilerine göre kisi basi yillik dis muayenesi orani Türkiye’de yalnizca 0.9 iken AB ülkeleri ortalamasinda bu rakam yilda bes olarak karsimiza çikiyor” dedi.

Saglik Bakanligi tarafindan yapilan arastirmalar, insanimizin dolgu ve kanal tedavisini bile yaptirmadigini gösteriyor. Gökhan Yüksel “rakamsal olarak ifade edilmesi gerekirse, ihtiyaç duyulan dolgunun %2’si ve kanal tedavisinin ise %6’si gerçeklesiyor. Ayrica 35-40 yas arasi her 100 kisiden 89’unun en az bir disinin eksik” diyor.

Ilerliyoruz ama yol çok uzun

Türkiye’de kisi basina düsen yillik dis macunu tüketiminin son bes yil içinde artmasina ragmen, 105 gram ile halen gelismis ülkelerin gerisinde bulunduguna dikkat çeken Dt. Gökhan Yüksel, “Rakamin 2002 yilinda 65 gram oldugunu da belirtmemizde fayda var” dedi. Nüfus artis oraninin, 2005-2009 yillari arasinda 7,83 iken dishekimligi fakültelerindeki ögrenci sayisi artis oraninin ayni dönemde 72,88 olmasinin önümüzdeki yillar için umut verici oldugundan bahseden Dt. Gökhan Yüksel konuya “Kisi basina düsen yillik dis firçasi kullaniminin birin altinda olmasi da kat edilmesi gereken epey bir yol oldugunu gösteriyor.” seklinde yaklasti.

Kalbi etkileyebiliyor ama önemi bilinmiyor

Agiz ve dis sagliginin önemi ve bunu korumadaki bilincin yetersiz oldugu noktasina da dikkat çeken Dt. Gökhan Yüksel, agiz ve dis bakiminin genel sagligin önemli bir parçasi olarak görülmedigi ve ikinci planda tutulduguna degindi. Agiz ve dis sagliginin genel sagligin ayrilmaz bir parçasi oldugunun gerek hekimler, gerek medya araciligiyla daha sik vurgulanmasi gerektigini belirten Dt.Gökhan Yüksel, “Son yillarda yapilan arastirmalar kalp ve damar hastaliklari ve diyabet ile dis eti hastaliklari arasindaki iliskiyi asikâr kildi. Hatta çok yakin zamanda Tayvanli bilim adamlari tarafindan 100.000 kisi üzerinde yapilan ve genis yanki bulan arastirma, bu konuyu bir kez daha gündeme getirmis oldu. Tayvanli bilim adamlarinin arastirmasi sonucunda dislerin düzenli olarak temizletilmesinin kalp-damar hastaliklarina yakalanma riskini azaltabilecegi belirlendi.” dedi. Arastirmaya göre yilda en az 2 kez dis hekimine giderek dislerini ve dis taslarini temizletenlerin kalp krizi geçirme riskinin, hiç dis hekimine gitmeyen ya da iki yilda bir kez gidenlerden yüzde 24, beyin kanamasi geçirme riski olanlardan ise yüzde 13 az oldugunun tespit edildigini belirten Dt. Gökhan Yüksel, “Bu ve benzeri arastirmalarin artisiyla, agiz ve dis sagligi ile genel sagligin bir bütün olarak görülmesi konusunda duyarliligin artacagini umuyoruz.” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası